מה הניע את ברונפמן ונואי לרכוש את גרעין השליטה בשופרסל?

בשוק מעריכים כי אחת הסיבות שהניעו את ברונפמן ופישר היא הפרידה הלא נעימה מרשת רבוע כחול

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> בסוף השבוע שלחה אריאלה סיסו, יו"ר הוועד של כ-12.4 אלף עובדי שופרסל, מייל ליו"ר אי.די.בי נוחי דנקנר ובו היא מביעה חשש לגורלם של עובדי הרשת בעקבות מכירת השליטה בה ל"ידיים זרות" - לידי קבוצת משקיעים זרה, בראשות ליאו נואי ומתיו ברונפמן. נואי מתגורר בעיקר בלונדון וברונפמן בניו יורק.

רבות נכתב על הסיבות שהביאו את דנקנר למכור את השליטה בשופרסל תמורת כ-2.4 מיליארד שקל, 650 מיליון שקל במזומן והשאר בתשלומים. הסיבות העיקריות להחלטתו הן, ככל הנראה, הצורך הגובר של קבוצת אי.די.בי במזומנים, המלצותיה של ועדת הריכוזיות והיפטרות מהאחזקה ברשת המזון הגדולה בישראל, שעוררה ביקורת ציבורית נוקבת.

אבל מה מביא את ברונפמן ונואי, שני יהודים עשירים המתגוררים בחו"ל שברקורד שלהם כמה עסקות ענק בישראל, לרכוש כעת את גרעין השליטה בשופרסל; והאם יש בסיס לחשש שהעלתה סיסו בנוגע לגורלם של עובדי הרשת - במיוחד על רקע מה שקרה לתנובה לאחר רכישת השליטה בחברה על ידי הקרן הזרה איפקס?

ברונפמן - הצלחה חלקית בדיסקונט

את עסקיו הגדולים בישראל החל ברונפמן, נצר לאחת המשפחות היהודיות העשירות בעולם, ב-2003. ברונפמן חבר יחד עם שותפו שולם פישר לקבוצת אלון שבשליטת דודי ויסמן, שרגא בירן, אפריקה ישראל וארגוני הקניות של הקיבוצים - והם הקימו בחלקים שווים את ברונפמן אלון, שרכשה באותה שנה את השליטה ברבוע כחול ישראל תמורת כ-1.3 מיליארד שקל.

במשך השנים ידעה השותפות בין הצדדים סכסוכים רבים, אבל עיקר הסכסוך נסוב על דור אלון, חברה אחות דאז של יבוע כחול, שרכשה את רשת המרכולים החילונית התל-אביבית AM:PM. ההערכות היו כי הרכישה עוררה את זעמו של פישר החרדי, בשל העובדה שהרשת פעלה בשבת. בינואר 2007 מכרו ברונפמן-פישר את יתרת החזקותיהם (26.5%) בברונפמן אלון.

את תקופת השותפות של כמעט ארבע שנים עם קבוצת אלון אמנם סיכמו ברונפמן ופישר עם תמורה נאה של כ-150 מיליון דולר על ההשקעה בסך של 108 מיליון דולר - תשואה של כ-39% - אבל שותפות זו הותירה אצלם טעם מר. בשוק מעריכים כי אחת הסיבות לכך שהשניים החליטו לרכוש את השליטה בשופרסל היא הפרידה הלא נעימה מרבוע כחול.

אחרי המכירה פנו ברונפמן-פישר להשקיע בנדל"ן. ב-2007, בתקופת הגאות של היזמים הישראלים באירופה, השניים החליטו באמצעות ישראלום (שרכשו תמורת כ-108 מיליון שקל) לחבור אל גרעין השליטה בחברת הנדל"ן אולימפיה (כ-28%), כדי לנצל את הפלטפורמה שלה להצפת ערך עתידית במזרח אירופה. אלא שהרומן הסתיים באופן לא מוצלח. אולימפיה מצויה בעיצומו של הסדר לפריסת חובות מול הבנקים ובעלי האג"ח, בעוד שישראלום מחקה כ-110 מיליון שקל על השקעה של כ-160 מיליון שקל באולימפיה.

גם ישראלום, שבאמצעות תאגיד שהתקים תחזיק בשליטה בשופרסל, מצויה במצב פיננסי מאתגר וכנראה תזדקק לסיוע כספי בשנים הקרובות. האג"ח שלה מדורגות BB עם אופק שלילי, החברה לא עומדת בהתניות פיננסיות של הלוואות בסך יותר מ-600 מיליון שקל לבנקים ולחברת מנוף KCPS, בסוף יוני 2011 היה לה גירעון של כ-4 מיליון שקל בהון עצמי (המיוחס לבעלי המניות, עם זאת החברה הנפיקה לבעלי שליטה שטרי הון של כ-170 מיליון שקל כך שההון כלפי בעלי החוב גבוה יותר) ויכולתה לעמוד בהתחייבויות של יותר מ-250 מיליון שקל עד סוף 2012 עדיין לא מובטחת - ותלויה בהמשך מימוש הנדל"ן ובמשיכת דיווידנדים משופרסל.

ואולם ההחזקה המהותית של ברונפמן, שאותה ביצע בלי פישר, היא בבנק דיסקונט. ברונפמן ומשפחתו עמד בראש הקבוצה שרכשה ביחד עם רובין שראן בסוף 2005 את גרעין השליטה בדיסקונט. רכישת השליטה בשופרסל מאותתת על כך שברונפמן החליט באופן סופי לצאת מדיסקונט. נראה כי עבור ברונפמן, האחזקה בגוף ריאלי כמו שופרסל, גם אם רווחיותו תיפגע בשל האתגרים שעמם מתמודד ענף המזון על רקע המחאה החברתית והמשפט נגד הרשת בכל הקשור לשימוש כוחה המונופוליסטי, עדיין עדיפה על ההחזקה בבנק. גם בבנק ישראל כנראה לא יזילו דמעה אם ברונפמן ייצא מהשליטה, שכן בעבר, כשדרשו ממנו להכניס את היד לכיס כדי לחזק את ההון של הבנק - הוא נמנע מכך מספר פעמים.

נראה כי השותפות היחידה של ברונפמן-פישר שיחסית צלחה לאורך זמן בישראל היא בשופרסל. ואולם שם זה נבע מכך שברונפמן-פישר היו בעלי המיעוט בגרעין השליטה (כ-19%) בעוד הדומיננטיות של אי.די.בי לא איפשרה לצמד יותר מדי מרחב מחייה. עכשיו, הם הופכים לבעלי שליטה - ההערכה היא כי החלטתם להגדיל את אחזקתם בשופרסל נובעת מהניסיון שצברו בענף, שהוא חלק מרכזי מפעילותם המקומית, וכי הם מאמינים בהשקעה ברשת.

חלקם של ברונפמן-פישר בעסקה נאמד ב-700 מיליון שקל. מתוך סכום זה הם יצטרכו להביא באופן מיידי, עם סגירת העסקה, כ-190 מיליון שקל. פישר כבר דאג למימון באמצעות הלוואה של כ-80 מיליון שקל שהוא יטול מאי.די.בי (מדסק"ש), אבל יתרת המימון עדיין לא סגורה.

נואי - רווחים גדולים בבריטיש ישראל

ליאו נואי מכיר את דנקנר עוד כשקנה מגנדן את נכסי אזורים ב-2003 ועל בסיסה בנה את אימפריית הנדל"ן בריטיש ישראל, שאותה מכר לפני כשנה יחד עם פויו זבלודוביץ' למשפחת עופר תמורת כ-1.7 מיליארד שקל וברווח של כמיליארד שקל.

בבריטיש הוא הותיר את הבמה למנכ"ל החברה לשעבר עמיר בירם, כשהוא מנווט מאחורי הקלעים.

לשופרסל יש נדל"ן בשווי מאות מיליוני שקלים וייתכן כי זו אחת הסיבות להתעניינותו של טייקון הנדל"ן נואי ברכישת הרשת. נואי התעניין ברכישת השופרסל, לבד או ביחד עם ברונפמן, לאחר מכירת בריטיש - והצהיר כי יבצע השקעות נוספות בישראל.

נואי שולט באחת מחמש קרנות הריט הגדולות בבריטניה המנהלת נכסים במיליארדי יורו. השקעתו בשופרסל מונעת משיקולים עסקיים. גם אם ינסה להתחבר אל לבו של הצרכן הישראלי, מתוך ניסיון של מה קרה לקרן איפקס עם תנובה, הוא לא יהסס לנקוט צעדי התייעלות שיגדילו את הרווחיות של שופרסל, ומכיוון שהעסקה עדיין לא הושלמה - סביר להניח שהוא שומר אצלו מניעים ותוכניות גם לעתיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker