וואלה: "המחאה גרמה להאטה בשוק הפרסום שעלולה לפגוע ברווחיותנו"

הקבוצה עברה להפסד נקי רבעוני של 1 מיליון שקל; מנכ"ל וואלה: "למרות התחרות העצומה מצד יוטיוב ופייסבוק, אנו מצליחים לשמור על רייטינג גבוה"

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

פורטל האינטרנט, וואלה, דיווח הבוקר על תוצאותיו הכספיות במהלך הרבעון השלישי של 2011. לצד גידול בהכנסות, לא הצליחה החברה לשמור על רווחיות בעקבות עלייה חדה בהוצאותיה הנובעת מפעילותה השוטפת. דירקטוריון החברה שוב מציין את התגברות התחרות מצד אתרים בינלאומיים ומקומיים במגזר הפורטל ובתחרות מצד רשתות קמעונאיות בתחום הסחר אשר קיבלה ביטויה בירידת מחירים ופגעה ברווחיות החברה.

אילן ישועה, מנכ"ל וואלהצילום: בכר דודו

יתרה מזו, מזכירים מנהלי וואלה את המחאה החברתית אשר החלה בקיץ וגרמה להאטה בשוק הפרסום בכלל, לדבריהם, ובתקציבי הפרסום המופנים לאינטרנט בפרט. לאחר שהחברה חווה ירידה בהכנסותיה במהלך הרבעון השלישי, בחלקה עקב המחאה, מציינים מנהלי וואלה כי ככל שתימשך ההאטה, היא עלולה להמשיך ולפגוע ברווחיות החברה. במקביל, פועלת החברה למיתון הפגיעה על ידי צעדי התייעלות תפעולית אשר עלולים לעכב חלק מהפרויקטים שתוכננו להשקה ב-2012 ולפגוע בצמיחת החברה.

כך הכנסות החברה, הן מהפעלת הפורטל והן ממכירת מוצרים ושירותי תיירות, עלו ב-14% בהשוואה לרבעון אשתקד והסתכמו ב-55 מיליון שקל, כאשר עלייה בהכנסות הפורטל קוזזה בירידה בהכנסות תחום הסחר. החברה הצליחה להראות גידול של 24% ברווח גולמי, אך עלייה דרמטית בהוצאות מכירה ושיווק העבירה את החברה להפסד תפעולי של 1 מיליון שקל אשר נבע מפעילותה השוטפת בהשוואה לרווח של 4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

בדירקטוריון החברה הסבירו כי עיקר הגידול בהוצאות הללו נבע משילובי עסקים והפחתת עודפי עלות בגינם וכן מגידול בהוצאות הפרסום והשיווק. כמו כן, הוצאות הנהלה וכלליות הקטינו את הרווח ב-1.5 מיליון שקל נוספים בהשוואה לרבעון המקביל בשל צירוף לראשונה של אתר יד 2 לקבוצה (השליטה בלוח מודעות ברשת, יד 2, נרכשה על ידי הקבוצה ביולי 2010). בשורה התחתונה, דיווחה וואלה על הפסד של 2 מיליון שקל אשר נגרם לבעלי מניותיה לעומת רווח נקי של 2.8 מיליון שקל אותו הציגה ברבעון המקביל.

אילן ישועה, מנכ"ל החברה, אמר: "וואלה מצליחה לשמור על מובילות בשוק האינטרנט בישראל, לעלות ברייטינג ולצמוח בהכנסות למרות התחרות הגוברת. ברבעון השלישי המשכנו להשקיע באתר 'מזל טוב' שזוכה להצלחה גדולה והופך למוביל בתחום. כמו כן, נכנסנו לראשונה לשיתוף פעולה גדול עם ערוץ 10 בתוכנית הריאליטי 'הדור הבא 24/7'. למרות התחרות העצומה וההתחזקות של האתרים הזרים כדוגמת יוטיוב ופייסבוק, וואלה מצליחה לשמור על רייטינג גבוה ומובילה בכל מערכות המדידה הקיימות.

"במקביל הצטרפנו לוועדת המדרוג שאחראית למדידת הרייטינג באינטרנט ואנו מקווים שהיא תפרסם את תוצאות המדידה בהקדם ותסייע למפרסמים ומשרדי הפרסום בתכנון אפקטיבי יותר של פריסות המדיה תוך הגדלה של תקציבי הפרסום המופנים לאינטרנט".

גיל בנימיני, סמנכ"ל הכספים של וואלה, ציין כי "על רקע גל המחאה החברתית בישראל, חלה בחודשים האחרונים האטה בשוק הפרסום בכלל ובתקציבי הפרסום המופנים לאינטרנט בפרט, אשר פגעה בהכנסות החברה מפרסום. החברה פועלת למיתון הפגיעה על ידי צעדי התייעלות תפעולית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker