עו"ד חודק: בעלי המניות במעריב עלולים לתבוע את בעלי האג"ח

ההצעה להעמיד את אג"ח ד' של מעריב לפירעון מיידי לא הועלתה להצבעה לאחר שהתברר כי אין לה רוב מיוחד

יורם גביזון

>> ההצעה להעמיד לפירעון מיידי את האג"ח להמרה מסדרה ד' של חברת מעריב לא הועלתה להצבעה שלשום באסיפת בעלי האג"ח. מחזיקי האג"ח נמנעו מלהעלות את ההצעה להצבעה, לאחר שהעריכו כי לא יזכו לרוב, בין השאר, בגלל עמדת בית ההשקעות DBM ומחזיקי האג"ח שיוצגו על ידי הרמטיק, שהיא הנאמן למחזיקי האג"ח מסדרה ד'. בעלי האג"ח כינסו את האסיפה בתחילת אוקטובר 2011 כדי לקבל דיווח על מצב עסקיה של החברה וכדי להצביע על החלטה להעמיד את סדרת האג"ח לפירעון מיידי. החלטה זו נדרשת לרוב מיוחד של 75% מבין המשתתפים באסיפה.

מעריב הנפיקה את סדרת האג"ח ד' להמרה בהיקף של 69 מיליון שקל ערך נקוב במאי 2010 - כלומר, כשנה לפני העברת השליטה בחברה לדיסקונט השקעות מקבוצת אי.די.בי. האג"ח הלא צמודות שהונפקו בניכיון של 25%, נושאות ריבית של 4% המשולמת בתשלומים רבעוניים ועומדת לפירעון בשלושה תשלומים שווים בשנים 2014-2016. הכשרת הישוב, בעלת השליטה לשעבר במעריב, מחזיקה ב-24 מיליון שקל ערך נקוב מהסדרה.

חשיפה לתביעה

עו"ד דוד חודק ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק הלוי גרינברג, שייצג את חברת מעריב, הבהיר לבעלי האג"ח כי העמדתה של סדרת האג"ח לפירעון מיידי בשל ניצול סעיף בשטר הנאמנות המדבר על חשש סביר ליכולת הפירעון של החברה, עלולה לחשוף אותם לתביעה, אם יתברר כי הפרשנות שנתנו למידת הסבירות שהחברה לא תעמוד בהתחייבויותיה היתה שגויה. חודק, שעמד בראש ועדת חודק לנושא העמדת אשראי על ידי גופים מוסדיים באמצעות רכישת אג"ח קונצרני, הסביר כי לפי תיאוריית Lenders Liability, על נושי החברה לממש את זכויותיהם להגן על כספם בצורה סבירה ותוך שהם שוקלים את ניגוד העניינים המובנה בינם לבין בעלי מניותיה של החברה לה הלוו.

נציגי מעריב דחו את דרישות בעלי האג"ח למתן ערבות של דיסקונט השקעות לאג"ח שהנפיקה מעריב לחיזוק הביטחונות, או שתיתן את הסכמתה לתיקון שטר תנאי האג"ח, כך שאם דיסקונט השקעות (דסק"ש) תחדל להיות בעלת השליטה במעריב, יועמדו האג"ח לפירעון מיידי. לדברי הנציגים של מעריב, היענות לבקשה זו, משמעותה - שדסק"ש תיחשף לתביעה מצד בעלי המניות של מעריב, בטענה שהיא מסכימה לתת בידי בעלי האג"ח את הזכות להביא לקריסת מעריב.

נציגי מעריב הזכירו לבעלי האג"ח כי רכשו את האג"ח כאשר מצבה של החברה היה בשפל, והסיכון של רכישת האג"ח השתקף בניכיון העמוק שלפיו הונפקו האג"ח, ולכן הדרישה למתן ערבות על ידי דסק"ש היא חצופה וסחטנית. לטענתם, אין מקום לדרוש מדסק"ש לתת ערבות, לאחר שהשקיעה במעריב 200 מיליון שקל.

בעלי האג"ח של מעריב ביקשו ממעריב לפנות לדסק"ש ולבקש ממנה את הסכמתה לכך שפירעון הלוואה של 50 מיליון שקל שנתנה בתחילת אוקטובר למעריב, יידחה לאחר פירעון מלא של קרן האג"ח ב-2016 במקום לאחר תשלום שליש מקרן האג"ח ב-2014. בדסק"ש הבהירו כי יהיו מוכנים לשקול זאת, אם בעלי האג"ח יסכימו לשקט תעשייתי במשך שנה וחצי כדי לאפשר למעריב להתאושש ולפרוע את האג"ח ממקורותיה.

חודק אמר באסיפה כי בשיחות לא פורמליות שהתקיימו עם בעלי האג"ח גדולים, דרשו בעלי האג"ח מחיר גבוה באופן משמעותי ממחיר השוק של האג"ח (71.6 אגורות לאיגרת חוב), כשנשאלו באיזה מחיר יהיו מוכנים למכור את האג"ח למעריב. לטענת מעריב, עובדה זו מוכיחה כי בעלי האג"ח אינם באמת מוטרדים ממצב החברה.

האסיפה ננעלה בהחלטה להסמיך את עו"ד אופיר נאור, המחזיק באג"ח של מעריב, לייצג את בעלי האג"ח ללא תשלום ולנהל שיחות עם החברה במשך 30-45 יום כדי להגיע להסכמות בנוגע לדרישות של בעלי האג"ח.

דוד חודק
דוד חודקצילום: אוליביה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker