סיפוק בירושלים: S&P העלתה דרוג האשראי של ישראל ל-A+

משבחת את הירידה ביחס החוב תוצר של ישראל ל-75%; ההחלטה תאפשר למדינה ולחברות ישראליות לקבל מימון בתנאים נוחים יותר; שטייניץ: אסור לנוח על זרי הדפנה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

חברת דירוג האשראי הבינלאומית הנחשבת סטנדרט אנד פורס (S&P) הודיעה ביום שישי כי החליטה להעלות את דרוג האשראי של ישראל מרמה A יציב לרמה A+ יציב. ההחלטה התקבלה בסיפוק רב בקרב מקבלי ההחלטות בירושלים. הפעם הקודמת בה העלתה S&P את הדרוג של ישראל היתה נובמבר 2007.

S&P היא אחת משלוש חברות דרוג האשראי הבינלאומיות הגדולות והחשובות בעולם (שתי האחרות הן מודי'ס ופיץ'). לאחרונה הורידה החברה את דרוג האשראי של ארה"ב מהרמה הגבוהה AAA ל-AA+, לראשונה בתולדות ארה"ב, ועוררה סערה רבה בעולם הפיננסי.

העלאת דרוג האשראי נחשבת להכרה בינלאומית בחוסנה של כלכלת ישראל. היא תביא להגדלת זרם ההשקעות הזרות בארץ, ותאפשר למדינת ישראל ולחברות ישראליות לקבל אשראי בשווקים הבינ"ל בתנאים נוחים יותר.

סיפור העלאת הריבית החל לפני למעלה מחודש, כשמומחי S&P ביקרו בארץ. מי שאירח אותם היה אגף החשב הכללי באוצר. מומחי S&P נפגשו עם החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, עם ראש יחידת החוב בחשב הכללי, ערן היימר, עם מנכ"ל האוצר, חיים שני, עם ראש אגף התקציבים, אודי ניסן, ועם שר האוצר יובל שטייניץ. בפגישה עם שטייניץ השתתפה גם החשכ"לית. בהמשך נפגשו אנשי S&P עם הנגיד, סטנלי פישר בכירים בבנק ישראל, ועם ראשי המערכת הבנקאית המסחרית. בימים בהם שהתה משלחת S&P בישראל החלה המחאה החברתית לצבור תאוצה. בדרכם לפגישות באוצר עברו האורחים, שהשתכנו במלון המלך דוד בירושלים, ליד אוהלי המחאה. האורחים התרשמו מאוד מהעובדה שהמחאה אינה אלימה.

השיחות של מומחי חברת הדרוג עם עמיתיהם הישראלים התמקדו בנושאים של יחס החוב תוצר, צמיחה, תמלוגי הגז והמחאה החברתית. שיחתם עם שר האוצר נקבעה לשעה ונמשכה יותר משעתיים. שר האוצר התעקש להסביר להם, או כפי שבכירים באוצר אוצרים, "חפר להם במוח", את הישגי ישראל בכל סעיף וסעיף, ובכל נושא כלכלי. הנחת העבודה שלו הייתה, כי הגיעה העת להעלות את דרוג האשראי הבינלאומי של ישראל לאור הישגיה ובהשוואה למה שקורה במדינות אחרות בעולם. בתשובה לשאלות אנשי S&P חזר שר האוצר, שוב ושוב, ואמר כי לא ייתן יד לפריצת מסגרת התקציב, גם לא ע"י ועדת טרכטנברג.

באוצר אומרים כי בהחלטת S&P יש משום מתן אמון במדיניות המשרד בעשרות השנים האחרונות. באוצר מצפים כי גם חברות דרוג האשראי הבינלאומיות האחרות יעלו בזמן הקרוב את הדרוג של ישראל.

בהודעה שפירסמה S&P ביום שישי הודגש כי העלאת הדירוג של כלכלת ישראל משקפת את המדיניות המאקרו- הכלכלית האחראית שבה נקטה ישראל בתקופת המשבר העולמי (2008-2007), ואת הצמיחה הגבוהה במשק. נציגי החברה ציינו כי ישראל נמצאת במסלול אמין להמשך הורדת נטל החוב שלה ולשיפור נוסף של החשבונות החיצוניים של המדינה.
דו"ח S&P על כלכלת ישראל מדגיש לחיוב את המדיניות התקציבית האחראית של הממשלה, התומכת בהורדת יחס חוב-תוצר, ואת ההכנסות הצפויות למדינה מהמיסים על תגליות הגז.

הכנסות שיתמכו במגמה של הורדת יחס החוב תוצר גם בעתיד. חברת הדירוג מציינת בהודעתה, כי להערכתה המחאה החברתית בישראל לא תשפיע לא תשפיע על המדיניות הכלכלית האחראית של הממשלה להורדת יחס חוב תוצר ועל המשך השמירה על המשמעת התקציבית. להערכת החברה, פיקוח על ענפים עם תחרותיות נמוכה ומתן עדיפות בהוצאות הממשלה לנושאים חברתיים לא יספקו את דרישות המחאה.

S&P מציינת כי החלטתה נתמכת בכלכלה ישראלית משגשגת ויציבה, בעלת מוסדות חזקים ומשמעת תקציבית מתמשכת ומוכחת עם הסכמה פוליטית רחבה לגבי חשיבות הריסון התקציבי והמשמעת הפיסקלית. מה שסייע לישראל בהורדת החוב הממשלתי משיעורים היסטוריים גבוהים לרמה של 75% מהתוצר נכון לסוף 2010.

על אף העלייה במחירי הדיור, ב-S&P לא רואים סיכון למערכת הפיננסית ומציינים לחיוב את הפיקוח ההדוק והניהול השמרני יחסית של הבנקים בישראל. נזילות הבנקים וגם משקי הבית בישראל טובה בהשוואה למקובל בעולם. עם זאת הסיכון הגיאופוליטי ממשיך להעיב על דירוג הכלכלה הישראלית. סיכון זה מקוזז בחלקו על ידי תמיכת ממשלת ארה"ב. S&P היתה שוקלת להעלות יותר את דרוג ישראל, אם ישראל היתה פועלת להפחתת האיום הביטחוני שנשקף לה. התדרדרות במצב הביטחוני עלולה להביא ללחצים להורדת הדרוג של ישראל.

שר האוצר שטייניץ ציין ביום שישי בתגובה כי "מדובר בתעודת כבוד מרשימה לכלכלה הישראלית ולהתמודדות המוצלחת שלה עם המשבר העולמי שמאיים מזה שלוש שנים על כלכלות העולם המערבי.

"ההישג בולט במיוחד על רקע משבר החובות והאבטלה ההמונית שפגעו בדירוג האשראי של מדינות רבות בעולם. העובדה שחברת הדירוג ציינה את נושא תגליות הגז כאחת מנקודות החוזק של כלכלת ישראל מעידה על חשיבות המהלך של גיבוש מודל כלכלי שמבטיח למדינה הכנסות משמעותיות מפיתוח מאגרי הגז באמצעות ועדת ששינסקי.יחד עם זאת, אסור לישראל לנוח על זרי הדפנה. המשבר הגלובלי המתחדש מחייב אותנו ביתר שאת להמשיך ולשמור על מסגרות התקציב ועל עקרונות המדיניות הכלכלית שאותן מדגישה החברה בהודעתה".

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, אמרה: "הודעת S&P בתקופה זו, בה העולם מצוי במשבר כלכלי עמוק מעידה על חוסנה של הכלכלה הישראלית ומחזקת את החשיבות בהמשך הקטנת נטל החוב הציבורי".

רה"מ בנימין נתניהו בירך על "ההכרה הבינ"ל בדרך האחראית והמוצלחת שבה הממשלה מנהלת את כלכלת ישראל. דרך שמביאה להגדלת ההשקעות, לירידה באבטלה וליצירת מקומות תעסוקה". לדבריו, הממשלה מחויבת להמשיך במדיניות זו, תוך הבטחת המשך הצמיחה במשק. הוא הביע את ביטחונו ש"המלצות ועדת טרכטנברג, שיביאו לשינוי בסדר העדיפויות יעשו תוך שמירה על כלכלה יציבה ובריאה".

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אמר בתגובה להחלטת S&P "כי הוא שמח על ההכרה בהישגי המשק. מצבו הטוב של ישראל הוא תוצאה של המדיניות התקציבית של הממשלה והאוצר, המדיניות המוניטרית של בנק ישראל והפעילות המוצלחת של הסקטור העסקי. אני מברך על כוונת הממשלה והאוצר להמשיך ולשמור על מדיניות תקציבית אחראית תוך שמירה על מסגרת תקציבית בעיקר נוכח המציאות הכלכלית העולמית המורכבת שצפויה להשפיע גם על המשק הישראלי. אני מאמין שהמשק ימשיך להצדיק את האמון שניתן לו בהעלאת הדרוג. אנו בבנק ישראל, מתכוונים להמשיך לתרום לצמיחה וליציבות המשק דרך מדיניות מוניטרית אחראית שתכוון לשמירה על יציבות מחירים, תרומה לצמיחה ולתעסוקה ושמירה על יציבות המערכת הפיננסית".

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, אמר כי החלטת S&P היא "הוכחה חד משמעית להצלחת המדיניות הכלכלית של הממשלה. יש לבצע שינויים חברתיים משמעותיים בתוך תקציב המדינה אך לא לפרוץ את מסגרת התקציב. אין לשנות את המדיניות המאקרו-כלכלית". לדעתו, שר האוצר "מנהל את הכלכלה בצורה נכונה, יציבה ופועל ללא ללא חשש מול הבעיות האמיתיות והעוולות הקיימות. הוא אינו חושש להתעמת עם הטייקונים כשצריך ופועל במקומות הנכונים כדי לשמור על יציבות הכלכלה והמשק ולדאוג לתיקון המצוקות החברתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום