קו-אופ: ניסיון להאיץ מכירת נכסים; הוועד הממונה ינסה להשלים המכירה עד ספטמבר

הוועד הממונה ימליץ בפני בית המשפט בתל אביב לא למכור את גרעין השליטה ברבוע כחול ישראל בפחות משווי החברה בבורסה, העומד על כ-550 מיליון דולר

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ


מאת בן-ציון ציטרין

הוועד הממונה באגודת קו-אופ הרבוע הכחול מתכוון להאיץ את קצב הטיפול במכירת נכסי האגודה, על מנת שניתן יהיה להשלימה עד סוף ספטמבר - כך אמר אמש חבר הוועד הממונה, ד"ר ליפא מאיר, באסיפת חברים ויורשים שהתקיימה בתל אביב. מאיר הוסיף כי להערכתו שווי המניה לחבר עומד על כ-20 אלף דולר. לדבריו, למרות הפסדי המשביר לצרכן מקבוצת הקו-אופ, יש מתעניינים ברכישת הרשת.

מאיר אמר כי הוועד הממונה ימליץ בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב, המפקח על המכירה, לא למכור את גרעין השליטה בחברה הציבורית רבוע כחול ישראל בפחות משווי החברה בבורסה, העומד על כ-550 מיליון דולר. לדבריו, החברה היא איתנה ומאחר שמדובר במכירת גרעין שליטה, ראוי למכור את המניות במחיר גבוה יותר.

לדעת מאיר, עקב מצב השוק בחודשים האחרונים, יש לקחת בחשבון אפשרות שלא יהיה כדאי למכור את נכסי האגודה ובהם רבוע כחול ישראל (רבועכ: ת"א). במצב כזה ייתכן שהוועד הממונה ימליץ בפני בית המשפט להמתין כמה חודשים עד למציאת קונה ראוי.

אסיפת החברים והיורשים שהתכנסה אמש התבקשה לאשר באופן פורמלי את ההצעה למכור את כל נכסי האגודה ולחלק את הכספים שיתקבלו בין החברים והיורשים. לאסיפה הגיעו אלפי חברים. על פי ייפויי כוח, שהתקבלו במשרדי האגודה עוד לפני האסיפה, יש רוב מוחלט בין החברים והיורשים לתמיכה בהצעה של מכירת כלל הנכסים בהקדם, וחלוקת הכספים בין החברים. ההצבעה על סעיפי ההצעה, שמשמעותה כאמור פורמלית בלבד, צפויה היתה להסתיים היום לפנות בוקר.

מאיר, שנאם בפני החברים, פירט את התהליכים הצפויים אחרי אישור האסיפה הכללית. לדבריו, אחרי שבית המשפט יאשר את מינוי הנאמן שיטפל במכירה, יתפרסם המכרז הבינלאומי למכירת נכסי האגודה ברשת רבוע כחול ישראל, במשביר לצרכן ובזיכיון איקאה. המכרז יתפרסם להערכתו בתחילת יוני. לדבריו, זיכיון איקאה יימכר בכפוף לזהות מקבל הזיכיון, שיאושר על ידי החברה בשוודיה.

מאיר הסביר כי קיים צורך מיידי בהשלמת העסקה עד סוף ספטמבר משום שהסדר הפרה-רולינג שהושג עם מס הכנסה לתשלום מס מופחת בגובה 20%-18% בגין העסקה יסתיים בסוף ספטמבר, ולא ברור אם ניתן יהיה להמשיכו. אלמלא ההסדר, גובה המס יגיע ל-26%.

מאיר הסביר כי על פי ההסדר עם מס הכנסה, הכסף שישולם ליורשים ולחברים הוא נטו אחרי המס. לדבריו, פחות מ-5% מהתקבולים יישארו בקרן, שתחולק בין החברים שלגביהם עדיין לא הושלמה בדיקת חברותם באגודה. להערכתו, מדובר באלף עד אלפיים איש, והוא מקווה כי הליך הזיהוי יושלם בתוך חודשים מספר.

חבר הוועד הממונה דוד ברודט אמר כי קשה להעריך כרגע כמה קבוצות יתמודדו על מכרז הקו-אופ. לדבריו, יש להבדיל בין פרסומים המופיעים בימים אלה על גיבושן של קבוצות שונות לבין השתתפותן במכרז, והגשת הצעות מסודרות על ידיהן לוועד הממונה. מאיר אמר כי המשבר במשביר לצרכן, שהתרחש בחודש שעבר, מקורו במשבר חמור בחול המועד פסח, כאשר עקב הפיגועים נרשמה ירידה במכירות בקניונים בהיקפים של 50%-40%.

לדבריו, לאחר שבסוף החודש קצב המכירות חזר לסדרו, הבנקים העלו שוב את קווי האשראי לרשת, אחרי שצמצמו אותם למחרת חול המועד פסח. להערכתו, תוכנית ההבראה שיוצאת עתה לדרך במשביר, תהפוך את המשביר לנכס אטרקטיווי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker