שובו של הדולר? מזנק ב-1% ל-3.14 שקלים

גם היורו קופץ, ל-3.5 שקלים. המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, אמר השבוע: "אנחנו בוחנים את ההתפתחויות כל הזמן. לא נהיה אדישים לשינויים בשער חליפין שאינם תואמים את נתוני הבסיס של המשק"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Thomas Mukoya/רויטרס
TheMarker

הדולר מתאושש: לאחר שנסחר בשבוע שעבר סביב 3.08 שקלים לדולר, רושם היום המטבע האמריקאי זינוק של 1%, ל-3.14 שקלים. גם היורו קופץ, ב-0.7% ל-3.5 שקלים. 

השבוע התייחס המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, לביקורת על בנק ישראל בכל הנוגע לשוק המט"ח. אביר אמר בראיון ל-TheMarker כי "צריך להסתכל בפרספקטיבה ארוכת טווח על מדיניות הבנק בעשור האחרון. הבנק איפשר למשק להתאים את עצמו בצורה הדרגתית לייסוף בשקל ולא בירידה מיידית, וללא אבטלה גבוהה. זה מההישגים הגדולים של הבנק בעשור האחרון, שאיפשר למשק להיות ברמות תעסוקה מאוד גבוהות".

לדברי אביר, "אנחנו בוחנים את ההתפתחויות כל הזמן. לא נהיה אדישים לשינויים בשער חליפין שאינם תואמים את נתוני הבסיס של המשק. אנו מסתכלים בפרספקטיווה ארוכה יותר. לא מגיבים לכל שינוי. חלק מהשינוי בחודש האחרון קשור לגידור של המוסדיים (שמוכרים דולרים - כדי לשמור על שיעור של השקעות דולריות בתיק ההשקעות שלהם), אחרי עליות בשוק המניות. איננו חושבים שנראה עוד שנה עליות כל כך חדות בשוק המניות בחו"ל, שהן היו הגורם העיקרי למכירות של המוסדיים שדחפו את הדולר מטה. יש לנו סבלנות ונגיב כשזה יהיה נכון".

אביר הוסיף כי "הזרמים לכיוון השקל נובעים מעודף בחשבון השוטף, מכניסה של משקיעים זרים להיי־טק, ומהגורם הגדול בהרבה — המכירות של המוסדיים. זה לא עניין של ספקולנט אחד או שניים שפועל באמצע הלילה. השוק שלנו מאוד גדול. הבנק סיים את תוכנית הרכישות של 30 מיליארד דולר. הגדרנו את זה כתוכנית חריגה לזמנים חריגים. נמשיך לפעול בשוק המט"ח אם יהיו נתונים שאינם בהתאם למצב הנכון של המשק. הנגיד כבר קבע ש-30 מיליארד דולר אינם הרף העליון. אם נראה צורך, תוכלו לראות בהמשך שהבנק ממשיך להתערב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker