מנכ"ל ויזקום: "רכישת נקסטק פותחת עבורנו ערוצי פעילות עסקיים חדשים"

ויזקום תקצה 5.25% מההון העצמי תמורת החברה העוסקת בסריקה תלת מימדית; ההקצאה עשויה לעלות עד ל-18%

אמיר טייג
אמיר טייג

חברת ויזקום הישראלית הנסחרת בגרמניה, העוסקת בפיתוח ושיווק של תרגומונים ניידים באמצעות סריקה, הודיע היום כי השלימה את רכישת חברת נקסטק, העוסקת בסריקה אופטית תלת מימדית ללא מגע יד. ויזקום תרכוש את פעילות החברה הכוללת נכסים והתחייבויות וכן קניין רוחני.

לצורך העסקה הקימה ויזקום חברה בת בבעלות מלאה בשם נקסטק טכנולוגיות 2001, בה תרוכז הפעילות הנרכשת. תמורת נקסטק הקצתה ויזקום כ-5.25% מהונה העצמי. עוד נקבע בהסכם הרכישה כי הגדלת אחוזי האחזקות אפשרית עד לאחזקה של 18%, בהתאם לביצועים העסקיים ולהכנסות של נקסטק טכנולוגיות.

נקסטק עוסקת בסקירה אמופטית ללא מגע ישיר עם הגוף הנסרק, ומוצריה מיועדים לבקרת איכות בעיקר עבור תעשיית הרכב. להערכת רז יצחקי, מנכ"ל בפועל של ויזקום ומנהל הכספים שלה, היקף המכירות של נקסטק יגיעו ב-2002 לכ-1.25 מיליון דולר. יצחקי מציין כי עד כה החברה מכרה כמה עשרות של מערכות, המבוססות על חומרה ותוכנה, והכנסותיה עד כה הסתכמו במספר מאות אלפי דולרים. יצחקי מוסיף כי ויזקום העמידה הלוואה לנקסטק, כחלק מעסקת הרכישה, לשם מימון הפעילות השוטפת של הנרכשת.

רז יצחקי, אומר כי רכישת נקסטק היא מהלך אסטרטגי הפותח ערוצי פעילות עסקיים חדשים לקבוצת ויזקום. לדבריו, "מימוש הפוטנציאל הגלום בטכנולוגיות הייחודיות של שתי החברות, והפעילות העסקית בשווקים מגוונים בסקטור הצרכני והעסקי, ימנפו את הפוטנציאל העסקי ויתרמו משמעותית לרווחיות הגולמית של הקבוצה. כמו כן, ויזקום איננה שוללת אפשרות של ביצוע פעולות ועסקאות נוספות מסוג זה בעתיד, על מנת להיות ערוכה היטב לפיתוח עסקי וטכנולוגי בעת התעוררות שוקי ההון בשנה הבאה. למעשה, רכישת נקסטק מהווה כניסה של ויזקום לתחום פעילות חדש לגמרי עבורה".

עם זאת אומר יצחקי כי רכישת נקסטק מהווה בשלב הנוכחי השקעה פיננסית, עבור ויזקום, אשר צפויה בראש ובראשונה לשפר את תוצאותיה הכספיים של חברת האם. להערכתו, במתכונת הנוכחית של פעילות שתי החברות אין מקום למיזוג תפעולי מלא בין השתיים.

ויזקום הציגה ברבעון הראשון של 2002 ירידה של 30% במכירותיה לכ-1.4 מיליון דולר לעומת הרבעון המקביל ו-44% ירידה לעומת הרבעון האחרון של 2001. כמו כן, דיווחה החברה ברבעון הראשון על הפסד של 372 אלף דולר - נמוך בכ-55% מההפסד ברבעון הקודם שהסתכם בכ-853 אלף דולר, ובכ-80% מהרבעון המקביל בו הסתכמו ההפסדים בכ-1.9 מיליון דולר.

החברה מחפשת תחומי צמיחה חדשים מאחר שתחום הליבה אינו מציג צמיחה מרשימה, בלשון המעטה. אמנם התחום שבחרה החברה להיכנס אליו עשוי להיות דומה לתחומה של ויזקום מבחינה טכנולוגית, אך מבחינת אופי הלקוחות ושוק היעד, ההבדלים הם גבוהים מאוד. כמו כן יש לציין כי בתחום העיסוק של נקסטק פועלות מספר חברות בעולם, בהן קוגניטנס הישראלית. יצחקי אינו רואה בקוגניטנס מתחרה ישירה למוצרי נקסטק, ואומר כי להערכתו, מוצרי קוגניטנס משלימים את מוצרי נקסטק.

ויזקום, שמניותיה נסחרות בבורסת הנויר מרקט שבפרנקפורט, ממשיכה ליזום שיתופי פעולה אסטרטגיים במאמץ להעמיק את אחיזתה באזורים בעלי פוטנציאל מכירות ורווחיות גבוה, דוגמת צפון אמריקה, סין ורוסיה. בין בעלי המניות הבולטים של ויזקום ניתן למנות את ליפמן (ליפמן: ת"א) (19.5%) ומבטח שמיר (מבשמ: ת"א) (14.6%). עם משקיעה העיקריים של נקסט נמנים קרן הון הסיכון הישראלית פיטנגו 2.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker