למרות המחאה הציבורית: מדד אמון הצרכן לחודש ספטמבר נותר יציב

יציבות המדד מפתיעה לאור החששות ממיתון עולמי וירידות השערים החדות בשוק ההון; אחוז הסבורים כי זו היא תקופה טובה לקניות ירד מ-14.3% ביוני ל-9.5% בספטמבר

ואדים סבידרסקי

מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו-TNS טלסקר ירד בחודש ספטמבר ב-1.3% לרמה של 130.9 נקודות. יציבות המדד מפתיעה לאור החששות ממיתון עולמי וירידות השערים החדות בשוק ההון. כלכלני בנק הפועלים מציינים כי מדד אמון הצרכנים מפגין מזה שנתיים יציבות ברמה גבוהה יחסית, תוך תנודתיות קלה.

מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו-TNS מחושב מידי חודש על ידי חברת TNS טלסקר, על סמך סקר בקרב כאלף נשאלים במדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה בישראל. המשתתפים בסקר עונים על מספר שאלות לגבי ראייתם את המצב הכלכלי הנוכחי במשק ואת המצב העתידי. בין השאלות: כיצד נראה המצב הכלכלי כיום? מהו מצב התעסוקה כיום? כיצד ייראה המצב הכלכלי והתעסוקה בעוד 6 חודשים? הכנסות המשפחה בעוד 6 חודשים? מהי אווירת קניות ומהי התחושה על כיוון המדינה באופן כללי?

המדד למצב השוטף רשם עלייה של 0.3 נקודות ותפיסת הצרכנים את מצב התעסוקה הנוכחי נותרה יציבה ברמה גבוהה, והיא עולה בקנה אחד עם נתוני הלשכה המרכזית לטטיסטיקה (הלמ"ס) שהצביעו על ירידה בשיעור האבטלה לרמה של 5.4% בחודש יולי.

המחאה הציבורית ששטפה את הארץ בחודשים האחרונים נתנה את אותותיה בסקר. 47.6% מהנשאלים סבורים כי היום אין זה זמן טוב לקנות דירה, רכב ומוצרים אחרים, ו-9.5% בלבד מעריכים כי תקופה זו נוחה לקניות. זאת בהשוואה ל-14.3% המעוניינים לקנות בחודש יוני ו-42.5% שסברו כי יוני אינה תקופה תובה לקניות.

עם זאת, מדד הציפיות רשם ירידה של 3.2 נקודות ובתפיסת מצב התעסוקה העתידי ובהערכות להכנסת המשפחה בעוד 6 חודשים נרשמה החודש הרעה. בהפועלים נוטים לייחס את ההרעה בתפיסת המצב העתידי לעלייה ברמת אי הוודאות והחששות מהאטה כלכלית.

בבנק מציינים כי גם בארה"ב נרשמה בחודש ספטמבר יציבות במדד אמון הצרכנים של הקונפרנס בורד. היציבות נרשמה לאחר ירידה חדה במדד בחודש אוגוסט. הפסימיות לגבי מצב התעסוקה, חששות הצרכנים מירידה בהכנסותיהם בעתיד והירידה באמון ביכולתה של המערכת הפוליטית להביא לשינוי המצב הכלכלי, היו בין הגורמים שהותירו את המדד ברמתו הנמוכה מזה כשנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום