שיחת השוק | הדובים מעירים את משקיעי ההיי-טק מהחלום החמים שלהם

עסקת בעלי העניין שרוקמת חברת כנפיים, הסיבה למחיר הנמוך שבו נסחר הביטקויון, ועוד כמה דברים שידברו עליהם היום בשוק ההון

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילון מאסק. את הירידות בנאסד"ק הובילה בין היתר מניית טסלה
אילון מאסק. את הירידות בנאסד"ק הובילה בין היתר מניית טסלה צילום: Brendan McDermid / REUTERS
אסא ששון
אסא ששון

■ נראה כי הדובים הגיעו למניות ההיי-טק. ביום שישי ירד הנאסד"ק ב-2.8%, והוא משלים ירידה של 13% תוך 30 יום. לא הרבה, אבל זו ירידה אלימה בפרק זמן קצר. את הירידות הובילו מניות כמו טסלה (5.3%-)  מטא (4.3%-), אפל (1.3%-) ומיקרוסופט (1.3%-). גם מניות הטכנולוגיה הקטנות יותר, כמו למונייד (7.6%-), והיפו (6.7%-) ירדו בחדות. האנליסטים ממהרים להזהיר וטוענים כי "השוק עובר ממניות צמיחה למניות ערך. זה הזמן להיות דפנסיביים".

כן, ככה זה כאשר מתעוררים מחלום. מרגע שהמשקיעים חוזרים לנתח את הרווחיות של חברות החלום, נקבע גורל המניות שלהן לרדת ולהחזיר את כל טירוף ההיי־טק הישראלי - שהיה הנהנה העיקרי מכך - לקרקע המציאות. בין אלו שייפגעו: האופציות של העובדים, הגיוסים העתידיים - וגם מחירי הדיור בתל אביב עשויים להתייצב.

ושוב, רק נזכיר שאת השווקים אי אפשר לתזמן. הדרך הנכונה היא לשמור על תיק השקעות עם רמת סיכון שמתאימה לכל אחד, בכל מצב עולם. או כמו שאמר לי משקיע ותיק: "תזכור שכאשר הדם זורם בבורסות, ואחרון המשקיעים האופטימיים הופך להיות פסימי - זה הזמן לקנות".

■ מכפיל הרווח של מדד S&P 500 עלה מעט ברבעון האחרון של 2021, וזאת על אף שהמדד כולל לא מעט חברות, שמכפיל הרווח שלהן דווקא ירד משמעותית בתקופה הזאת (מכפיל המדד כיום הוא 28.55).

מכפיל הרווח הוא היחס בין מחיר המניה לרווח שלה — במילים אחרות, כמה מוכנים הסוחרים בבורסה לשלם עבור כל דולר של רווח. מכפיל גבוה מלמד שהחברה יקרה ביחס לרווחיה בפועל, למשל מכיוון ששוק ההון חושב שהרווחים צפויים לעלות בעתיד. כשהמכפיל נמוך, החברה זולה ביחס לרווחיה בפועל. שתי חברות נקלעו למצב לא סימפטי.

האחת, אקטיוויז'ן, זכתה לעזרה של ידידה טריליונרית; השנייה, דוקיוסיין, נאלצת למצוא בעצמה את דרכה להיחלץ מהמשבר. ומה הקשר של המכפיל לכל זה?

תמי מוזס. חברת גלובל כנפיים, בשליטת מוזס בורוביץ רוקמת עסקת בעלי ענייןצילום: ניר קידר

■ חברת גלובל כנפיים, שבשליטת מוזס בורוביץ', מקדמת עסקה, ולפיה רו"ח נמרוד בורוביץ' יכהן כמנהל העסקים של חברת התעופה הקפריסאית TUS, שגלובל כנפיים מחזיקה ב-49% ממניותיה. עלות שכרו של בורוביץ': 275 אלף דולר בשנה. זאת הפעם השנייה שבה הם מנסים לרקום עסקת בעלי עניין על חשבון הציבור, לאחר שנכשלו בפעם הקודמת.

עוד כותרות:

1. ה-FDA מעכב מתן אישור תרופה לאופקו ופייזר - וזה יעלה להן 90 מיליון דולר. 

2. הסכנה בפקדונות מובנים.

3. לפעמים אם אתה פועל הפוך מהגורו, זה עושה לתיק ההשקעות רק טוב.

4. ביום שישי הסביר יו"ר מגדל החדש, חנן מלצר, למה ימשיך לכהן גם כנשיא מועצת העיתונות. וזו תגובתו של יו"ר ארגון העיתונאים לשעבר.

5. ביו דבש הצליחה לחקות את הדבורים.

6. זאת ההנפקה שמסקרנת את שוק ההון.

7. הביטקוין נסחר במחיר של 35.5 אלף דולר לביטקוין, הרבה מתחת למחיר השיא של 67.7 אלף דולר. זו אחת הסיבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker