וידיאו |

חברת הנדל"ן לשעבר תחפש יהלומים בקישון

שפע ימים הצהירה בעבר על כוונותיה להנפיק לפי שווי של 100 מיליון דולר, אך בסופו של דבר החליטה להתמזג לתוך השלד הבורסאי ■ הגיאולוג של החברה: אביו של החזאי דני רופ

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר ארבע שנים של מאבק והסדר נושים אחד, חברת הנדל"ן המסובכת, אלוני מיתר, מגיעה לסוף דרכה: במהלך החג דיווח השלד הבורסאי, שבשליטת יוסי רוזנברג (19.45%), כי נחתם הסכם מיזוג עם חברת שפע ימים הפרטית,  שפועלת בתחום חקירה וחיפוש ("אקספלורציה") של יהלומים, אבני חן וזהב באזור נחל הקישון.

יהלומים בקישוןקרדיט: ערן כהן-עצמוני

במסגרת ההסכם, שנערך בתיווך פארטו מיזוגים ורכישות, נקבע כי בעלי המניות בשפע ימים, וביניהם אברהם (אבי) טאוב יו"ר ומנכ"ל החברה, יחזיקו בכ-75% מהון המניות הממוזגת בעוד שכ-9% מהון המניות יוקצו לידי פארטו בתמורה לכ-1.25 מיליון שקל, שיועברו לקופת הסדר הנושים תמורת המניות. יתרת המניות של החברה הממוזגת תוחזק בידי בעלי המניות מקרב הציבור - שרובם הינם בעלי אג"ח לשעבר, שחלק מחובם הומר למניות במסגרת הסדר הנושים.

בגין העסקה התחייבו בעלי המניות באלוני מיתר להעביר 75 מיליון דולר לשפע ימים. סכום זה מעמיד את שווי החברה הממוזגת על 100 מיליון דולר. במסגרת ההסכם, נקבע כי התשלום לא יועבר בצורה ישירה, אלא דרך מנגנון תשלום ייחודי: מכל גיוס הון עתידי של החברה הממוזגת, יקבלו בעלי שפע ימים יקבלו 85% מההון, וזאת עד למועד שבו תושג כלל התמורה עליה הוסכם. כמו כן, במסגרת ההסכם ניתנה אופציה לרוזנברג לרכוש 1% מהון המניות בתמורה ל-250 אלף שקל.

אלוני מיתר, שרוב מניותיה מוחזק כיום בידי הציבור (56%), הסתבכה כתוצאה מהשקעות נדל"ן במזרח אירופה. לאחר שגייסה בשנות הגאות בשווקים עשרות מיליוני שקלים, קריסת שוק הנדל"ן הביאה את החברה לרשום הפסדי ענק ואילצה אותה להגיע להסדר נושים עם מחזיקי האג"ח שלה. בבעלות החברה כיום בית הארחה "בית אורן" באילת, ושטחים ברומניה. החברה נסחרת ברשימת השימור של הבורסה לפי שווי שוק של 3 מיליון שקל.

, אך בסופו של דבר ההנפקה לא יצאה אל הפועל. טאוב, מנכ"ל ויו"ר החברה, הינו חרדי שהיה מקורב לרבי מילובביץ'. בתחילת שנות ה-90 נתן הרבי מלובביץ' לטאוב הוראה לעסוק בכריית יהלומים, ומאז הוא משקיע את כל מרצו בחיפושים בנחל הקישון.

בעלי המניות העיקריים בשפע ימים הם חברת אייט גלובל קורפ (42.33%) ומאה ואחד זהב אחזקות (7.2%), שבבעלות משפחת טאוב, המחזיקה בשורת חברות נוספות בתחום היהלומים, ובחברה לכריית זהב ואבנים טובות. גיאולוג החברה הוא אלן רופ, אביו של החזאי דני רופ. שאר המניות של החברה מוחזקות בידי 200 משקיעים, רובם מחזיקים בחלקי האחוז בחברה.

בחודש אוגוסט שנה שעברה ערכה החברה הכנות להנפקה ראשונה בבורסה, שכללו כתיבת טיוטת תשקיף. במקביל, נפגשו נציגיה עם גופי חיתום בשוק. סלע המחלוקת היה אז שווי החברה להנפקה - 100 מיליון דולר לפי דרישת הבעלים, על פי הערכת שווי שנעשתה על ידי החברה הקנדית Mount morgan resources. טרם משבר 2008, ניסתה החברה להנפיק בבורסת AIMבלונדון, אך חזרה בה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker