שיחת השוק |

שאלתם את עצמכם איך ייתכן שהשקל הוא המטבע החזק בעולם?

אדם נוימן מכה על חטא היוהרה בוויוורק, ואנחנו נזכרנו בראיון מ-2019; הטירוף בענף הדיור מגיע גם לדו"חות הכספיים של חברות הנדל"ן - ועוד כמה דברים שיידברו עליהם היום בשוק ההון

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת בבלי בתל אביב
צילום: עופר וקנין
אסא ששון
אסא ששון

■ קרב מר בצללים של שוק ההון ניטש בין מנהלי קרנות הגידור, קרנות ההשקעה הפרטיות וקרנות הנדל"ן, לבין המפקח על הביטוח משה ברקת. הסיבה היא הדו"ח של פרופ׳ ישי יפה, שדן בהוצאות הישירות - שם מכובס לתוספת דמי ניהול לא שקופה שגובים הגופים המוסדיים, כדי לממן את ההשקעה באותן קרנות ייחודיות.

הדו"ח הסופי של יפה יוגש בימים הקרובים לברקת, ובינתיים הרשות חשפה מה קורה כאשר יש תוספת כזו שנעשית במחשכים. חברת הביטוח הכשרה קיימה את מה שמכונה קרנות בסט אינווסט - פוליסות חיסכון שמנוהלות על ידי גופים מוסדיים, שבתמורה מקבלים חלק מדמי הניהול.

אולם בהכשרה מצאו דרך להגדיל את ההכנסות של אותם גופים קשורים, בניגוד להנחיות: הם רשמו את דמי הניהול כחלק מההוצאות הישירות והעבירו להם כסף. בסך הכל, מדובר בסכום של 5.6 מיליון שקל. הכשרה נדרשה להשיב את כל הכסף לעמיתים בפוליסות ונקנסה בסכום של 5 מיליון שקל - קנס שהיא יכולה לערער עליו. נראה כי המקרה הקטן מלמד על הסכנה שאורבת לחוסכים מאותן הוצאות ישירות.

שמעון מירון, מנכ"ל הכשרה. מקרה קטן שמעיד על סכנה גדולהצילום: רמי זרנגר

■ שאלתם את עצמכם איך השקל הוא המטבע החזק בעולם, וזה בלי שיש לנו מאגרי אנרגיה עצומים, והריבית השקלית לא עלתה? הסיבה נעוצה בכך שהכלכלה מתחזקת בקצב ובעוצמה שאיש לא חזה, והיא מזניקה את המטבע.

■ כבר כמה חודשים שהקמעונאים וספקי המזון, המשקאות והטואלטיקה מנפנפים מעל הציבור את חרב עליות המחירים. אתמול נחקרה ברשות התחרות חבורה לא קטנה מהם בחשד לתיאום מחירים. אבל מעבר לחקירות, יש לנו הצרכנים הרבה כוח. אם נושא יוקר המחיה ימשיך להיות בראש סדר היום וניסיונות להעלות מחירים לא יתקבלו בשקט ובכניעה - ההתייקרויות יחכו, וכל זה בזמן שהדולר נחלש ומוזיל את מחירי המוצרים שהם מייבאים.

קונים בסניף שופרסל בתל אביב. להשאיר את יוקר המחיה על סדר היוםצילום: מוטי מילרוד

עוד כותרות:

1. עסקת ענק בענף המשלוחים

2. שוק הקריפטו בטירוף, ביטקוין שווה יותר מטסלה

3. אחרי שהוביל לקריסתה של וויוורק, אדם נוימן מנסה לכפר על ההתנהלות שלו. זה הזכיר לנו איך ב-2019, אנשי וויוורק כעסו עלינו וקטעו ראיון איתם כאשר השאלות היו קשות מדי לטעמם

4. אוהבים לירות זה בזה? הנה המועדון שישמח לקבל אתכם

5. עידן עופר מתחיל להיפרד מבז״ן

6. ככה נראה טירוף הנדל"ן בישראל, והנה עוד דוגמה

7. דו־פרצופיות או ניהול סיכונים מחושב? טים קוק מושקע אישית בקריפטו, אך אפל לא תקבל תשלומים בביטקוין בתקופה הקרובה

8. חוזה חדש לאלביט מערכות לפיתוח ואספקת חליפות לוחמה ימיות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker