דרור מורן בכנס CFO: קיבלנו שוק תנודתי יותר בעקבות ועדת חודק

עו"ד חודק: "פרק זמן של שנה הוא קצר מידי בכדי לשפוט"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

דרור מורן, סמנכ"ל הכספים בקבוצת אלון אחזקות רבוע כחול ,  מתח היום בכנס CFO באילת ביקורת על השפעת תוצאות ועדת חודק בשווקים וציין כי "מטרת הוועדה היתה ליצור שוק מאוזן יותר ואולם בטווח הארוך קיבלנו שוק תנודתי יותר", אמר מורן.

מורן, שאחראי להנפקות של אגרות חוב בהיקף של למעלה ממיליארד שקל בקבוצת אלון אחזקות רבוע כחול, מתח ביקורת על לוחות הזמנים שהגדירה הוועדה לתהליך גיוס סחיר. "הוועדה הקציבה לוחות זמנים כך שמסירת מסמכי ההנפקה לא יאוחרו משבעה ימי עסקים לפני מועד ההנפקה/ההתחייבות. בפועל, ציין מורן, "הדבר גרם להקשחת תהליך המו"מ מול הגופים המוסדיים ולבזבוז זמן בניסוח מסמכים משפטים".

עוד קבעה ועדת חודק, כי במקרה של רכישה בשוק הראשוני (תוקן בהמשך גם למשני) ישנה חובה להכנת עבודת אנליזה אשר תכלול את מאפייני המנפיק ומאפייני איגרת החוב. לטענת מורן, התרומה בגין ההחלטה הזו היא שטחית בלבד. "קמו גופי ייעוץ שונים המספקים "אנליזות חודק" תמורת תשלום סמלי שוטף". הסביר מורן.

מורן הוסיף כי "חלק מהמטרות כמו הקטנת הסיכון למוסדיים הביאה לתוצאה הפוכה", והסביר כי "ועדת חודק דוחקת את חברות האמצע מהשוק ומשאירה חברות קטנות בעלות סיכון גבוה מחד, או חברות החזקה המוגבלות בגיוס אשראי בבנקים מאידך".

עם זאת, מורן ציין כמה נקודות לחיוב שהועדה תרמה לשווקים. "חלה התפתחות מרשימה של מתן אשראי ישיר על ידי גופים מוסדיים גדולים באמצעות עסקאות ישירות וחלק מחברות שמקומן כנראה לא בשוק יצאו ממנו".

עו"ד דוד חודק, שעמד בראש הועדה לפני שנה, נכח אף הוא באולם ואמר ל-TheMarker כי הוא מאוד מתוצאות הועדה עד כה וכי פרק זמן של שנה הוא קצר מידי בכדי לשפוט.

ועדת חודק הוקמה במטרה לשפר את תהליך ההשקעה וניהול הסיכונים של גופים מוסדיים בהשקעה באג"ח קונצרניות. הועדה זיהתה כי בשוק ההון הישראלי יש כשל מבני בהנפקות אג"ח בבדיקת החברות המנפיקות לפני ההנפקה ואחריה. המלצות הוועדה כללו בין השאר הגדרת לוחות זמנים בתהליך גיוס סחיר וחובת הכנת עבודת אנליזה אשר תכלול את מאפייני המנפיק ומאפייני איגרת החוב.

חודק אמר בתגובה ל-The Marker כי "המטרה לא הייתה להקטין את הסיכון בשוק אלא ליצור שונות בין המכשירים השונים". חודק הסביר כי "אגרת החוב הפכה למכשיר עם סיכון של מניה וזה לא מצב תקין בשוק". לטענתו, המלצות הועדה הביאו את אגרות החוב להיסחר עם סיכון של אגרת חוב כפי שצריך להיות בשוק מתוקן.

חודק הסביר כי הוא מרוצה מאוד מתוצאות הועדה עד כה על אף שפרק זמן של שנה הוא זמן קצר מידי בכדי לשפוט. חודק ציין לחיוב את הגיוון שיש באיגרות החוב היום בשוק כתוצאה מהמלצות הוועדה. דבר נוסף שציין לחיוב הוא כי השיח הציבורי בנושא ההנפקות השתנה ולטענתו, עם הזמן אנו צפויים לראות השפעה רחבה וטובה יותר של המלצות הועדה. "אני חושב שבסך הכל השוק הישראלי עלה בכמה מדרגות למעלה והתמחור של אגרות החוב", אמר חודק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker