התנודתיות בשוק תביא לקריסת השווקים

קריסת MF גלובל היא דוגמה להשפעה ההרסנית של התנודתיות

פנחס לנדאו

הבוקר, מדד ה-DAX של שוק המניות הגרמני - הנמנה בין השווקים החשובים בעולם - נפתח בירידה של למעלה מ-2%. תוך שעתיים, הוא עבר לעליה של יותר מ-2%. מאז היו, כמובן, עוד תנודות גדולות, בשני הכיוונים. זוהי דוגמה אחת, שניתן להכפיל אותה במאות ואולי באלפים, על מצב העניינים בשווקים הפיננסים. קיימים 'הסברים' למיניהם לתנודתיות הנוראה הזאת, שהנימה המרכזית שלהם היא 'חוסר ודאות' לגבי המצב הפוליטי, הכלכלי והפיננסי באירופה בכלל, ביוון, באיטליה, וכו'.

על קיומו של בלגאן אדיר במערכות הפוליטיות והכלכליות - לא ניתן לחלוק. מקובל להניח שמצב זה הוא הגורם הישיר לתנודתיות בשווקים. אבל יש שטוענים שמה שמעצים מאוד את התנודתיות היא התפתחות הטכנולוגיה. המהירות בה מופצת כל ידיעה, ויותר מכך המהירות הדמיונית בה מתבצעת המסחר האלקטרוני, גורמים אלה אחראים לעוצמת התנודות, גם אם הם לא אחראים לעצבנות העוטפת את השווקים - כך נהוג לטעון.

אני לא יודע אם הגורמים הטכנולוגיים חשובים יותר מהגורמים הפסיכולוגיים, או אם יש גורמים נוספים המעורבים בנעשה. אבל דבר אחד בטוח, והוא שעוצמת התנודתיות הולכת ומחריפה בימים ובשבועות האחרונים. סביר להניח שהמגמה הזו לא תימשך לאורך זמן, מפני שהשווקים והשחקנים בהם אינם מסוגלים לתפקד בתנאים כאלה.

קריסת MF גלובל היא דוגמה להשפעה ההרסנית של התנודתיות על גופים הפועלים ברמות מינוף גבוהות מאוד. אך היום, קיימים הרבה מאוד גופים כאלה, כולל מוסדות מכובדים ביותר.

הדבר הרצוי היה שהשווקים יירגעו בהדרגה, אבל לא נראה שזה מה שעומד לקרות. גם התקדימים ההיסטוריים אינם מעודדים. הרבה לפני עידן האינטרנט וההפצה המיידית והרחבה ביותר של כל פיסת מידע, היו תקופות של תנדוניות מוגברת שהלכה והתעצמה, והן לא הסתיימו ברגיעה אלא בפיצוץ אדיר. הקריסות הגדולות בהיסטוריה, דוגמת 1929 ו-1987, התהוו על רקע זה - וזה לא מפתיע, אלא דווקא הגיוני.

כרגיל, היה נחמד עם הפעם זה היה שונה, אבל האם קיים בסיס רציונאלי לחשוב שאכן הפעם זה יהיה שונה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker