הרשי פרידמן: לא באתי לאזורים כדי לעשות מכה ולברוח

איש העסקים היהודי-קנדי: הצבתי לעצמי יעד של שנתיים להשלים את תוכניות התייעלות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"שילמתי מחיר הוגן תמורת אזורים. לא באנו לפה ליומיים, שנה או שנתיים. לא באנו לעשות מכה ולברוח", כך מבטיח היום (ג') בראיון ל-TheMarker איש העסקים הרשי פרידמן.

פחות מחצי שנה לאחר שהשלים את רכישת השליטה בחברת הנדל"ן אזורים (64%) תמורת 300 מיליון שקל מידי בנק מזרחי טפחות, הנושה הגדול של הבעלים הקודמים שעיה בוימלגרין, חש פרידמן יהודי חרדי בן 60 שבסיס מגוריו במונטריאול קנדה, כי כעת בשל הזמן להתראיין בתקשורת הכלכלית הישראלית.

נוסף לעסקיו הרבים ברחבי העולם בתחומי נדל"ן, הפלסטיק, הבשר והמחשוב מרגיש פרידמן שזה הזמן המתאים להגדיל את החשיפה לשוק הנדל"ן בישראל.

למרות תדמית של איש עסקים קשוח המתמחה ברכישת חברות בקשיים (כמו אזורים) הוא מתגלה כאדם נעים הליכות.

בתחילת הראיון פרידמן מדליק סיגריה ומספר כי: "אני ישן בעיקר במטוסים. אני מבקר בכל העולם ועובד קרוב ל-20 שעות ביום. ככה אני חי כבר עשרות שנים. הבסיס שלי הוא במונטריאול, אבל אני מתרוצץ בעולם ונהנה מכל רגע. ככה גם עם אזורים, אני מודע לזה שיש עוד הרבה עבודה לעשות אבל אנחנו בדרך הנכונה".

קנית חברה חדשה ובמקום לתת צ'אנס להנהלה בחרת להחליף אותה. האם זאת שיטת העבודה שלך גם ביתר החברות שבשליטתך?

"לפעמים אני קונה חברות ולא משנה את ההנהלה, אלא עושה שינויים קוסמטיים, בעיקר אם הביזנס רץ יחסית חלק. אך בפירוש זה לא המקרה של אזורים. עקבנו במשך שנתיים אחרי מה שקורה בחברה,  והיה לנו ברור שהחברה לא הלכה לכיוונים הנכונים. היה צורך לבצע שינויים קיצוניים ומיידיים בהנהלה, אם רוצים להגשים את היעדים שהצבנו לעצמנו".

מה היתה הבעיה של אזורים?

"זה מגיע אפילו מעבר למנכ"לים, אלא מהיו"ר והבעלים (פרידמן מתכוון בלי לנקוב בשם לשעיה בוימלגרין שהגיע לישראל עם תוכניות גדולות, אך בסוף בשל השקעות כושלות וממונפות, בעיקר במזרח אירופה, נקלע לקשיי נזילות ונאלץ לאבד את אזורים, מ"ר). אם הם לא מספיק טובים ובוחרים באסטרטגיה מוטעית זה מוביל לבעיות. שלא לדבר על כך ששילמו לאי.די.בי ב- 2006 מחיר גבוה מדי".

הרשי פרידמןצילום: .

אבל tאתה מבקר בישראל פעם או פעמיים בחודש  - הסיכוי לטעויות לא גדל?

"אני לא חייב לחיות בישראל כדי לעמוד בראש חברה. יש לי צוות שאני נמצא איתו בקשר שוטף, דן בסוגיות ובבעיות ומעורב בכל הפרטים הקטנים".

המחיר ששילמת עבור אזורים מצביע על כך שייתכן ובנק מזרחי-טפחות עשה עסקה טובה יותר? בתוך פחות מחצי שנה אתה מופסד על הנייר על ההשקעה בכ-200 מיליון שקל

"אני לא בטוח שזאת הצגה נכונה של הדברים. גם מזרחי-טפחות רשם הפסדים גדולים (מחק כ- 400 מיליון שקל בגין האשראי שנתן לבוימלגרין בקיץ 2006 לרכישת אזורים, מ"ר). מעבר לכך, שווי השוק הנוכחי לא נותן שום אינדיקציה לערך האמיתי של החברה. ראינו אל מול עינינו מותג רציני בתחום הבנייה למגורים עם פוטנציאל רב להשבחה. חוץ מזה, המניות של כולם נפלו. יש פה הרבה עניין של פאניקה ופסיכולוגיה. לא כך בוחנים השקעה לטווח ארוך".

במקביל גם דוד עזריאלי רצה לקנות את אזורים והחליט שמדובר במחיר גבוה מדי.

"מדובר בהשקעה אסטרטגית ברכישת מותג בתחום המגורים. זאת להבדיל מעזריאלי שהמומחיות והמיקוד שלו זה בנדל"ן מסחרי ובכלל בעסקים. צריך לחפש במה שאתה הכי טוב, ורק אחרי זה להחליט אם אתה להתפזר לכיוונים שונים".

מדבריך ניתן להבין שאזורים נסחרת כיום במחיר מציאה. למה אתה לא קונה מניות נוספות של החברה?

"זאת שאלה טובה ששואלים אותי הרבה בשוק ההון. אם אקנה עוד מניות, לא אשאיר לציבור אפשרות להרוויח כסף בעתיד. אם הייתי חושב שעדיף לאזורים להיות חברה פרטית, אולי הייתי עושה זאת".

לאיזה תשואות על ההשקעה האישית אתה מכוון?

"עדיין מוקדם לדבר על כך, כשבתקופה הקרובה גם לא יהיו דיבידנדים. הצבתי לעצמי יעד של שנתיים להשלים את תוכניות ההתייעלות".

אם אזורים תזדקק לעוד מזומנים האם תתמוך בה?

"כן. אנחנו לא משקיעים היום באזורים בכדי לברוח מהחברה מחר".

שנתיים זה לא נראה לך פרק זמן יומרני נוכח הטלטלות בשוקי ההון והנדל"ן?

"עם ההנהלה החדשה והאגרסיבית שאנחנו משלימים לבנות בימים אלה הרעב להצלחה הוא אדיר. אני מאמין שזה מציאותי".

אתה כל כך גאה בצוות שבנית, אבל לסמנכ"לית השיווק החדשה אין שום ניסיון בענף הנדל"ן. אולי טעית  בבחירה של חלק מהאנשים?

"רוב האנשים שהבאנו מבינים לא רע בנדל"ן".

ומה קרה עם תמיר פוליקר (לשעבר מנכ"ל סונול) שליווה אותכם לאורך כל תהליך הרכישה ולא מונה למנכ"ל?

"הכסף לא היווה בעיה במקרה של תמיר. לפעמים בעסקים וגם בחיים הדברים נעשים לא בדיוק כפי שמייחלים, אך אלה החיים וצריך להמשיך הלאה. מי שמתחרט אף פעם לא יוכל לקבל החלטות נבונות".

המודל העסקי של אזורים בשנים הקרובות מתבסס על מימוש אגרסיבי של קרקעות כדי לנסות ולהחזיר את ההשקעה ולא בפיתוח הנכסים.

"אני לא מסכים. אנחנו מפתחים פרויקטים חדשים בעיקר בתחום המגורים. אך במקביל לכך נמכור את כל מה שלא נמצא בליבת העסקים שלנו. למשל מכירה של האחזקה בקניון עיר ימים בנתניה, או קרקעות בדרום אמריקה ובקנדה אלו נכסים שלא מתאימים לנו ולכן אנחנו מממשים אך לא עושים זאת במחירי רצפה".

איך תראה אזורים בעתיד?

"נראה חברה שפועלת בזהירות רבה בתחום הפיננסי ומתמקדת בתחום הבנייה למגורים בישראל לשכבות אוכלוסיה שונות. רק אם החברה תרגיש מספיק בטוחה, היא תפעל בתחום הנדל"ן המניב - תחום שאני אישית לא מת עליו".

גם שוק הבנייה למגורים בישראל נמצא מעבר לשיא. לא מכרתם כמעט דירות באוגוסט כשהציבור יושב על הגדר ומחכה

"אני לא רואה התרסקות במחירי הדירות בישראל. הבועה פה לא התפוצצה כמו בארה"ב. המצב הנוכחי הוא זמני. כשיש מחסור גדול בדירות, החברות בתחום ימשיכו להרוויח גם אם המחירים ירדו".

מדוע מגדל השותפה שלכם בחברות הבנות החליטה לאחרונה לא למש את האופציה להגדיל את האחזקה או לממש אותה?

הם פעלומ באופן מאוד חכם. אם הייתי במקומם הייתי מתנהג בצורה דומה ואומר לעצמי 'בואו ניתן לבעלים וההנהלה החדשה הזדמנות להראות מה הם מסוגלים ורק אחרי זה נחליט'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker