מכתב הטייסים: "אם ועדת הריכוזיות תהסס - יונצחו הכשלים בכלכלה"

יותר מ-100 טייסי מילואים ויוצאי יחידות קרביות ניסחו מכתב לחברי ועדת הריכוזיות: "פעלו לפירוק מבנה הפירמידה במשק אחת ולתמיד"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

הוועדה להגברת התחרותיות במשק, הנמצאת בישורת האחרונה לקראת פרסום המלצותיה לטיפול בבעיית הריכוזיות בישראל, זוכה לרוח גבית מכיוון לא צפוי: עשרות טייסי מילואים ובוגרי יחידות קרביות חתמו בימים האחרונים על מכתב הקורא לוועדה לעמוד בפני הלחצים המופעלים עליה - ולהציג המלצות משמעותיות.

"אנו, טייסים, לוחמים ביחידות מובחרות וקצינים במילואים הרוצים בטובתם של אזרחי מדינת ישראל ומוכנים לחרף את נפשנו עבור מדינת ישראל ועבור הערכים אותם היא מייצגת, מחזקים את ידיכם לשם ריפוי המשק הישראלי מתחלואיו", פתחו טייסי המילואים את מכתבם לחברי הוועדה. "בעוד שתפקידנו להגן על המדינה מפני הסכנות מבחוץ, אתם אלה שנמצאים כעת בקו החזית מול האתגרים המאיימים על מדינת ישראל מבפנים, כמדינה בה האזרחים יכולים לחיות את חייהם בחירות כלכלית".

חותמי המכתב, 117 לוחמים הנושאים דרגות קצונה שבין רב-סרן לאלוף משנה, דוחקים בחברי הוועדה לא לפחד מהחלטות אמיצות, ומסבירים שהחלטותיהם יימדדו בראי ההיסטוריה. "אתם אלו שנמצאים בעמדת מפתח בצומת קריטי זה בחייה של מדינת ישראל", נכתב. "מחובתכם לעמוד באתגר ולעשות את המעשה הנכון עבור כלל אזרחי המדינה".

"אתם נמצאים תחת לחצים אדירים מאותם גורמים השואפים לשמר את הסטטוס קוו ואת הכוח שבידיהם. אם תדעו להתמודד בגבורה מול הלחצים האלו, לכולנו יהיה סיכוי לעתיד טוב יותר. מאידך, אם תהססו ותתנו לאותם גורמים את מבוקשם, תזינו בכך את הכשלים האוחזים בכלכלה הישראלית ותהוו חלק מהנצחתם".

"פוטנציאל הרסני"

חברי פורום הטייסים

עדת הריכוזיות, שבראשה עומדים מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי ומנכ"ל משרד האוצר חיים שני, הוקמה באוקטובר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ.

בין חברי הוועדה נמנים המשנה ליועץ המשפטי, עו"ד אבי ליכט; ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל; והמפקח על הבנקים, דודו זקן. בראשית אוגוסט דחק נתניהו בחברי הוועדה להגיש את מסקנותיה עד תחילת ספטמבר, וזאת לאור המחאה החברתית המתגברת. עם זאת, לא ברור עדיין אם הוועדה תעמוד בלוח הזמנים.

חותמי המכתב מציינים כי המחאה הנוכחית קמה והתגברה כתוצאה מהנטל הכבד שנושאים אזרחי המדינה על כתפיהם. "העם מוחה על יוקר המחיה, על המיסוי הכבד, על הפערים החברתיים וחוסר הצדק החברתי שנוצרו במדינת ישראל", הסבירו. "אלו סימפטומים למחלות רבות שיש בחברה הישראלית בכלל ובמשק בפרט. את אחת המחלות הללו ביכולתכם לעזור ולרפא - הריכוזיות במשק הישראלי".

חותמי המכתב מונים כמה צעדים לטיפול בבעיית הריכוזיות, שלדבריהם הולמים את המסקנות שהציג בנק ישראל ב 2009, ועשויים בנוסף לטפל ביוקר המחיה. ראשית, הם חוזרים על הקריאה להפריד לחלוטין בין אחזקה במוסדות פיננסיים לבין שליטה בתאגידים הריאליים "ללא סייגים, ללא חריגים וללא פשרות"; שנית, הם מציעים לשקם את הממשל התאגידי (דרך ניהולן של חברות ציבוריות באמצעות הדירקטוריון), תוך נקיטת צעדים להגברת האחריות והעצמאות של דירקטורים ומיתון התלות של דירקטורים בבעלי השליטה, הנושאת לדבריהם "פוטנציאל הרסני".

עוד ממליצים החותמים לפעול לפירוק המבנה הפירמידלי הקיים במשק "אחת ולתמיד". לדבריהם, "המבנה הפירמידלי של ההחזקות והשליטה של מספר מצומצם של קבוצות עסקיות ומשפחות בהון הציבור, הביאנו למצב לא יעיל ומעל לכל - מסוכן!" (ההדגשה במקור). הם מדגישים ש"אזרחי מדינת ישראל ראויים למשק יציב, בריא וחף מסיכונים ככל האפשר. יתרה מכך, אזרחי מדינת ישראל ראויים לחיות במדינה ללא מיעוט השולט במרבית כספם ובאמצעי התקשורת, וכתוצאה מכך לא רק שולט בהון הציבור אלא גם בעל יכולת ממשית לנתב את השיח הציבורי ולפגום דה-פקטו בדמוקרטיה עצמה", לשון המכתב.

מחפשים מסקנות חותכות

רעואל שועלי, רס"ן במיל', מיוזמי המכתב ומחותמיו הראשונים, מספר: "אנחנו רואים את עניין הריכוזיות כאחד החסמים לשינוי משמעותי במשק. בטווח הקצר כדי למנף את המחאה החברתית ולהשיג הישגים משמעותיים - זו הנקודה שבה צריכים לפעול. בחרנו להוציא את המכתב כעת מכיוון שחייבים שהשיח הציבורי יתנהל בכיוון הזה".

לדברי שועלי, "במחאה החברתית משתתפים גורמים שונים שמציגים פתרונות שונים לבעיות של מעמד הביניים, כמו שינוי שיטת הממשל או החלטות כלכליות נקודתיות. בעינינו, מה שחשוב הוא דווקא ניתוק הקשר הגורדי שבין אנשי ההון והשליטה לבין הרשויות במדינה".

בתחילת החודש נפגשו שועלי ועשרות מחותמי המכתב עם שר האוצר יובל שטייניץ בתל אביב. במפגש, שנערך בהשתתפות התנועה לאיכות השלטון, הציעו החותמים דרכים שיוכלו לסייע להצלחתה של הוועדה. שטייניץ, שהודה לחברים על נכונותם להתגייס לטובת המטרה, הסכים שקיימת בעיה של עודף ריכוזיות במשק וכי חלק מיוקר המחיה נובע מחוסר תחרותיות.

לדברי שועלי, המכתב - שפורסם בהמשך לפגישה עם השר - נועד לגרום לכך שהמלצות הוועדה לא ירוככו עד לאישורן אלא יתקבלו כלשונן. "המהלך של הדברים ידוע", הוא אומר. "עד לאישור הסופי של ההמלצות יש לחצים בוועדות, בממשלה ובכנסת, ובסופו של דבר המסקנות מתרככות. אנחנו שואפים שהמסקנות של הוועדה יהיו חותכות ושייעשו בהן כמה שפחות שינויים.

"אנחנו מתחילים עכשיו מכיוון שאנחנו רוצים להתמקם כגוף משמעותי בעניין. אנחנו נעבוד צמוד עם התנועה לאיכות השלטון, נשתתף בקמפיין בנושא וניצור לובי בכנסת. אין לנו שאיפות פוליטיות בתור ארגון - אנחנו מייצגים בעצם קבוצה של אנשים שמאמינה שצריך להתגייס לנושא. אנחנו נמשיך לפעול בשיתוף ומקביל עם מארגני המחאה החברתית", הוסיף שועלי.

משרד האוצר סירב להתייחס לדברים.

רעואל שועלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker