שיחת השוק | במאבק האיתנים הזה בוול סטריט, הכדור האחרון עוד לא נורה

מה קרה למניות הטכנולוגיה הסיניות, איך משקיע אחד משנה את עולם ההשקעות - ואיזו הנפקה טרייה מגדירה מחדש את המושג פיאסקו ■ הדברים שידברו עליהם היום בשוק ההון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 טוב לראות אשה בעמדה שלה, אבל המשקיעים צריכים לפעול על פי המלצותיה? קאתי ווד

■ זה מצטייר כמו דו־קרב בצהרי היום בוול סטריט. בצד האחד, קאתי ווד, מנהלת קרן ARK, שמתמחה בהשקעה במניות טכנולוגיה חדשניות, והניבה למשקיעיה רווחי הון גדולים בשנים האחרונות. בצד השני, מייקל ברי, מנהל קרן גידור שקנה את עולמו במשבר של 2008 — כשחזה את קריסת שוק המימון לדיור, ובעקבות כך נהפך לגיבור הוליוודי בסרט "מכונת הכסף“. אבל למעשה מה שעומד על הפרק הוא ההבדל תהומי בין גישות ההשקעה של הצדדים, שמתבססות על ניתוח מספרי (ברי) או "סיפור טוב" (ווד). הכדור האחרון עוד לא נורה.

■ בסוף השבוע האחרון געשה אומת הטוויטר לנוכח נסיעתה הפרטית של שרת התחבורה מירב מיכאלי לארה"ב. הסערה נפלה לחיקם של הביביסטים כמו פרי בשל, והם החלו לנגח אותה בטענות כמו ״איפה הדוגמה האישית״ ו״אנחונו תקועים פה והיא חוגגת״. גם ערוץ 12 קיים פאנל סוער בנושא הפרת בקשתו של ראש הממשלה בנט שלא לנסוע לחו״ל. חבל שהם לא בדקו עוד קצת.

הטוויסט בעלילה הגיע בצורת פוסט מרגש שבו סיפרה מיכאלי כי הנסיעה לחו״ל היתה על מנת להביא את אורי, בנם הראשון שלה ושל בן זוגה ליאור שליין, שנולד בהליך פונדקאי. לא מעט מצייצים נאלצו לאכול את הכובע. אאוץ'. אז קודם כל מזל טוב. שנית, הנה הדרכים לחיסכון לילדים של כולם באופן המוצלח ביותר - ומוטב להתחיל כמה שיותר מוקדם.

■ מצאנו הגדרה לפיאסקו. הבורסה בת״א רוצה מאוד שחברות היי-טק יונפקו תחת קורת גגה. זה נותן להם הרבה עמלות וזה ההייפ הנכון כיום. הבעיה היא שלמשקיעים זה לא תמיד ההשקעה הטובה ביותר. תראו מה קרה לחברת יוּמן אקסטנשנס, חברה למכשור לניתוחים זעיר־פולשניים שהונפקה רק בנובמבר 2020: ההכנסות שלה קרסו ב-94%, היא איבדה 60% מהנפקתה, וכל זה קרה לאחר שהמפיץ הבלעדי הפסיק לרכוש את מוצריה, ואחד המייסדים נפטר מהמניה בהנחה של 40%. לפחות יש נחמה למשקיעים: הם לא נתקעו עם החזקה ב"חברת כלכלה ישנה שמנותקת מההיי־טק“.

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, איתי בן זאבצילום: ניר קידר

עוד כותרות

1. בנק הפועלים רוצה מוצרי חשמל

2. האם חשבון הסלולר שלנו הולך להתייקר?

3. ביל אקמן חשב שיגזור קופון מהיר מהנפקת ספאק. הוא טעה

4. הכירו את המשקיע שמשנה את עולם ההשקעות, וגם מרוויח מכך לא מעט כסף

5. הבנק העתיק בעולם בדרך להיעלם

6. משהו רע, רע מאוד, קורה למניות הטכנולוגיה הסיניות

7. במקרה של החברה הזאת, הוכח שלא כדאי להיות חזיר

8. מלבד שריפות, זו הסכנה האמיתית ליערות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker