רשות המסים בישראל מנהלת מגעים לקבל לידיה "דיסק לוהט" - הכולל מידע על לקוחות של HSBC

הדיסק, שנגנב לפני כשנה על ידי אחד מעובדי הבנק, מכיל רשימה של לקוחות שניהלו חשבונות בבנק השווייצי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

<<רשות המסים בישראל מנהלת מגעים במטרה לקבל לידיה את "הדיסק הלוהט" מבנק HSBC שבשווייץ. מדובר בדיסק גנוב המכיל רשימה של לקוחות שניהלו חשבונות בבנק השווייצי, ובהם גם לקוחות ישראלים שייתכן שלא דיווחו למס הכנסה על החשבונות.

HSBC
HSBCצילום: בלומברג

הדיסק, שנגנב באוגוסט 2010 על ידי עובד של HSBC, ממנף את יכולתה של רשות המסים בישראל לפנות לנישומים בישראל שמחזיקים חשבונות בשווייץ - וללחוץ עליהם להצהיר על החשבונות בטרם יגיע הדיסק לידם.

מטה אגף המודיעין ברשות המסים פועל באופן רשמי לקבלת הרשימות, ומזהיר את הנישומים כי אם לא ידווחו בזמן הקרוב על חשבונות הבנק שלהם בשווייץ, הם יהיו עלולים לעמוד בפני חקירות פליליות ואף העמדה לדין. "כבר עתה קיימת התעוררות אצל נישומים ישראלים, שמזדרזים לדווח ולהצהיר מרצונם על חשבון הבנק שלהם בשווייץ", נמסר מהרשות.

לדברי ג'ק בלנגה, עו"ד ורו"ח, "מומלץ מאוד לכל אדם שבבעלותו חשבון בחו"ל לפנות בהקדם להליך גילוי כל פרטיו, כולל דיווח מפורט של הרווחים ותשלום כל המס. אחרי שהמידע יגיע לרשות המסים לא ניתן לפנות לגילוי, וכל מי שייתפס עלול לעמוד לדין פלילי וייאלץ להתמודד מול כתבי אישום והליכי כופר".

רו"ח עופר מנירב מוסיף: "ניסיון העבר מוכיח כי הבנקים השווייציים, ששימשו מקום מפלט ממס, הפכו לחרב פיפיות כנגד בעלי החשבונות, כאשר לאט לאט נחשפים נתונים מאותם הבנקים. המלצתי החמה למי שיש לו חשבונות מסוג כזה היא שיקדים תרופה למכה וילך להליך של גילוי מרצון, לפני שהנתונים יגיעו לרשויות שלא באמצעותו".

לפי שמועות בשוק, הרשימה המדוברת כוללת שמות של טייקונים ואנשי עולם תחתון מישראל שמחזיקים את כספם בשווייץ. על פי חוק לא קיים איסור על אחזקת כספים בחשבונות שווייציים, אולם המחזיקים בחשבונות אלה נדרשים לדווח עליהם למס הכנסה ולשאר הרשויות המוסמכות ולשלם על הכספים מס כחוק.

ממשלת ארה"ב ורשות המסים האמריקאית השתמשו באותה הרשימה כדי ללחוץ על הנישומים בארה"ב להצהיר על הנכסים שבהם הם מחזיקים מחוץ למדינה. הממשלה האמריקאית אף חוקקה חוק חדש המחייב את הבנקים בעולם להעביר מידע על כל אזרח או תושב אמריקאי שמנהל חשבון מחוץ לארה"ב מ-2013, והשאירה לתושבי ארה"ב זמן להודיע מרצון על אחזקותיהם.

יש לציין כי לא ברור אם רשות המסים תקבל את הרשימה, ואם היא תחשב כראיה קבילה בישראל. כמו כן, לא ברור מה יעלה בגורלם של יורשים שגילו את החשבונות או לא יודעים על חשבון שבעליו נפטר, ועתה חייבים במס הכולל ריבית והצמדה בגין העבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker