רכישת קרקעות בנתניה הובילה להורדת אופק דירוג לי.ח. דמרי

מידרוג: החברה תקטין את רמות המינוף בשל רגישותה להעמקת ההאטה במגזר הנדל"ן למגורים בישראל

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

חברת הדירוג מידרוג משנה היום את אופק הדירוג של החברה הקבלנית י.ח דמרי מיציב לשלילי. הדירוג עצמו של 3 סדרות האג"ח שבמחזור נותר ללא שינוי ברמה של A2.

"שינוי האופק מיציב לשלילי נובע מעלייה ברמת המינוף, בין היתר, בשל רכישת מספר קרקעות בשנה האחרונה, בפרט קרקעות באזור עיר ימים נתניה, תוך קבלת ליווי בנקאי לרכישות, באופן המשליך על פרופיל הסיכון", מנמקים היום במידרוג.

מאז דו"ח הדירוג האחרון שפורסם באוגוסט 2010, כותבים שם, חלה שחיקה ביחסי האיתנות של החברה. מרבית השחיקה, מסבירים במדרוג, נובעת מרכישת קרקע בשכונת עיר ימים בנתניה. עבור הקרקע, המיועדת להקמת כ-430 יחידות דיור, שילמה החברה 310 מיליון שקל - 720 אלף שקל ליחידת דיור. המחיר הממוצע ליחידת דיור, סבורים במידרוג, משקף את עליית המחירים של השנים האחרונות.

יגאל דימרי, מנכ"ל חברת י.ח דימריצילום: קידר ניר

עם זאת, בחברת הדירוג מציינים כי בכוונת החברה להקטין באופן משמעותי את רמת המינוף. זאת, בשל "רגישות החברה להעמקת האטה במגזר הנדל"ן למגורים בישראל". חלק ניכר ממצבת הפרויקטים בביצוע של דמרי נמצאים בשלבים התחלתיים יחסית, ולכן תיתכן פגיעה אפשרית בנראות של מכירת קרקעות במחירים אטרקטיביים בתנאי השוק הנוכחיים.

במידה והחברה לא תעמוד בתחזיותיה לקיטון משמעותי ברמות המינוף בטווח הקצר-בינוני, מידרוג תשקול את השפעת האמור על רמת הדירוג של החברה. יצוין כי, החברה רושמת את נכסי הנדל"ן להשקעה בספריה לפי עלות רכישתם/הקמתם ולא לפי שוויים ההוגן, כך שיתכן שנכסים אלה מגלמים שווי כלכלי גבוה מהמוצג בספרים.

בהתאם ללוח הסילוקין של ההתחייבויות הפיננסיות, חלויות קרן אג"ח עומדות על היקף של כ-36 מיליון שקל בשנת 2012 וכ-65 מיליון שקל בשנת 2013. בנוסף, לחברה הלוואות בנקאיות בגין רכישת קרקעות בהיקף של כ-920 מיליון שקל והלוואות ליווי בנייה בהיקף של כ-77 מיליון שקל.

במידרוג מציינים כי החברה מעריכה כי תמחזר את עיקר החוב העומד בגין קרקעות, כאשר יתכן שחלק מהחוב יקטן בשל מכירת הקרקעות עצמן. כמו כן, מעריכים בחברה, שההלוואות בגין ליווי בניה בפרויקטים תפרענה בהתאם לקצב קבלת מקדמות מרוכשי דירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker