ליידרמן על השווקים: "זו לא סתם אי ודאות - מדובר בלהיות או לא להיות"

היועץ הכלכלי הראשי של הפועלים פתח את כנס ה-CFO ■ מודאג יותר ממצב החובות באירופה ואומר כי דווקא המתיחות באזור הים התיכון לא חייבת להשפיע על השווקים ■ "עיקר ההסתברויות הן בכיוון של ירידות, שוקי ההון בעולם נמצאים מחוץ לשיווי משקל"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

"זו לא סתם אי ודאות, אלו שאלות קיומיות", כך פתח הבוקר פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק פועלים, את כנס ה-CFO השנתי. הכנס מאגד את כלל מנהלי הכספים של החברות הגדולות במשק ונערך השנה במלון דן פנורמה באילת. דווקא לגבי המצב הגיאו פוליטי, ליידרמן לא מתרגש במיוחד ואמר כי "לא כל אירוע משפיע על השווקים".

בין באי הכנס השנה: גונן ביבר מנהל הכספים של קבוצת אי.די.בי, יעקב חן מנהל הכספים של סלקום ושאול גלעד מנהל הכספים של גדות כימיקלים.

צילום: קמחי מוטי

ליידרמן אשר מילא בעברו שורה של תפקידים בכירים, כגון חבר הנהלה הבכירה ומנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל וראש תחום השווקים המתעוררים בדויטשה בנק, ציין כי אנו נמצאים באי וודאות גבוהה במיוחד, שלא נראתה כמותה מאז המשבר של 2008. "מדובר בשאלות קיומיות. משבר החובות באירופה הוא עמוק ושאלת הקיום של הכלכלות האירופיות כגון ספרד, איטליה ופורטוגל עומדת כרגע בסימן שאלה גדול".

לגבי השפעת המשבר על השווקים הוסיף ליידרמן כי "דבר אחד הוא ברור במצב הנוכחי, עיקר ההסתברויות הן בכיוון של ירידות. משהו במצב הנוכחי הופך אותו למצב שהכלכלה ושוקי ההון בעולם נמצאים מחוץ לשיווי משקל וזה לא מצב שיכול להחזיק לטווח רחוק". הוא הוסיף כי "אנחנו בעולם עם ריביות שליליות ומחיר הכסף הוא שלילי. המדיניות הכלכלית היא גם מחוץ לכיוון וזהו מצב שאינו בר קיימא".

ליידרמן לא צופה פתרון בטווח הלא רחוק למשבר החובות באירופה, שדורש לדעתו צעדים פיסקליים לצד הצעדים המוניטריים. "אירופה זקוקה לשני דברים עיקריים: הראשון הוא לתקן את מצב החובות של ספרד ואיטליה - מצב שאינו בר קיימא", אמר ליידרמן. הדבר השני שאירופה זקוקה לו לפי ליידרמן הוא "הכרה שעליהם לבצע איחוד פיסקלי לצד האיחוד המוניטרי שקיים כעת באירופה. כנראה שהמצב יצטרך להחמיר עוד בחומרתו כדי שהפוליטיקאים יבינו שצריך לבצע צעדים קונקרטיים".

עם זאת, לגבי האירועים הגיאו פוליטיים שאופפים את השווקים בשבועות האחרונים, ציין ליידרמן כי "לא כל אירוע פוליטי משפיע על השווקים. היו הרבה אירועים שלא השפיעו על הכלכלה. הבורסה בוול סטריט ירדה ב-12% לאחר אסון התאומים בניו יורק. עם זאת, ברור שהנושא הגיאו פוליטי הוא סיפור מרכזי ויש כאן שני היבטים עיקריים. הנושא הראשון הוא התפתחות של אינתיפאדה חדשה אולם הקונצנזוס שלנו מורה כי הסיכוי להתפתחות של אינתיפאדה שלישית היא נמוכה מאוד".

לגבי מצבה של מדינת ישראל בתוך המשבר העולמי אמר ליידרמן כי "להערכתנו, אנחנו לא נמצאים במצב של מיתון". עם זאת, ציין ליידרמן כי אם יש מקום אחד שהמצב הגיאו פוליטי כן השפיע לרעה על השווקים זה בשוק מטבע החוץ. "משקיעים זרים סגרו פוזיציות שקליות וחזרו לדולרים ויורו מה שהביא להיחלשות של השקל".

לדבריו, "מכיוון שהיה במשק הישראלי פיחות נומינלי וריאלי שעוזר ליצואנים, ההערכה שלנו היא שבנק ישראל לא ימהר להוריד את הריבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker