יד הזהב העלתה חלודה

הנוסחאות של אילן עשו הרבה כסף - הבעיה שלו היתה ההתמכרות לריגושים

קובי בלום
שתפו בפייסבוק

"אדם - יצור שנברא בסופו של שבוע עבודה, כשאלוהים כבר היה עייף"

מארק טוויין

הקטעים שלהלן נגזרו מיומן עבודה אישי שכתבתי ב-1993 ומובאים כאן כלשונם.

4 באוקטובר

בין הלקוחות החדשים שהגיעו באחרונה לבית ההשקעות שלנו היה אילן, שהגיע עם תיק של 150 אלף דולר. פרנסיס והדילרים סיפרו לי שיש לו "יד טובה". היום הוא התקשר שוב ונתן לי הוראת קנייה לשלושה חוזי זהב לנובמבר. במחשב ראיתי שהוא עובד על מינוף שפוי של 1:5. אחרי שעתיים הוא מכר את החוזים ברווח של 20 אלף שקל.

5 באוקטובר

אילן בטלפון. שאלתי אם אין לו דברים אחרים לעשות בסוכות. הוא לא ענה לי. ביקש לקנות מיליון דולר ולמכור שקלים. "אתה מוזמן לעשות כמוני", הוא אמר, "השיטה שלי עובדת". לא הגבתי. אחרי שעה וחצי הוא מכר הכול ברווח של 80 אלף שקל. "מברוק", בירכתי אותו. הוא שתק. יד הקסם שלו עבדה שוב.

7 באוקטובר, שמחת תורה

נסעתי לעבודה דרך פרדס מרגושס ברמת גן, שנשרף לפני כמה ימים. נותרו בו רק גדמי עצים מפויחים שבולטים מהאדמה השחורה. המסחר דליל, משעמם. בסביבות 15:00 מתקשר אילן ומבקש ממני לקנות בפתיחה בניו יורק 64 אלף מניות אינטל. כולל המינוף, מדובר בעסקה של 2 מיליון דולר.

אינטל מניה נזילה, ולכן אין לי בעיה לרכוש את כל הכמות תמורת 31.5 דולר למניה. המניה מטפסת. השעון מתקדם לאט. ב-18:00 אינטל נסחרת בשער של 32.10. "אילן על קו 3", מודיעים לי. אני מרגיש את האדרנלין שלו גועש דרך השפופרת. "תמכור הכל מיד בשוק", הוא אומר בשקט. הממזר עשה 38 אלף דולר בשעתיים. "אני בשמים", הוא אומר לי. "השיטה עובדת. אפילו אשתי תהיה מרוצה".

18 בנובמבר

עננים נמוכים מכסים את השמים. גשם כבד יורד, מעורב בברד. אני מביט בטיפות המים שזולגות ומתפתלות על שמשת החלון. פרנסיס והדילרים אומרים שברד בנובמבר הוא סימן בדוק לשנה גשומה.

"אני מגדיל את המינוף של ההשקעות שלי ל-50", אומר אילן. "אתה בטוח?", אני שואל, "למה לך להגדיל את הסיכון?". "הרווחים זוחלים, זה אטי מדי. אני מנצח את השיטה והמינוף יעזור לי להגדיל את הרווח. חוץ מזה, איך לומר, מינוף פי חמישה בלבד קטן עלי. תקנה לי בבקשה 15 מיליון דולר ותמכור את כל היורו". "קונה 15 מיליון דולר ומוכר את כל היורו", אני מאשר.

הדקות חולפות. הדולר מתנדנד סביב מחיר הקנייה של אילן, כמו מתחבט בדעתו מה עליו לעשות. בסביבות 14:30 מרצדת על המסכים הודעה על עליית ריבית צפויה ביורו. הדולר קורס. המוניטור מראה שרבע מהתיק של אילן נמחק מיד. הוא מתקשר. "לחתוך את ההפסד?", אני שואל. "לא", הוא עונה בקול מתוח, "אני אמתין, לא טעיתי. אני מרגיש את זה בוורידים. השיטה שלי לא יכולה לטעות".

"למה הוא לא חותך?", אני חושב, "למה הוא לא מסוגל להודות בטעות?". "אני ממתין אתך", אני אומר. אילן מחכה על הקו. הדולר ממשיך לרדת. ב-16:00, לאחר ששליש מתיק ההשקעות נמחק, הוא סוגר את הפוזיציה. "בפעם הבאה אחזיר את ההפסד", הוא אומר.

19 בנובמבר

פרנסיס והדילרים אומרים שאילן הגיע למדרון החלקלק.

6 בדצמבר

"תקנה 500 אלף מניות קוקה קולה בשוק", אומר לי אילן, "אני מגדיל את המינוף ל-100". "שוב?", אני שואל. "כן, מינוף של 50 כבר לא מספיק לי, אני חייב להחזיר את ההפסד, ומהר. אני חייב!".

"קיבלת 500 אלף קוקה קולה ב-46.8 דולר למניה", אני אומר. בתוך 3 דקות המניה מטפסת ב-12 סנט ואילן מרוויח "על הנייר" 60 אלף דולר. הוא ממתין. "יד הזהב שלו עובדת שוב", אני חושב. המניה מתנדנדת דקה או שתיים, ואחר כך פונה בהחלטיות כלפי מטה. לאחר 10 דקות היא נסחרת ב-46.75 וממשיכה למטה. "מה עושים?", אני שואל. "אני מתפלל", הוא אומר. ב-46.57 הוא מממש הפסד של 115 אלף דולר.

21 בדצמבר

אילן בטלפון: "הנוסחאות שלי מראות חד משמעית שהדולר נחלש. תמכור 5 מיליון דולר בשוק. "מכרתי 5 מיליון דולר ב-2.974 שקל לדולר", אני אומר. חמש דקות אחרי המכירה הדולר מתחיל להתחזק. "לא יודע מה קורה לי", אומר אילן בעייפות, "בזמן האחרון הכל הולך לי הפוך". ברקע אני שומע שברי צעקות: "גם בחנוכה אתה...?! החסכונות שלנו... גרוע מנרקומן! בלילות... אתה איש אחר... זה לא... שאני הכרתי..."

"הדולר מתחזק", אני אומר, "לחתוך את ההפסד?". "לא", אילן אומר בצרידות, "תמכור עוד 5 מיליון. זה יסתדר, זה חייב להסתדר". "מכרתי לך עוד 5 מיליון דולר", אני אומר. "אלת המזל שלי, זה חייב להסתדר", הקול שלו סדוק. "לחתוך?", אני שואל, "עוד אגורה ואתה נמחק". "תחזיק...", קולו נקטע. אנחנו שותקים. "בשבוע הבא אני יוצא ל-30 יום מילואים", אומר אילן, "אני חושב שזה אימון של הגדוד, ואחריו אנחנו במארבים בדרום לבנון".

הכותב הוא יועץ מומחה בתחום ההשקעות הפיננסיות בחו"ל ומנהל השקעות נדל"ן בברלין. לתגובות: kobiblum@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker