לא מן המתחככים אלא פטריוט

לאור קשרי ההון-שלטון, משה אשר ראוי לניהול רשות המסים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

>> "די. אני הולך הביתה. תמצא לך מנהל אחר", אמר בשבוע שעבר מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי לשר האוצר יובל שטייניץ. נסרדישי, ממנהלי רשות המסים הטובים שידע האוצר, מעולם לא זכה להערכה הראויה לו מהדרג הפוליטי. אין זה סוד, למשל, ששטייניץ, עם כניסתו למשרד אוצר, כלל לא רצה בו כמנהל הרשות. כבר באוקטובר 2010 הודיע לו נסרדישי כי בכוונתו לפרוש בסוף אפריל 2011, לאחר 46 שנה במערכת המס וארבע שנים כמנהל הרשות. אפריל 2011 הגיע, ונסרדישי נעתר בלית ברירה לתחנוני שטייניץ ונשאר בתפקידו. לאחר מכן נעתר נסרדישי שוב והאריך עוד פעמיים את כהונתו. כעת נראית פרישתו סופית בהחלט.

לאור פרשיות השחיתות במערכת המס בשנים האחרונות, קבעה הממשלה שמנהל הרשות הבא ייבחר על ידי ועדת איתור. בראש הוועדה הציב שר האוצר את מנכ"ל משרדו, שהיה אז גם מקורבו ואיש סודו, חיים שני. הוועדה המליצה פה אחד על משה אשר, פקיד שומה מפעלים גדולים (פשמ"ג) בחמש וחצי השנים האחרונות.

יובל שטייניץצילום: אמיל סלמן

אשר נחשב למנהל מוצלח ולמומחה למסים. במשך שש שנים היה יועצם של ראשי מס הכנסה ורשות המסים. אלא ששטייניץ הועיד את התפקיד למקורבו משה טרי, המקורב גם לליכוד. ועדת האיתור פסלה את טרי, שלא עמד בדרישות שנקבעו לתפקיד (עשר שנות ניסיון במסים). במכתב שכתב לחברי ועדת האיתור באיחור של שלושה חודשים וחצי, הסביר שטייניץ מדוע לא ימנה את אשר למנהל רשות המסים: "חסרים לו הניסיון הניהולי והמנהיגות המוכחת המתחייבים מתפקיד מורכב זה".

ראוי לשאול, אם כך, מדוע זה הסכים שטייניץ, במארס 2009, ליטול על עצמו את התפקיד החשוב, העדין והרגיש כל כך של שר האוצר, ללא כל ניסיון מיניסטריאלי קודם ומבלי שיהיו לו "הניסיון הניהולי והמנהיגות המוכחת המתחייבים מתפקיד מורכב זה". שטייניץ רומז במכתבו לחברי ועדת האיתור כי בכוונתו לשנות את תנאי הסף למינוי מנהל לרשות מסים ולהקים ועדת איתור חדשה. ספק אם מערכת המשפט תאפשר לו.

השבוע עתר משה אשר לבג"ץ נגד מינויו של דורון ארבלי לממלא מקום זמני למנהל רשות המסים, ואתמול היה אמור לפנות לבג"צ בדרישה למנות אותו עצמו למנהל הרשות.

משה אשרצילום: אייל טואג

אשר (46) גדל ברשות המסים. הוא התחיל כמפקח מס בפתח תקוה לפני כ-20 שנה. כפשמ"ג, אחד התפקידים החשובים במערך המס, טיפל בגביית מסים ממרבית הקבוצות החזקות במשק - מפעלי תעשייה, בנקים, חברות ביטוח. שר האוצר טועה כאשר הוא פוסל את מינויו.

לאור ריבוי המינויים הפוליטיים הפסולים וקשרי ההון-שלטון, אשר הוא ללא ספק מועמד מתאים וראוי לניהול רשות המסים. הוא מומחה מס מהמדרגה הראשונה, ישר, הגון, מסור. אין לו חברים טייקונים, גם לא חברים פוליטיקאים. הוא לא מן המתחככים. פטריוט של רשות המסים. צודק שר האוצר באומרו שחסר לו ניסיון ניהולי. אבל מי ממנהלי רשות המסים בעבר ניהל 5,200 עובדים טרם כניסתו לתפקיד?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker