מי ישלם את המע"מ - חברת הביטוח או המבוטח?

תשלום תגמולי הביטוח ישירות לחברת הליסינג הוא עניין טכני בלבד, שאין בו כדי לשנות מזכויות המבוטח

עודד יחיאל

אריק אלתר קנה רכב בעסקת ליסינג מימוני. בהתאם לחוזה הליסינג, רכש אלתר ביטוח מקיף לרכב בחברת הביטוח איילון ושיעבד את זכותו לקבלת תגמולי הביטוח לחברת הליסינג.

לימים נגנב הרכב. מכוח השיעבוד היתה איילון צריכה לשלם את שווי הרכב לחברת הליסינג, אלא שאיילון ניכתה את רכיב המע"מ משווי הרכב בסך 13,425 שקל. חברת הליסינג מצדה חייבה את אלתר גם בסכום המע"מ והנפיקה לו חשבונית הכוללת את החיוב במע"מ.

אלתר הגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות. אף שביטחתי את הרכב, פנה אלתר לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב, אני מוצא עצמי מחויב בסכום המע"מ. שמא לא בוטח הרכב במלוא שוויו, פנה השופט גיא הימן לנציגי איילון. הרכב בוטח במלוא שוויו, הודו נציגי חברת הביטוח. אם היינו משלמים את שווי הרכב ישירות לאלתר, נכון שהיה עלינו לשלם לו את שווי הרכב בתוספת המע"מ, המשיכו והודו נציגי איילון.

אז מה הבעיה, התפלא השופט. בשל השיעבוד שילמנו את שווי הרכב ישירות לחברת הליסינג, וזה עושה את ההבדל. לחברת הליסינג, הסבירו נציגי איילון, מותר לקזז את שווי המע"מ, ולכן אנחנו לא צריכים לשלם אותו. אבל חברת הליסינג לא התקזזה על רכיב המע"מ, הקשה השופט. גם לא ניתן להתקזז עליו, שהרי נקבע בהסכם הליסינג כי רואים מקרה של גניבת הרכב כאילו נמכר הרכב ללקוח. בהתאם לכך גם חויב אלתר במע"מ שאותו מחויבת חברת הליסינג להעביר למדינה.

זה אולי נכון, הסכימו נציגי איילון, אבל זו לא בעיה שלנו, הבעיה היא של חברת הליסינג שניסחה כך את חוזה הליסינג. גם בבית המשפט אפוא לא הרפתה איילון מאחיזתה ברכיב המע"מ.

השופט הימן נאלץ להבהיר לאיילון כי תשלום תגמולי הביטוח ישירות לחברת הליסינג בשל השיעבוד הוא עניין טכני בלבד, שאין בו כדי לשנות מזכויות המבוטח.

על פי חוזה הביטוח מחויבת איילון לשלם למבוטח את שווי הרכב בתוספת רכיב המע"מ. שיעבוד הזכות לקבלת תגמולי הביטוח אינו משנה את תוכן הזכות ואינו גורע ממנה, פוסק השופט. בפסק הדין, אם כן, אולצה איילון למשוך את ידיה מכספי המע"מ ולהשיב לאלתר את סכום המע"מ שניכתה.

-

הכותב הוא עורך דין

אריק אלתר נגד איילון >>

סוג הביטוח: ביטוח מקיף לרכב

המבטחת: איילון חברה לביטוח בע"מ

מהות התביעה: תביעה להשבת רכיב המע"מ שניכתה איילון מתגמולי הביטוח

טענת חברת הביטוח: איננו צריכים לשלם את המע"מ כי תגמולי הביטוח לא שולמו למבוטח, אלא לחברת הליסינג שלה שועבדו תגמולי הביטוח

השופט: גיא הימן מבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב

נפסק ביום 3.9.11: תשלום תגמולי הביטוח ישירות לחברת הליסינג הוא עניין טכני בלבד, שאין בו כדי לשנות מזכויות המבוטח. אין בשיעבוד הזכות לתגמולי ביטוח כדי לשנות את תוכנה או לגרוע ממנה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker