איגרות החוב של אולימפיה הועמדו לפירעון מיידי

הבורסה החליטה להשעות את המסחר כתוצאה מההחלטה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבורסה משעה את המסחר באגרות החוב של אולימפיה מסדרה ב' וג' עקב העמדתם לפרעון מיידי. בעלי האג"ח הגיעו ביום חמישי האחרון להחלטה כי הם לא מאמינים שהחברה תעמוד בהתחייבותיה והם מעדיפים להעמיד את הסדרות לפרעון מידי.

90% מכלל בעלי האג"ח מסדרה ג' של החברה החליטו להעמידה לפירעון מיידי ובחרו במגדל שוקי הון. בשעה ש-94% מבעלי אג"ח ב' החליטו להעמיד את הסדרות לפרעון מיידי בהצבעה נפרדת.

חברת הנדל"ן אולימפיה הפסידה בשנים האחרונות מאות מיליוני שקלים מפעילות הנדל"ן שלה במזרח אירופה. החברה הודיעה בספטמבר כי בנק לאומי אינו מסכים לבקשת החברה לפרוס הלוואה בסך 10 מיליון דולר ודורש ממנה לעמוד במועד הפירעון המקורי שחל ב-22 לינואר 2012.

בנוסף, דרש הבנק מהחברה כי תעביר לידיו לאלתר סכום של 1.68 מיליון דולר מתוך הלוואת הבעלים שהוזרמה לחברה על ידי אולימפיה. החוב של אולימפיה לבעלי האג"ח ולבנקים מסתכם בסכום של 328 מיליון שקל עד סוף שנת 2015 כאשר בקופת החברה מזומנים בשווי של 15 מיליון שקל בלבד.

יו"ר אולימפיה, אוסקר כצנלסוןצילום: קידר ניר

הנהלת החברה כבר פנתה לבעלי האג"ח בהצעות להסדר חובות. אולם אלו דחו את כל ההצעות ודרשו מבעל השליטה, אוסקר כצנלסון, שישפר את תנאי ההסדר. בעל השליטה הבהיר באסיפת האג"ח האחרונה כי אין כוונה לבצע "תספורת" אלא פריסת תשלומים. כעת נסתם הגולל על משא ומתן ובעלי האג"ח החליטו להעמיד את האג"ח לפרעון מיידי.

קבוצת ליאו הציעה לבעלי האג"ח של אולימפיה, הזרמת בעלים של כ-20 מיליון שקל במזומן וכ-14% מניות של החברה הבת נאנט. את ההזרמות האלה התנתה קבוצת ליאו בהשגת הסכם מול בעלי האג"ח - כאשר להסכם הציעה קבוצת ליאו שתי חלופות.

ברנע: "אין לי אינטרס, אני לא מחזיק אג"ח של אולימפיה"

פרופסור אמיר ברנע, שנשכר על ידי החברה לבחון את תנאי ההסדר, קיבל את הרעיון של הזרמת מזומן והעברת מניות נאנט, אך שיפר את החלופות שהציעו קבוצת ליאו.

בספטמבר נשמעו קולות קשים באסיפת בעלי האג"ח של אולימפיה, בין היתר נדרש באסיפה לקבל תשובות לגבי שווי הנכסים של החברה. ברנע יצא נסער מהאסיפה לדבריו, "היתה אווירה לא קלה - בעלי החוב לא מבינים מדוע החברה לא מפטרת את ההנהלה, וממשיכה לשלם להם משכורות", אמר ברנע והוסיף, "לדעתי לא נעשים כרגע פיטורים מכיוון שהחברה רוצה להמשיך לפעול כעסק חי, ואם היא אכן תמשיך - אין סיבה לפטר את כולם ואז להעסיק אותם מחדש".

ברנע ציין כי ההצעה שכרגע נמצאת על שולחן הדיונים היא גיוס מזומן של 60 מיליון שקל ממקורות חיצוניים ואת שאר החוב לגייס במניות - כאשר ההסדר מבוסס על יכולת החברה להחזיר את החוב.

"אם בעלי החוב ידרשו יותר הם ימצאו את עצמם באותה פוזיציה שנה אחרי", אמר ברנע והוסיף כי "בדו"ח שכתבתי אני לא מייצג את ההנהלה, אבל בישיבה כעסו על דרך התפקוד שלי ודרשו לדעת עבור מה הם משלמים ליועץ כלכלי. הם העלו השגות על ההצעה שהבאתי מבלי לקרוא את החומר. אין לי אינטרס, אני לא מחזיק אג"ח של אולימפיה. רציתי להשיג לבעלי החוב הצעה הגונה שיוכלו לחיות איתה".

"עשיתי מאמץ רב להשיג הצעות יותר טובות, הנציגות רומזת שיש לה אפשרות להציג תנאים יותר טובים אך בעלי החוב חייבים להבין כי קרה דבר בשווקים. הנכונות כיום להשקיע בחברות כגון אולימפיה המחזיקות בנדל"ן במזרח אירופה - ירד. מצב השווקים במזרח אירופה נעשה יותר גרוע. אם מישהו מציע להזרים 65 מיליון שקל במזומן  - לדעתי צריך לשקול זאת בחיוב. אך אם בעלי החוב חושבים שיוכלו להשיג לעצמם יותר בפירוק הדרך בפניהם סלולה לכך". כעת נראה כי בעלי האג"ח הקשיבו לברנע והחליטו כי הם יכולים להשיג יותר כסף בפירוק.

אולימפיה פועלת בתחום הייזום והנדל"ן המניב בישראל. כמו כן, פועלת החברה במזרח אירופה באמצעות חברת נאנט, המוחזקת בשיעור של כ-32% על ידי החברה ובאוקראינה על ידי חברת אולימפיה יורו. נכון ל-30 ביוני 2011 יתרת האג"ח של החברה מסתכמת בכ-235 מיליון שקל כאשר בקופת החברה מזומנים בשווי של 15 מיליון שקל בלבד.

מתחילת השנה ספגו ניירות הערך של החברה ירידות שערים חדות ובראשן אג"ח החברה שאיבדו עשרות אחוזים ונסחרות בחודשים האחרונות עם תשואת "זבל" של 100%. מניית החברה ספגה מכה קשה יותר ואיבדה 80% מתחילת השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker