המשק מחכה לבשורה: הוועדה שתשים סוף לשלטונם הכלכלי של 10 אנשים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשק מחכה לבשורה: הוועדה שתשים סוף לשלטונם הכלכלי של 10 אנשים

(עדכון) הוועדה ממליצה לאפשר לאסיפת בעלי המניות לכפות על הטייקון הצעת רכש כפויה ■ הפטור ממס על חלוקת דיבידנדים בחברות פירמידה לא יבוטל אך שכרם של 5 בעלי השכר הגבוה יאושר על ידי האסיפה הכללית

73תגובות

11 חודשים לאחר שהוקמה, ועדת הריכוזיות צפויה לפרסם היום בשעה 12:30 את דו"ח הביניים. הדו"ח יכלול שורה של המלצות לפתרון בעיית הריכוזיות במשק, להפרדת השליטה בין נכסים ריאליים לפיננסיים ולהגבלת כוחן של פירמידות השליטה - ועשוי לחולל מהפך במבנה המשק בישראל.

ועדת הריכוזיות הוקמה כדי להתמודד עם כוחם הגדל והולך במשק של בעלי ההון הגדולים (הטייקונים), שגבר בשנים האחרונות והביא לשליטה מונופוליסטית בכלכלת המדינה. שליטה זו פגעה קשות בצמיחת המשק, בתחרותיות, ברמת המחירים, בתעסוקה, בשכר, בחדשנות, ואף בדמוקרטיה ובתקשורת הישראלית.

מסקנות ועדת הריכוזיות כוללות שורה של הצעות שנועדו לחסל או לצמצם באופן דרמטי את תופעת הריכוזיות, על ידי שבירת המבנה הפירמידיאלי, הפרדה בין אחזקות ריאליות לפיננסיות וחיסול האחזקות הצולבות.

משה מילנו/לע"מ

כשעה וחצי לפני מסיבת עיתונאים, שתיערך במשרד האוצר בירושלים, ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יו"ר ועדת הריכוזיות, חיים שני, עם חברי הוועדה ועם שר האוצר, יובל שטייניץ, ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. הפגישה של חברי ועדת הריכוזיות עם נתניהו לדיון בעיקרי ההמלצות היתה אמורה להתקיים אמש, אך נדחתה בשל לוחות הזמנים המדיניים-ביטחוניים הלחוצים של ראש הממשלה. ההסתייגויות וההערות שישמיעו ראש הממשלה, שר האוצר והנגיד מהמלצות הוועדה לא ישנו את דו"ח הביניים.

השלב הבא בעבודת הוועדה יהיה הליך השימועים, שאמור להימשך 30 יום. בפני ועדת הריכוזיות יופיעו טייקונים שירגישו נפגעים ממסקנותיה, וכן גורמים כלכליים שונים במשק שיבקשו לערער על מסקנותיה. עם תום שלב השימועים תגבש ועדת הריכוזיות את מסמך המסקנות הסופי שלה. לאחר גיבוש מסמך זה ולפני פרסומו תיפגש הוועדה עם ראש הממשלה, שר אוצר והנגיד, ותשמע את הערותיהם. לאחר מכן תפרסם הוועדה את הדו"ח הסופי בציבור. הדו"ח יוגש לאישור הממשלה והכנסת.

חלק מהמלצות הוועדה יעוגנו במסגרת הסדרת כללי הממשל התאגידי, וחלקן באמצעות הצעת חוק שתוגש לכנסת. ההערכה היא שהצעת החוק בעניין תוגש לכנסת רק בסוף נובמבר או בדצמבר 2011. ההערכה היא כי הכנסת תאשר את המסקנות הסופיות של ועדת הריכוזיות עד סוף 2011 - אז יהיה ניתן להתחיל ביישום שלהן. חלק גדול מההמלצות יגיע לוועדות הכספים, הכלכלה והחוקה.

סוף לפירמידות

ועדת הריכוזיות גיבשה שורת צעדים שנועדו להגביל את פירמידות השליטה במשק. הוועדה מציעה להנהיג כללים חדשים לממשל התאגידי, שלפיהם לא יוכלו טייקונים לשלוט בפירמידות באמצעות אחזקת שיעור קטן מהמניות, כפי שקיים כיום בחברות רבות. הוועדה ממליצה, בין השאר, כי בעלי שליטה בחברות פירמידה יחוייבו למכור את אחזקותיהם ולוותר על שליטתם בחברות הפירמידה. לפי המלצות הוועדה, תוכל אסיפת בעלי המניות בחברות פירמידה לכפות על הטייקון השולט בחברה לקבל "הצעת רכש כפויה", ולהסכים למכירת השליטה בהצעת רכש שמוגשת לחברה - גם אם היא אינה טובה לטייקון עצמו, אך טובה לחברה.

ועדת הריכוזיות ממליצה גם להפריד את השליטה בין נכסים ריאליים לפיננסיים בתוך שלוש עד חמש שנים. לשם כך קבעה והוועדה משקלות לאחזקת הטייקונים בחברות פיננסיות וריאליות. המהלך נועד למנוע מהטייקונים לשלוט בחברות המחזיקות בנתח שוק גבוה בענפים שבהם הן פועלות, ובכך לחנוק את התחרות במשק.

המלצות נוספות של הוועדה הן איסור על רכישת חברות פירמידה באמצעות מינוף או גיוסי הון מהציבור. בנוסף, כדי למנוע מינוי של אותם דירקטורים בחברות שונות, הטייקונים יוגבלו ולא יוכלו למנות את אותם האנשים לתפקידים בדירקטוריונים של חברות פיננסיות וריאליות. הוועדה גם תמליץ כי טייקון יוכל למנות דירקטורים רק לפי שיעור המניות שבבעלותו בחברה. כך למשל, אם לאחר שרשורים הוא מחזיק בחברה בתחתית פירמידה בשיעור מניות של 10%, הוא יוכל למנות רק 10% מחברי הדירקטוריון.

המלצות הוועדה לא יהיו שמיות והן לא יכללו התייחסות מפורשת לאנשי עסקים או לחברות מסוימות, אך בדו"ח תהיה התייחסות למבנים ספציפיים של פירמידות ולפתרון המתאים לכל אחת מהן.

בשבוע שעבר נחשף ב-TheMarker מחקר של מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר שלפיו בין 2002 ל-2008 זינקה רמת הריכוזיות במשק הישראלי במידה כזו שמשקל רווחי 13 הקבוצות העסקיות הגדולות במשק בסך רווחי המשק צמח מ-4% ל-26%. ממצאים מעניינים נוספים שעולים מהדו"ח נוגעים למידת השפעתן של הקבוצות העסקיות על שוק העבודה המקומי. מתברר כי הטייקונים אחראים רק ל-7.8% מהמועסקים במשק, הם משלמים משכורות נמוכות ביחס לשאר החברות ולאורך העשור האחרון הם ייצרו פחות משרות חדשות וקלטו פחות עובדים בהשוואה ליתר החברות.

בלי מס על דיווידנד

בניגוד להערכות קודמות, ועדת הריכוזיות לא תמליץ לבטל את הפטור ממס על חלוקת דיווידנד בין חברות פירמידה. ההצעה לבטל את הפטור ממס על חלוקת דיווידנד נידונה במשרדי האוצר, ראש הממשלה ובנק ישראל, במטרה לבטל את הכדאיות במבני הפירמידות בכל הנוגע למיסוי דיווידינדים, ולגרום לבעלי השליטה להיפטר מחברות הפירמידה. במשרדים הכלכליים הובעה אכזבה מכך שביטול הפטור ממס על דיווידנד בחברות פרמידה לא נכלל בהמלצותיה הסופיות של הוועדה.

לעומת זאת, הוועדה תמליץ כי קביעת שכרם של חמשת בעלי השכר הגבוה בחברות פירמידה יובא לאישור האסיפה הכללית של בעלי המניות - זאת בניגוד להמלצות ועדת נאמן להגבלת שכר הבכירים במשק, שלפיהן יימסר דיווח בלבד לאסיפה הכללית על גובה שכרם של חמשת בעלי השכר הגבוה. המלצות ועדת נאמן להגבלת שכר הבכירים בחברות ציבוריות יוגשו לאישור הממשלה והכנסת עם המלצות ועדת הריכוזיות.

בנוסף, ועדת הריכוזיות תציע להגביל את הטייקונים ובעלי חברות פירמידה מהתמודדות במכרזים להפרטת שירותים חיוניים, כמו תשתיות, נמלים, כבישים, מנהרות, רכבת, מים, חשמל וגז.

"המאבק עולה מדרגה"

חברת ועדת הכספים, ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "מבחנו של נתניהו יהיה באימוץ המלצות ועדת הריכוזיות ובשבירת הקרטל של הטייקונים הגדולים. כדי לשים סוף להפקרת כספי הציבור, הממשלה חייבת להחליט על הפרדת אחזקות פיננסיות וריאליות, וליישם לאלתר את ההמלצה לאסור על השליטה בחברות באמצעות פירמידות". לדברי גלאון, "ועדת הריכוזיות ממליצה על שורה של צעדים חשובים, ואסור שאלה ישארו על הנייר בלבד. על הממשלה להתחיל כבר כעת בתהליך של הפרדת אחזקות פיננסיות וריאליות, ועד שהוא יושלם עליה לקבוע שורה של הגבלות על פעילות המוסדיים כדי להגביה את חומת ההפרדה בין חברות פיננסיות לריאליות".

הרב מיכאל מלכיאור, מייסד פורום פעולה אזרחית, אמר אתמול כי "המאבק נגד הריכוזיות יעלה מדרגה מרגע פרסום המלצות הוועדה. לא שכחנו את הכרסום המשמעותי, לרעת הציבור, שחל בהמלצות הביניים המצוינות של ועדת ששינסקי, עד שהפכו להמלצות סופיות שהיטיבו עם ברוני הגז - על חשבון הציבור. מוקדם לחגוג על המלצות ועדת הריכוזיות - ויש להיערך למאבק ציבורי חריף כדי למנוע כרסום לרעת הציבור".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#