אושרה עסקת בעלי העניין בין נכסים ובנין לכור מקבוצת אי.די.בי

רוב המוסדיים תמכו בעסקה; רק מיטב, אנליסט הלמן-אדובי ואי.בי.אי התנגדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

היום (א') החליטו אסיפות בעלי המניות של החברות האחיות כור ונכסים ובנין מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר לאשר את עסקת בעלי העניין שרקמו בקבוצה. האסיפות נדרשו להחליט האם לאשר את העסקה, לפיה נכסים ובנין תרכוש את חלקה של כור (50%) בבניין המטה של בנק HSBC.

מבין הגופים המוסדיים המחזיקים במניית כור, רק בית ההשקעות מיטב התנגד לעסקה. גם בקרב הגופים המוסדיים שמחזיקים במניית נכסים ובנין היה רוב לאישור העסקה. רק בתי ההשקעות אנליסט, מיטב, אי.בי.אי והלמן אלדובי התנגדו לה.

אנליסט מחזיק במניית נכסים ובנין בהיקף של 20 מיליון שקל, המהווים כ-10% מבעלי המניות שאינם נגועים בקשרים עם בעל השליטה. מיטב מושקע בה בהיקף של 3-2 מיליון שקל.

על פי מתווה העסקה, נכסים ובנין תרכוש 50% מהזכויות שמחזיקה כור בבניין לפי שווי של 480 מיליון דולר. מדובר בקפיצה של 45% בשווי המוערך של הבניין תוך שנה וארבעה חודשים בלבד, שווי אותו שילמו כור ונכסים ובנין כשרכשו אותו יחד באפריל 2010. קפיצת המחיר הגדולה בתוך זמן קצר, יחד עם העובדה שהעסקה צפויה לשפר את נזילותה של כור - עוררו חשש גדול בקרב חלק ממשקיעי נכסים ובנין.

"בסיטואציה כזאת של עסקת בעלי עניין אתה צריך להשתכנע שמדובר בעסקה יוצאת מהכלל. העסקה הזאת לא נראית משהו כזאת. אנחנו לא משוכנעים שמדובר בעסקה הטובה ביותר שאפשר לעשות בכסף של נכסים ובנין. יש פה אי בהירות על ההקשר בו כור זקוקה לכסף וצריכה למכור בניין כשנכסים ובנין עומדת מהצד השני וקונה אותו. כשיש פוטנציאל לניגודי עניינים, צריך שהעסקה תהיה הרבה יותר מסבירה בשביל שנקבל אותה", אמרו באחד הגופים המוסדיים שמחזיקים במניות נכסים ובנין, והחליטו להתנגד לעסקה.

מנהל השקעות בגוף מוסדי אחר אמר: "אני לא מצליח להבין את העסקה. אחרי עסקת מכתשים, כור היא אחת החברות הנזילות שיש היום. למה היא לחוצה למכור אם היו להם הצעות גבוהות יותר? זה נשמע מוזר".

מנגד, בתי ההשקעות פסגות, הראל פיננסים, דש ותמיר פישמן תמכו בעסקה, ובנוסף תמכו בעסקה הבעייתית חברות הביטוח מגדל, מנורה מבטחים, הפניקס ואיילון. גם קופות מפעליות שונות שמחזיקות כ-29 מיליון שקל בנכסים ובנין הצביעו בעד אישור העסקה. רוב הגופים שהצביעו בעדה עשו זאת כשהם נשענים על חוות הדעת של חברת אנטרופי הפועלת כממליצה לגופים מוסדיים לקראת אסיפות בעל מניות.

רגע לפני ההצבעה נודע כי המלצתה של אנטרופי, חברת הייעוץ שהמליצה למוסדיים לתמוך באישור עסקת בעלי העניין בין נכסים ובנין לכור (פועלים-סהר לשעבר), התבססה על הערכת שמאי שמומנה על ידי נכסים ובנין מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר. אך הדבר לא הפריע לגופים לתמוך בעסקה.

"צריך לבחון את העסקה בפני עצמה ולא להיגרר לפופוליזם כאילו העסקה נועדה לחלץ את כור. יש את התקופה שנכסים ובנין התחילה להיסחר בתשואה גבוהה כי השוק הביע חשש שהעסקה מחלצת את כור אבל לא טובה לנכסים ובנין - אבל זה השתנה. כור סגרה את עסקת מכתשים וגם תשואות האג"ח של נכסים ובנין ירדו", אמר מנהל השקעות באחד מהגופים שהחליטו להצביע בעד העסקה עם כור.

לדבריו, "לכור יש שתי הצעות לא מחייבות במחיר יותר גבוה. אני חושב שאם בקבוצת אי.די.בי בחרו להשאיר את הנכס בבית - זה מעיד על איכותו. להגיד שאין באמת הצעות מצד שלישי זאת פיקציה והאשמה חמורה. יש גם הערכת שמאי חיצונית שתומכת בשווי בו מתבצעת העסקה. גם אנחנו כשבדקנו את כל הפרמטרים, ביניהם רמת השכירות והתשואה לנכס הגענו למסקנה שהעסקה טובה. המחיר שעלה - לא צריך להרתיע מלבצע את העסקה, המחיר היום הוגן".

בגוף מוסדי גדול טענו כי הדיווח של נכסים ובנין מהימים האחרונים הכריע את הכף להצביע בעד העסקה. לאחרונה דיווחו בחברה כי השכירו כ-10,000 מ"ר נוספים בבניין HSBC לפירמת עורכי דין בינלאומית לתקופה של 15 שנה לפחות ובתמורה לדמי שכירות שנתיים של כ-7 מיליון דולר. שכיום נותרו רק 9,000 מ"ר שאינם מושכרים.

"לפני שדווח כי הושכרו שטחים נוספים היו התלבטויות קשות האם להצביע בעד העסקה מבחינת נכסים ובנין, שכן מחיר החוב דומה לתשואה על הבנין שגלומה בעסקה, אך אחרי שנודע שהושכרו שטחים נוספים מדובר במחיר סביר מכל הפרמטרים", ציינו באותו גוף מוסדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום