מלה טובה על התוכנית הכלכלית - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מלה טובה על התוכנית הכלכלית

הציבור רואה מולו חזית אחת של התנגדות לתוכנית הכלכלית, ומערבב בין אמירות הכלכלנים והפוליטיקאים. אבל גיורא סרצ'נסקי סבור כי התוכנית של שלום דווקא מקטינה את הסיכוי למשבר פיננסי

תגובות

אני תומך בתוכנית הכלכלית המוצעת. למרות שאין מדובר בחבילת צעדים הצפויה לשנות את פני המשק הישראלי מקצה לקצה. יש בתוכנית אלמנטים נכונים בדמות קיצוץ הקצבאות, הקפאת שכר בסקטור הציבורי, צמצום הטבות המס ליישובים שונים בארץ, ובנוסף, ניתנה התחייבות לביצוע רפורמה במס שעיקריה ביטול פטורים, וכנגד - הורדת המס על עבודה כבר בשנה זו. כל אלו צעדים אמיצים מבחינה פוליטית ונכונים כלכלית, אך הסיבה העיקרית לתמיכתי היא העובדה שהתוכנית המוצעת מקטינה את הסיכוי למשבר פיננסי בישראל. לא מבטלת, מקטינה.

מרבית הכלכלנים במשק מציגים התנגדות לתוכנית הכלכלית על רקע העלאת המיסוי ואי הפניית כספים לתשתיות על חשבון תשלומי העברה, טענות כלכליות נכונות לדעת רוב אנשי המקצוע. הפוליטיקאים, לעומת זאת, מתנגדים לתוכנית על רקע הקיצוץ בקצבאות והקפאת השכר. רוב הכלכלנים רואים בצעדים אלו של התוכנית את חצי הכוס המלאה. צעדים אלו, אותם רוצים הפוליטיקאים לבטל, הינם אמיצים פוליטית (מבחינת שר האוצר וראש הממשלה) ונכונים כלכלית.

הבעיה המרכזית המתעוררת עקב ההתנגדויות השונות לתוכנית נובעת ממה שרואה הציבור. לעומת המצב המתואר לעיל, לפיו החזית הכלכלית והפוליטיקאים נמצאים משני צדי המתרס, רואה מולו הציבור חזית אחת של התנגדות, ומערבב בין אמירות הכלכלנים והפוליטיקאים. סביר שבמידה שהיה נערך סקר, היה רוב הציבור מתנגד לתוכנית כולה. במצב זה מתחזק כמובן הצד הפוליטי המתנגד לתוכנית (ראו את הזיגזג של מפלגת העבודה בנושא), וחוזר חלילה.

מרבית הכלכלנים טועים בקריאת המפה. המשחק עבר לזירה הפוליטית. הכדור אצל הפוליטיקאים. במקרה הטוב יבוטלו הצעדים ה"חיוביים" לדעת מרבית הכלכלנים ויתווספו צעדים "שליליים" (ראו רעיונו של יו"ר ועדת הכספים להיטל על העובדים). במקרה הרע עלולה התוכנית להתכווץ, ובמועד מאוחר יותר ייאלץ הציבור לבלוע צפרדע גדולה בהרבה. התנגדות הכלכלנים עושה שירות דוב למטרותיהם. הפוך על הפוך.

על הכלכלנים להבין כי הדיון בתוכנית הכלכלית ויכולת ההשפעה עליה יצאו מידיהם עם פרסומה, והיא נתונה כיום לחסדי הפוליטיקאים. בכדי להבטיח העברת הצעדים ה"נכונים" בתוכנית, על הכלכלנים להופיע מעל כל במה ולהבליט לפחות את החלקים החיוביים בתוכנית, בכדי למנוע היעלמותם של צעדים אלו.

נכון, התוכנית הכלכלית שגובשה כוללת אלמנטים שליליים וחסרה את המנוף ליציאת המשק מהמיתון. נכון, הגדלת נטל המס אינה תורמת לצמיחת המשק והיה עדיף להגדיל את תקציב התשתיות ולצמצם עוד את תשלומי ההעברה. לצערנו, זוהי ההצעה שעל הפרק, והסבירות לקבלת תוכנית אחרת, "טובה" יותר, בכנסת הנוכחית, נמוכה. יחד עם זאת, לתוכנית הכלכלית יתרון אחד גדול - היא מרחיקה את ישראל ממשבר פיננסי גדול, ואם לא תתייצב החזית הכלכלית מאחורי התוכנית, עוד נצטער על כך.


גיורא סרצ'נסקי הוא סמנכ"ל מחקר ופיתוח מוצרים באילנות בטוחה. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם