תושבי החוץ ממשיכים לברוח מהמסים: מימשו 2 מיליארד דולר במק"מ והשקיעו 1.4 מיליארד דולר באג"ח ממשלתיות

ביטול הפטור ממס על השקעה במק"מ ובאג"ח קצרות לתושבי חוץ ממשיך לתת את אותותיו בשווקים

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

ביטול הפטור ממס על השקעה במק"מ ובאג"ח קצרות לתושבי חוץ ממשיך לתת את אותותיו בשוקים. מנתונים שפרסם היום בנק ישראל עולה כי תושבי חוץ מימשו נטו בחודש יולי כ-2 מיליארד דולר במק"מ, ובמקביל השקיעו נטו כ-1.4 מיליארד דולר באג"ח ממשלתיות, בעיקר באגרות הלא צמודות; זאת בהמשך למגמה בחודשיים האחרונים בהם הסתכמו המימושים במק"ם בכ-800 מיליון במקביל להשקעה של כ-550 מיליון דולר באג"ח הממשלתיות. כמו כן, נרשמו החודש השקעות נטו של 350 מיליון דולר באג"ח ממשלתיות בחו"ל.

בחודש יוני החלה מגמת המעבר של המשקיעים הזרים ממק"מ ומאגרות חוב קצרות לאג"ח ממשלתיות ולמניות בעקבות ביטול הפטור על המס בהשקעות מסוג זה. במהלך חודש יוני מימשו תושבי חוץ נטו כ-120 מיליון שקל במק"מ. במקביל, השקיעו תושבי החוץ נטו בחודש יולי 155 מיליון דולר באג"ח ממשלתיות, בעיקר באיגרות הלא צמודות, עליהן הפטור ממס עדיין תקף.

בחודש יולי הסתכמו המימושים נטו של תושבי חוץ במניות בבורסה לני"ע בת"א בכ-60 מיליון דולר - זאת בניגוד להשקעות נטו מתחילת השנה, בהיקף ממוצע של כ-270 מיליון דולר לחודש. מהחטיבה למידע ולסטטיסטיקה בבנק ישראל נמסר, כי עיקר הפעילות התרכזה בחברות מענף הבנקאות והכימיה. במקביל, נרשמו ביולי השקעות נטו של כ-70 מיליון במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל.

ההשקעות הישירות במשק, שבוצעו דרך מערכת הבנקאות המקומית, הסתכמו ביוני בכ-510 מיליון דולר, והתרכזו בענף הטכנולוגיה העילית וההובלה הימית. הממוצע החודשי של ההשקעות נטו מאז תחילת השנה עומד על כ- 420 מיליון דולר.

כמה השקיעו תושבי ישראל במניות זרות?

בחודש יולי הסתכמו ההשקעות נטו של תושבי ישראל במניות זרות בחו"ל ב-785 מיליון דולר. עיקר ההשקעות בוצעו ע"י משקיעים מוסדיים, שחזרו ביולי להשקיע במניות זרות סך של כ-630 מיליון דולר, לאחר מימושים נטו בהיקף של כ-750 מיליון דולר בחודש הקודם. בנוסף המגזר העסקי השקיע נטו בחודש יולי כ-80 מיליון דולר, לאחר מימושים נטו של כ-180 מיליון בחודשים אפריל-יוני.

בחודש יולי השקיעו תושבי ישראל נטו באג"ח סחיר בחו"ל כ- 75 מיליון דולר, בעיקר ע"י המגזר העסקי. זאת לאחר מימושים נטו של המגזר העסקי בהיקף ממוצע של 175 מיליון דולר בשלושת החודשים הקודמים.

בחודש יולי נרשמו השקעות נטו של כ-44 מיליון דולר בהשקעות הישירות בחו"ל, אשר התרכזו בעיקר בענפי הטכנולוגיה העילית והבנקאות. זאת לאחר מימושים נטו של כ-280 מיליון דולר בחודש יוני, עיקרן בחברה בענף הכימיקלים. ממוצע ההשקעות החודשי נטו באפיק זה עומד, מתחילת השנה, על כ-90 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker