שטייניץ נפגש עם יו"ר החברה לישראל על מנת לדון בסוגיית קציר המלח

הצדדים סיכמו על זירוז המגעים בין משרד האוצר למפעלי ים המלח במטרה להגיע לסיכום לגבי קציר המלח ומימונו

אורה קורן

שר האוצר, יובל שטייניץ, נפגש אתמול בערב (יום ה') עם יו"ר החברה לישראל, מר אמיר אלשטיין, בעניין חברת כיל ומפעלי ים המלח. בפגישה סוכם על זירוז המגעים בין משרד האוצר לבין מפעלי ים המלח בסוגיית קציר המלח ומימונו, במטרה להגיע לסיכום מהיר, ככל האפשר, בנושא. השר ציין בפגישה את תרומתה החשובה של חברת כי"ל לכלכלת ישראל בכלל ולפיתוח הנגב בפרט.

קציר המלח נאמד ב-3.76 מיליארד שקל עד שנת 2030, תום מועד הזיכיון של כיל. על פי הערכות, משרד האוצר דורש מכיל לממן 80%-95% ממנו. ליכט קבע, כי תועלת החברה מהקציר שווה 2.5 מיליארד שקל.

הפגישה נערכה לאחר שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט קבע, כי המדינה יכולה לדרוש מכיל לממן את רוב עלויות קציר המלח מבריכה שבבעלותה, המאיימת להציף את בתי המלון שלחופה. עוד קבע, כי המדינה יכולה לדרוש הטלת מס מיוחד על רווחי כיל המנצלת את משאבי ים המלח.

שטייניץ הודיע כי יקים ועדה לבחינת הגדלת התשלומים, כדוגמת ועדת ששינסקי, או ועדה פנימית במשרד האוצר. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן דרש הקמת ועדה חיצונית.

השבוע פירסם עו"ד ליכט חוות דעת משפטית בעניין ביצוע פרויקט הגנות ים המלח ומימונו שקבעה, כי המדינה יכולה לשנות חקיקה שתגדיל את התמורה שתקבל מניצול משאבי ים המלח. על הפרק גם מימון קציר המלח בבריכה של כיל, כדי להציל מהצפה את בתי המלון שלחופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker