עבור אסם המיתון הוא בעיקר הזדמנות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עבור אסם המיתון הוא בעיקר הזדמנות

למרות ירידה ריאלית של 6% במכירות, הצליחה אסם להציג שיפור של 7% ברווח התפעולי ברבעון השלישי. דן פרופר: "הצמיחה עוברת דרך מיזוגים ורכישות" * אסם תכנס יותר מ-200 מוצרים תחת מותג-העל אסם (ארכיון)


מאת רותם שטרקמן ועמי גינזבורג

אילו נפל רואה חשבון באמצע הלילה לאחר שנתיים בחלל החיצון, וחומר הקריאה הראשון שהיה מתגלגל לידיו היה הדו"ח הכספי של אסם (אסם: ת"א) לרבעון השלישי - לא היה עולה בדעתו שבמדינת ישראל שורר מזה שנתיים ורבע מיתון כבד. הוא לא היה מצליח לזהות בדו"ח את הירידה המשמעותית בהוצאות על מזון בישראל, ולא היה לומד דבר על הדעיכה החדה ברווחיות רשתות השיווק.

למרות תנאי השוק הקשים, הצליחה אסם גם באחת השנים הקשות לענף הקמעונות בישראל להגדיל את הרווח התפעולי שלה ב-18%. הגידול העקבי ברווח התפעולי הפך בשנים האחרונות לסימן ההיכר בחברת המזון שמנהל דן פרופר.

הנתון המרכזי הזה אולי כבר ידוע, אבל מה שפחות ידוע הם המאמצים שעושה אוסם כדי להשיג אותו בכל שנה מחדש. המשקיעים הספקנים שואלים את עצמם, כמה תוכל אסם להתייעל בשוק כזה, לפני שתחול אצלה פגיעה ברווחיות. לדברי פרופר, גם ב-2003 מתכוונת אסם להגדיל את הרווח התפעולי.

המיתון בישראל לא פסח על שוק המזון, בו פועלת אסם. ב-2002 ירדה ההוצאה המשפחתית על מזון ב-6.8%, שיעור האבטלה הגיע למספר דו-ספרתי, והמגזר העסקי המשיך את מגמת הפחתות השכר. התחרותיות במשק גברה, והאינפלציה עלתה ב-6.5% בתשעת החודשים הראשונים של 2002 ושחקה את מחירי המכירה. על משמעותם של נתונים אלה לתוצאות אסם ניתן ללמוד אפילו ממספר הפעמים בהן מוזכרות המלים "המצב" ו"למרות המצב" בדו"חות החברה.

על אף כל זאת, אסם מתמודדת עם המשבר הכלכלי העמוק באופן מרשים. למרות ירידה ריאלית של 6% במכירות ברבעון השלישי, הצליחה אסם להציג שיפור של 7% ברווח התפעולי ברבעון השלישי, ושיפור של 6% ברווח הנקי. שיעור הרווח התפעולי מתוך המכירות גדל מ-7.5% בתשעת החודשים הראשונים של 2001, ל-9.5% בתשעת החודשים הראשונים של 2002.

אחד ההסברים לתוצאות שהציגה אסם הן פעולות ההתייעלות בהן נקטה. בין השאר, מיזגה אסם את שני מפעלי הגלידה, מיזגה את מפעל הוד לבן עם עוף טוב, ואת מפעל פרי וירק עם המפעל בבית השיטה. פעולות אלה הקטינו את מרכיבי הפחת והוצאות האחזקה. בנוסף, מכרה אסם את הנדל"ן שעליו שכנו מפעלי מילי ועסיס ושיפרה את הסכמי הסחר עם נסטלה.


14 רבעונים רצופים של שיפור ברווח התפעולי

גם ב-2003 מתכננת אסם להמשיך להתייעל. בין השאר היא תמזג את המפעלים בבני ברק ובשדרות, תאחד את מערכות ההפצה, תעביר את מפעל עוגות הבית ותעביר את מפעל סלטי צבר.

מנכ"ל אסם לא מסתיר את גאוותו ומסכם שני עשורים של צמיחה, 14 רבעונים רצופים של שיפור ברווח התפעולי, והפיכת אסם לאחת מ-3 יצרניות המזון הגדולות בישראל. פרופר אומר כי אסם הכפילה את מחזור המכירות שלה פי עשר בתוך 20 שנה - מ-50 מיליון דולר, ל-500 מיליון דולר בשנה.

פרופר מספר כי אסם ביססה את צמיחתה על שלושה מנועי צמיחה עיקריים. הראשון הוא צמיחה פנימית במוצרים המסורתיים, מרקים, פסטות, במבה וכדומה.

מנוע שני הוא מדיניות הרכישות והמיזוגים של אסם. בשבע השנים האחרונות רכשה אסם חברות ומפעלים כמו טבעול, עוגות הבית, מילי, עוף טוב, הוד לבן, סלטי צבר, גלידות נגה, בית השיטה, עסיס ופרי וירק. לאחר הרכישה פועלת אסם למזג את הפעילות הנרכשת עם פעילויות אחרות ובכך משביחה את המותג ומקטינה את העלויות.

מנוע הצמיחה השלישי הוא החיבור המוצלח עם נסטלה. "אך זה לא מספק אותנו, ואנו מתכוונים להמשיך ולצמוח, מכיוון שסם החיים שלנו הוא צמיחה", מצהיר פרופר.

פרופר לא חוסך בשבחים לעסקה שהכניסה את נסטלה לאסם ב-95'. שלוש שנים חיזרה אסם אחרי נסטלה. "אצלנו זה היה הפוך. במקום שנסטלה יבואו אלינו, אנחנו היינו צריכים לשכנע אותם למה טוב להם להתחבר אלינו", אומר פרופר. בסופו של דבר רכשה נסטלה 51% ממניות אסם, והקפיצה אותה לליגה של חברות המזון הגדולות בישראל. עם נסטלה בגבה, יכולה היום אסם לחדור לשוק עם כל מוצר מזון שהיא רוצה בו. אבל לא תמיד היא רוצה. "לעולם לא נקריב את השורה התחתונה לטובת השורה העליונה", אומר פרופר.

"מה שמעניין אותנו זה להיות מספר 1 או מספר 2 חזק בכל קטגוריה בה אנו מתחרים", אומר פרופר. "מוצרים התופסים נתח שוק נמוך, יימחקו בסופו של דבר ממדפי רשתות השיווק. על המדף יהיו רק שני היצרנים המובילים ומוצרי המותג הפרטי של הרשתות. בעולם שבו הרשתות משקיעות משאבים משמעותיים במותג הפרטי, ושטחי המדף יקרים, לא יהיה מקום למספרי 3 ו-4", הוא קובע.

החשיבה הזו היא שמנחה את האסטרטגיה של אסם בכניסה לשווקים חדשים או בהחלטה עד כמה להשקיע במותגים קיימים. זאת הסיבה, אומר פרופר, שאסם נמנעת מלהיכנס למוצרים בהן לא תוכל להגיע לנתח שוק משמעותי שיאפשר לה להיות בין שתי המובילות.

אסם מתכננת להיכנס לשוק המזון לחיות מחמד, באמצעות רכישת המותגים קטלי ודוגלי. כיום נתח השוק של אסם בתחום זה הוא 7% בלבד. עם זאת, פרופר אומר כי לעיתים דווקא המוצרים בהם נתח השוק של החברה נמוך הופכים למנועי הצמיחה העתידיים של אסם. כך למשל, בתחום דגני הבוקר בו תופסת אסם נתח שוק של 14%, בעוד שהחברה המובילה כיום בשוק זה היא תלמה.

לדברי פרופר מוצר שלא ניתן למתג אותו, לא יימכר על ידי אסם. בנוסף, אומר פרופר, מוצר שאינו מצליח לתמוך במותג של אסם סופו שיירד מהמדפים. "נמכור רק מוצר שמוסיף ערך למותג שלנו".

כך מסביר פרופר את כישלונה של אסם בשוק הקפה השחור. המותג של אסם לא תרם למכירות הקפה והקפה הזיק לאסם. "גברת כהן מחדרה לא זיהתה את אסם עם קפה, ולכן לא רכשה קפה אסם". הוא מציין כי קשה למתג את הקפה מכיוון שאין בו כמעט ערך מוסף". לעומת זאת בשוק הקפה הנמס תופסת אסם עם מותגי נסטלה נתח של 37%.

מדיניות השמירה על הרווחיות חשובה מאוד לאסם, כפי שניתן ללמוד מהגידול ברווח התפעולי. פרופר אינו מסתיר את הביקורת שיש לו על מבצעי המכירות של חברות אחרות. לדבריו, מחירי המוצרים נשחקו בעקבות המדדים הגבוהים של החודשים הראשונים של השנה. זאת אחת הסיבות גם לשחיקה הריאלית במחזור המכירות לעומת 2001.

ואולם לדבריו, ברבעון הרביעי כבר השלימה אסם את הפערים והעלתה מחירים.

אחת ה"בעיות" שיש לאסם בקטגוריות הבסיסיות בהן היא מובילה (פסטות, מרקים) היא נתחי השוק הגבוהים שלה. "מחקרים בעולם מראים שכדי לעבור נתח שוק של 50% צריך להקריב רווחיות", אומר פרופר. "אחרת קשה מאוד להמשיך לגדול. בשווקים אלה אנחנו משפרים את המערכות, מתחדשים ומתקדמים לאט, 2%-1% בכל שנה".

לפיכך, הדרך לצמיחה העתידית של אסם תעבור דרך מיזוגים ורכישות, שיכניסו אותה לפעילויות בתחומי מזון חדשים. פרופר רומז שהרכישה הבאה של אסם - לאחר דוגלי - תהיה כנראה בתחום המאפים הקפואים. הוא מחייך כשמזכירים לו את הפרסומים על המועמדות לרכישה בתחום זה, בהן רשת בונז'ור של אליעזר פישמן.

פרופר מסביר כי כניסה לשוק מאפים הקפואים תקנה לאסם יתרונות רבים. "יש המון סינרגיה בין התחום הזה לתחום המוצרים הקפואים והמצוננים שאנחנו כבר פועלים בו". הוא מזכיר שאסם תוכל להיעזר גם בידע הרב שצברה נסטלה בתחום המאפים, ואת תחומי העיסוק הקרובים שיש לאסם בתחום זה, כמו מוצרי העוף, הגלידה ומוצרי טבעול.

על מדיניות היצוא של אסם אומר פרופר כי החברה תפנה לשווקים בחו"ל, בהם יש לה יתרון יחסי. כרגע יש לאסם שניים כאלה - מוצרים שמיועדים לשוק המזון הכשר בחו"ל, ומוצרי טבעול שפונים לנישת הבריאות הצומחת בקצבים גבוהים. בנישה זו יש לטבעול יתרון יחסי הנובע מהעובדה שהיא "המציאה" את השוק.

אסם שגייסה הון בבורסה לפני 10 שנים היא אחת הבודדות מגל ההנפקות של 92' שהבטיחה צמיחה וקיימה, ובדרך גם חילקה 700 מיליון שקל כדיווידנד. אסם אמנם אינה זקוקה לגיוסי הון נוספים, אבל פרופר סבור כי העובדה שהחברה נמצאת בבורסה מיטיבה עימה. לדבריו, השקיפות - העובדה שעובדי החברה ומנהליה יכולים לראות לאורך זמן את פירות עבודתם - חשובה מאוד גם להתנהלות הפנימית של החברה. "אין מה לעשות, מחיר המניה הוא אחד המדדים להצלחה", הוא מסכם.

אסם במספרים

* מחזור המכירות של אסם הוא הגבוה בין כל חברות המזון בבורסה

* החברה מעסיקה 4,700 עובדים ב-11 מפעלים

* בחמש שנים חילקה אסם דיווידנדים בהיקף של 700 מיליון שקל

* לחברה נוכחות ב-94% מבתי האב בישראל

* מכירות שנתיות - 500 מיליון דולר

* רווח ב-2001 הסתכם ב-135 מיליון שקל

* רווח נקי בתשעה חודשים ראשונים של השנה - 93 מיליון שקל

* שווי שוק - 2.5 מיליארד שקלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#