שיחת השוק | "בתוך שנתיים נוכל להוריד את מחירי הדירות", אמר ליברמן. אבל בכמה הם יעלו עד אז?

איך האינפלציה מצילה את המניות מהאומיקרון, מה יקרה לדמי הניהול הגבוהים של הפנסיונרים - ועוד כמה דברים שידברו עליהם היום בשוק ההון

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר ליברמן. נדרש בכבודו ובעצמו לאשר הפעלת רובוט בניתוח בנהריה
שר האוצר ליברמןצילום: אליהו הרשקוביץ
אסא ששון
אסא ששון

■ "שוק הנדל״ן רותח", "משבר בשוק הנדל"ן", "מחירי הנדל"ן מזנקים" - כל אלה הן אמירות נכונות ולא חדשות. הממשלה מנסה לעצור את עליות המחירים בשוק ובינתיים, איך לומר את זה בעדינות - נוחלת כישלון חרוץ. אתמול גם שר האוצר ליברמן ניסה להרגיע, ואמר בכנס של "גלובס" כי "לקראת סוף 2022 נראה התמתנות משמעותית במחירי הדיור. בתוך שנתיים נוכל גם להוריד מחירים“.

השאלה שעולה מיד כמובן היא אם מדובר בהורדת מחירים אחרי שהם כבר עלו בעוד 50%, או מרמות המחירים כיום. אתם יודעים, זה כמו ההנחות שעושים לנו במבצעים שונים ברשתות: קודם מעלים את המחירים ב-20% ואז נותנים הנחה של 10% - וכולם עם תחושה שהנה הרווחנו. אז זהו שלא.

תראו למשל מה קורה עם האשראי לקבלנים. שלושת הבנקים הגדולים מתקרבים להגבלת האשראי לקבלנים המותרת להם על ידי בנק ישראל. עכשיו הם יבחרו את הפרויקטים בזהירות ושאר הקבלנים שירצו אשראי יפנו לחברות האשראי החוץ-בנקאי או לבנקים הקטנים יותר. ברור שאלה הפרויקטים המסוכנים יותר ולכן המחיר שהם ישלמו על האשראי (כלומר, הריבית) יהיה גבוה יותר. משמע, כל הפרויקט יתייקר. ומי ישלם את המחיר? הקבלנים? ממש לא, אנחנו הצרכנים. אז איך מחירי הדירות יירדו?

■ סיבה נוספת לכך שמחירי הנדל"ן יתקשו לרדת היא היעדר תשתיות. הכוונה לא רק לצינורות ביוב, אלא לתחבורה ציבורית, בתי ספר, מוסדות לגיל הרך ושירותי בריאות. היעדר התשתיות האלה מביא לכך שכולם רוצים לגור בדיוק במקום שבו הם עובדים, במרכז ואם אפשר אז בתל אביב. בהיעדר תשתיות שכאלה כל הקמת עיר חדשה הופכת לסיוט לוגיסטי. רק תנסו לצאת מכמה שכונות חדשות באזור המרכז. בהצלחה. 

מי יתגייס לטובת דמי הניהול של הפנסיונרים?צילום: בלומברג

■ לפני כשנה כבר פורסמה טיוטה שהפחיתה את דמי הניהול שמשלמים פנסיונרים לקרנות הפנסיה מרמה מקסימלית של 0.5% ל-0.3%, בדומה לממוצע שמשלמים מרבית החוסכים. אבל רק עכשיו העביר שר האוצר לאישור ועדת הכספים את התקנות שמפחיתות את דמי ניהול. אגב, נכון להיום רוב הפנסיונרים משלמים את המקסימום - 0.5%. ושיהיה ברור - זה קהל שבוי. מהרגע שהוא התחיל לקבל פנסיה הוא לא יכול לעבור לקרן אחרת עם תנאים טובים יותר. כרגע אין מענה לפנסיונרים שכבר יצאו לפנסיה ומשלמים את המחיר המקסימלי. הפתרון פשוט: להחיל את השינוי רטרואקטיבית. השאלה המתבקשת היא: למי יהיה את האומץ לעשות את זה? 

עוד כותרות:

1. כך האינפלציה מצילה את המניות מהאומיקרון

2. בזק רצו לגייס 400 מיליון שקל והשוק רצה לקנות הרבה הרבה יותר

3. נוסטרומו עוזרת לבית החולים סורוקה להיות ירוק יותר

4. המכרז של מקורות לחיפוי המוביל הארצי בפנאלים סולאריים יוצא לדרך

המוביל הארצי. האישור יורחב גם למאגרי המים?צילום: גיל אליהו

5. ארה"ב הוכרזה אדומה - ומניית אל על קרסה לשפל

6. בלידר עפו על אספן נדל"ן. אולי קצת יותר מדי 

7. אלקטרה נדל"ן מגייסת קרן רביעית

8. חילן ממשיכה לבלוע חברות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker