אקזיט לאחים נפתלי: מגדל במשא ומתן לרכוש 20% מביג ארה"ב

בלעדי עבור המניות תשלם מגדל 27 מיליון דולר, מחיר המשקף לביג ארה"ב שווי של 135 מיליון דולר - מחיר הגבוה משמעותית מהשווי של 56 מיליון דולר, שלפיו תיכננה ביג להנפיק בשנה שעברה את מניות ביג ארה"ב בבורסה בתל אביב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

>> קבוצת הביטוח והפיננסים מגדל, המנוהלת על ידי יונל כהן, נמצאת בדרכה להרחיב את פעילותה בתחום השקעות נדל"ן בארה"ב - פעילות שצוברת תאוצה באחרונה בקרב חברות הביטוח הישראליות, המחפשות גיוון ופיזור גיאוגרפי של תיק ההשקעות שלהן.

מגדל, שאת השקעותיה בנדל"ן מנהלים שלמה גוטמן ועומר קרייזל, מצויה במשא ומתן מתקדם עם חברת הנדל"ן ביג מרכזי קניות, שבשליטת האחים יהודה ורוני נפתלי, לרכישת 20% מהון המניות של החברה הבת ביג ארה"ב, תמורת כ-27 מיליון דולר (כ-95 מיליון שקל), המשקף לביג ארה"ב שווי של כ-135 מיליון דולר - בדומה להונה העצמי וגבוה משמעותית מהשווי של כ-56 מיליון דולר, שלפיו תיכננה ביג להנפיק בשנה שעברה את מניות ביג ארה"ב בתל אביב.

מגדל מתכננת בשלב הראשון להשקיע במניות החברה הבת ולאחר מכן למנף זאת להשקעות נדל"ן משותפות בארה"ב. במסגרות ההגבלות של המפקח על הביטוח ושוק ההון, מותר לחברות הביטוח לבצע השקעות ישירות בנדל"ן עד אחזקה של 49% בנכס, בעוד ההגבלה על אחזקות בחברה עצמה היא 20%.

ביג, המנוהלת על ידי איתן בר זאב ונסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של כמיליארד שקל, עוסקת בייזום, בתפעול ובהשכרה של מרכזי קניות פתוחים בישראל, בסרביה ובארה"ב, ומחזיקה בחברת קניאל, העוסקת בייצור אריזות משקה. אתמול קיבלה ביג אשרור מחברת הדירוג מידרוג לדירוג האג"ח שלה ברמה של 2A לקראת הרחבה מתוכננת של סדרה ד' בהיקף של עד 150 מיליון שקל.

מגדל מחזיקה בישראל בתיק הנדל"ן הגדול ביותר בקרב חברות הביטוח. ברשותה נכסים בהיקף של יותר מ-5 מיליארד שקל, ואולם בארה"ב, להבדיל מחברות ביטוח אחרות, לא מיהרה מגדל בשנתיים אחרונות לנצל את הירידות במחירי הנדל"ן כדי לבצע רכישות.

מגדל ביצעה כמה השקעות בחברות ומיזמי נדל"ן בחו"ל, שבינתיים מתבררות כלא מוצלחות במיוחד. מדובר בין השאר בהשקעה של כ-60 מיליון דולר בסוף 2007, שבמסגרתה רכשה מידי אליעזר פישמן 10% מחברת הנדל"ן מונדון, הפועלת בהודו ולא ממש מתרוממת. למזלה של מגדל העניק לה פישמן אופציית מכר (Put) למכור לו את האחזקות כעבור חמש שנים.

גם ההשקעה ב-2008 של כ-100 מיליון שקל בקרן IGMG להשקעות בנדל"ן בחו"ל עם רוני יצחקי אינה סיבה לגאווה עבורה. מלבד העסקה לרכישת בתי אבות בבריטניה, השקיעה מגדל בעיקר בפרויקטים של יצחקי, כמו שדה חיטה ברוסיה (שלאחרונה רכש המיליארדר הצ'כי פיטר קלנר) וחברת הנדל"ן אטלס נכסים, הפועלת במזרח אירופה. לפי הערכות, מגדל ביצעה הפרשות ניכרות בגין השקעה זו ומחפשת דרך לסיים את הרומן העסקי עם יצחקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker