חלק ניכר ממחיקת הענק של לאומי ברבעון השלישי - בגין מלון דוד אינטר-קונטיננטל והייאט ים המלח בבעלות דוד טייג

החובות הבעייתיים של הבנק זינקו בכ-1.7 מיליארד שקל; הסכום שהושקע בהקמת שני המלונות - כרבע מיליארד דולר; הנרי טייג: "אין לי מה להגיב בעניין, אבל המצב בישראל ידוע"; * פרשנות: הקונצרנים החדשים (ארכיון) * פרשנות: טייג חייב מיליארד שקל (ארכיון)

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן ליפסון

חלק גדול ממחיקת הענק של בנק לאומי (: ת"א) ברבעון השלישי - כ-660 מיליון שקל - תהיה בגין הלוואות שניתנו למלון דוד אינטר-קונטיננטל ומלון הייאט ים המלח שבבעלות משפחתו של איש העסקים דוד טייג. בנק לאומי הוא הבנק היחיד המלווה לשני המלונות.

מקורות בנקאיים מעריכים כי יש ביכולתו של טייג להזרים כסף למלונות ממקורותיו העצמיים ולסייע להם במימון החזרי האשראי, אך הוא אינו עושה זאת ומניח להם לפגר בתשלומים.

בהקמת מלון דוד אינטר-קונטיננטל - שנפתח בסוף 1998 ויש בו 562 חדרים, 38 סוויטות, בר סיגרים, מכון בריאות, קפה אינטרנט, בריכה ואולם אירועים המסוגל לארח 5,000 איש - הושקעו כ-140 מיליון דולר, כפול לערך מהסכום שהוקצב לצורך כך במקור.

במלון הייאט ים המלח - שנפתח במחצית השנייה של 1996 ומכיל כ-600 חדרים, אולם אירועים המסוגל להכיל כ-1,000 אורחים, מסעדות, בארים ומרחצאות - הושקעו כ-100 מיליון דולר.

ביום חמישי הודיע בנק לאומי כי סכום ההפרשות לחובות מסופקים ברבעון השלישי של 2002 יהיה גבוה בכ-10% מסכום ההפרשות ברבעון השלישי של 2001 וכפול מסכום ההפרשות ברבעון השני של 2002.

אחרי תיאום למדד המחירים לצרכן של ספטמבר 2002, ההפרשות ברבעון השני של 2002 הסתכמו ב-331 מיליון שקל, ולפיכך בנק לאומי צפוי לכלול בדו"חות הרבעון השלישי של 2002 הפרשות לחובות מסופקים בכ-662 מיליון שקל.

בנק לאומי אמר גם כי יש לצפות לכך שברבעון השלישי של 2002 יגדל סך האשראי המוגדר כבעייתי בכ-12% לעומת סוף הרבעון השני של 2002. אחרי תיאום למדד המחירים לצרכן של ספטמבר 2002, סך האשראי הבעייתי בלאומי היה 17.4 מיליארד שקל, ולפיכך יש לצפות שבסוף הרבעון השלישי של 2002 סך האשראי הבעייתי היה כ-19.1 מיליארד שקל.

הנרי טייג, בנו של דוד טייג, אמר בתגובה: "אין לי מה להגיב בעניין, אבל המצב בישראל ידוע". משפחת טייג היא גם בעלת מניות במלון הילטון תל אביב, אך לדברי הנרי טייג "הילטון בכלל לא קשור לזה".

מלון דוד אינטר-קונטיננטל, כמו מלונות יוקרה אחרים בתל אביב, סובל לא רק מהירידה בתיירות לישראל כי אם מירידה חדה בביקורים של אנשי עסקים זרים. מלון הייאט ים המלח נהנה אומנם מהסמיכות לאוצרות הטבע בסביבתו אך סובל מהריחוק מהמרכז ומכך שעל מנת להגיע אליו יש לצאת משטחי הקו הירוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker