ותודה לרונית קן על מונופול התפלת המים בישראל

קן קבעה כי העובדה ש-IDE תחלוש על 75% מהתפלת המים אינה מצדיקה את התערבותה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מה שמרתיח בתיאור המשא ומתן בין המדינה לזכיינים על הרחבת מתקני ההתפלה הוא לא רק ההשלכה הבוטה של הריכוזיות הענפית על מידת נכונותם לספק עוד מים לציבור, אלא גם העובדה כי התנהלות זו היתה כה צפויה, ואינה אלא תוצר ישיר של מדיניות קצרת רואי, על גבול הרשלנית, מצדם של הרגולטורים השונים במשק.

בהודעה קצרה שפורסמה לפני שנה, קבעה מי שהיתה אז הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, כי העובדה שחברת IDE תחלוש על 75% מהתפלת המים בישראל אינה מצדיקה את התערבותה.

חוות הדעת המוזרה התבססה על שתי קביעות. האחת - שכמות המים המותפלים ומחירם מעוגנים בהליך מכרזי, ולכן לא ניתן לשנותם אחריו. האחרת - שהדומיננטיות של IDE בענף ההתפלה לא תפגע ביכולת ההתמודדות של המתחרים בה.

לגבי הטענה הראשונה - כבר אז נודע כי כל נפח התפלה או מחיר למים מותפלים שנקבעו במכרז הם רק נקודת המוצא לשינויים שיידרשו בהמשך, כפי שאמנם התברר כבר שלוש פעמים בשנתיים האחרונות. מעל דפים אלה נטען שוב ושוב כי משא ומתן על רכישת מים נוספים מול גוף שמחזיק ב-75% מההתפלה כבר יהיה קשה יותר.

באשר לביטול ההשתלטות של IDE על שוק ההתפלה, די בהתבוננות על כל שוק כדי להבין מה משמעות היתרון לגודל ברכש ציוד מספקים, כמה חשובה צבירת ידע וניסיון במכרזים העתידיים, וכמה נכון (עסקית) מצידה של השחקנית הדומיננטית למנוע בכל מחיר כניסת מתחרים חדשים לענף הפורח של ההתפלה.

באותה חוות דעת, אגב, קבעה קן כי גם האחזקה האנכית של קבוצת דלק בשוקי הגז הטבעי, החשמל הפרטי וההתפלה אינה מעלה חשש לפגיעה בתחרות - אף שעלות האנרגיה אחראית לעד כמחצית מעלות ההתפלה, ומחיר הגז הטבעי אחראי לכשני שלישים מעלות הייצור של החשמל. כך, מתקני ההתפלה של IDE באשקלון ובשורק נהנים וימשיכו להנות מתחנות כוח שתקים עבורם דלק תשתיות - ואלה יוסקו בגז שמספקת שותפות ים תטיס שבשליטת דלק, או שתספק שותפות תמר, שגם בה שותפה דלק.

רשות ההגבלים טענה אז כי "רכיב מחיר האנרגיה לבדו אינו מסביר את זכייתה של IDE במכרז שורק", אך לא שללה כי IDE נהנתה ממחיר חשמל נמוך יחסית. עוד הוסיפה הרשות כי "אין בעת הזאת בסיס לחשש כי שחקנים אחרים יימנעו מהגשת הצעות למכרזים נוספים בעתיד", מבלי לפתור את הדילמה שתגיע עם פרסום מכרזי ההתפלה לאחר "העת הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker