חתולים שמנים: בעלי השליטה בהראל רוצים להכפיל את שכרם

האחים יאיר וגדעון המבורגר וגיסם יואב מנור, בעלי השליטה בקבוצת הביטוח הראל, משכו בחמש השנים האחרונות דיווידנדים בהיקף של 280 מיליון שקל ושכר של עשרות מיליוני שקלים

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> קבוצת הביטוח הראל מבקשת לאשר תוספת שכר של יותר מ-100% לשלושת בעלי השליטה. בשנים האחרונות הסתכם שכרם של בעלי השליטה, האחים יאיר וגדעון המבורגר וגיסם יואב מנור, ב-1.4-2 מיליון שקל בשנה, כל אחד. כעת בעלי השליטה מבקשים לפתוח את חוזה השכר מחדש, כך שכל מהם יקבל בשנים הבאות שכר של 4.2-4.8 מיליון שקל בשנה. מדובר בעלייה של 106%-143% בשכר.

לפי החוזה החדש, שכרו החודשי של יאיר המבורגר יעלה מ-61 אלף שקל בחודש ל-145 אלף שקל. נוסף על כך, ייהנה יאיר המבורגר מתנאים סוציאליים ותנאים נלווים, הכוללים משכורת 13 ומענק שנתי של עד כעשר משכורות חודשיות. שכרם של גדעון המבורגר ויואב מנור יעלה מ-61 אלף שקל בחודש ל-115 אלף שקל, ונוסף על תנאים שונים, הם יהיו זכאים לבונוס שנתי בגובה של עד כשבע משכורות חודשיות.

גדעון (מימין) ויאיר המבורגרצילום: מוטי קמחי

משפחות המבורגר-מנור מחזיקות ב-49.6% ממניות קבוצת הראל. יאיר המבורגר משמש יו"ר דירקטוריון הקבוצה, גדעון המבורגר משמש דירקטור בחברה ונהנה מתואר "נשיא החברה", ועיסוקו העיקרי בקבוצה מתרכז בתחום ביטוחי המשנה. יואב מנור הנשוי לאחותם של האחים המבורגר, נורית, משמש דירקטור בהראל ויו"ר החברה-הבת, הראל משמר מחשבים, החברה האחראית על תחום המחשוב בקבוצת הראל.

העלייה התלולה בשכרו של יאיר המבורגר מגיעה, אף על פי שלפני שנה וחצי הצטמצמו תפקידיו בקבוצה. קודם לכן שימש יאיר המבורגר יו"ר הקבוצה ומנכ"ל, אלא שבשל כללי ממשל תאגידי נאלץ המבורגר לסיים את תפקיד המנכ"ל.

בהראל אומרים כי לקראת אישור החוזה החדש, נעזרה החברה בשירותיו של רו"ח יצחק סוארי ופרופ' שרון חנס; השניים ביצעו בדיקה שהקיפה 37 חברות במשק ובדקה את תנאי השכר המקובלים בהן, ומצאו כי תנאי השכר של השלושה אינם עומדים במבחן השוק ונמוכים ממנו.

מקורבים להראל אמרו כי רמת השכר החדשה היא כורח המציאות ונובעת מהצורך לתת שכר הוגן וסביר התואם את תנאי השוק, בהתאם לתיקון 16 בחוק החברות. "ועדת התגמול והדירקטוריון כיום אינם מסכימים לחתום על משהו שאינו סביר", הוסיפו המקורבים.

בחמש השנים האחרונות, מאז 2006 ועד סוף 2010, נהנו שלושת בעלי השליטה בהראל משכר מצטבר של כ-25 מיליון שקל. כעת, אם יאושר שכרם החדש, הם יסיימו את 2011 עם שכר כולל של כ-13 מיליון שקל. בתקופה זו משכו השלושה דיווידנדים מהראל בסכום מצטבר של כ-280 מיליון שקל.

בהשוואה לשכר של יו"ר דירקטוריון בקבוצות ביטוח אחרות, שכרו של יאיר המבורגר אכן נחשב סביר עד עתה. כך לדוגמה, ב-2010 הסתכמה עלות שכרו של אביגדור קפלן, יו"ר קבוצת כלל, ב-5.9 מיליון שקל. שכרו של אהרון פוגל, יו"ר מגדל, הסתכם ב-4.4 מיליון שקל. מנחם גורביץ', בעל השליטה במנורה מבטחים, ומי ששימש עד לאחרונה יו"ר הקבוצה, קיבל ב-2010 שכר בהיקף של 1.7 מיליון שקל. גם אהוד שפירא, שכיהן ב-2010 בתפקיד יו"ר הפניקס, קיבל ב-2010 שכר של 2.6 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום