אל תצפו להתאוששות מהירה של השווקים

שוקי העולם צריכים למצות את החדשות הרעות - לפני שהתחתית תסומן

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

האפקט המחזורי של עונת הסתיו על השווקים אובחן בעבר בידי כמה חוקרים אמריקאים. החוקרים מצאו כי באופן סטטיסטי בספטמבר-אוקטובר, שבהם הימים מתקצרים ומזג האוויר מתקדר, מתקדרים גם שמי הבורסות. בארה"ב קרויה התופעה הנפשית-פיננסית הזו "Seasonal Affect Disorder" (SAD).

ככל שמדובר בטמפרטורות, ספטמבר הישראלי מזכיר עדיין את שיא הקיץ. ואולם אחרי ירידה של 20% בחודש וחצי במדד ת"א 25 (מעו"ף), כשאתמול הוא ירד אל מתחת 1,000 נקודות - נראה שמחכה לנו סתיו אירופי.

התמונה נראית עוד פחות טובה כשבוחנים את מדד ת"א 75, שאיבד רבע משוויו מסוף יולי. השוק הישראלי עבר מעל נקודת ההיפוך והשמים מעליו שחורים. מעמד הביניים, שיצא לחוצות בחודשיים האחרונים, הבהיר כי במצבו הקשה אין לו ברירה אלא להאט את רמת הצריכה שלו בחודשים הקרובים ולגרור אחריו את כל המשק הישראלי להאטה. גם החזית מול הרשות הפלסטינית, מול מצרים ובעיקר מול טורקיה מבטיחה סביבה פחות נעימה ליצואנים הישראלים.

ואולם מעל הכל, כמו במשבר של סוף 2008, גורלו של המשק תלוי בעולם. במישור זה מצב הכלכלות של כמה ממדינות אירופה מבטיח המשך של חדשות רעות בתקופה הקרובה. המשבר הנוכחי לא יהיה זהה לזה של 2008, ולא בטוח שיתמקד באג"ח הקונצרניות, או שאי המבטחים שלו יהיה מניות התקשורת כמו לפני שלוש שנים. אם ניתן ללמוד משהו מהקריסה של 2008, זו ההכרה בכך שקודם כל השווקים צריכים למצות את החדשות הרעות, שימשיכו להגיע בחודשים הקרובים - בין אם זו נפילה של בנק אירופי, הידרדרות במצבה של מדינה אירופית, או שינויים במבנה האיחוד האירופי - ולהתמודד עמן, לפני שהתחתית תסומן.

גם לאחר מיצוי הירידות, ההתאוששות לא תגיע מאליה באורח מיידי. המשקיעים יצטרכו להיווכח שחדשות טובות נמצאות בפתח. בסיבוב הקודם, חצי שנה של חורף בשווקים הסתיימה בתחילת 2009. זאת רק לאחר שבארה"ב התחלפו נשיאים ותוכנית ההרחבה הכמותית בארה"ב ואירופה יצאה לדרכה. במקרה הנוכחי מהלכים מוניטריים בלבד לא יספיקו. רק הוכחה לתוכניות פיסקליות ממשיות יועילו.

מי שמעוניין יכול להתנחם בכך ששלוש שנים בלבד אחרי המשבר הקודם, זיכרון המשקיעים לגבי המהירות שבה השווקים יכולים להתאושש - עדיין טרי. ברגע שבו יזהו סימן שמבשר הבראה של הכלכלה הריאלית, השווקים יגיבו לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker