אסא ששון

■ המשקיעים הוותיקים בשוק נדהמו אתמול, אחרי שגילו שחוקרי רשות ני"ע פשטו על בית ההשקעות אי.בי.אי. הסיבה לפשיטה היא חשד לשימוש במידע פנים. לפי הערכות, היא קשורה לעסקה מיולי 2020 שבה רכש אי.בי.אי מניות בסכום של כ-450 אלף שקל בחברת הלמן אלדובי, שבה החזיק רגע לפני מכירתה.

למי שלא זוכר, אי.בי.אי הוא אחד מבתי ההשקעות הוותיקים ביותר בשוק ההון, והוא נמצא בשוק עוד משנות ה-70. כנהוג באירועים כאלה, המניה הגיבה בירידה – במקרה של אי.בי.אי, של 3.3%.

■ שווי חברות הטכנולוגיה הסיניות הנסחרות בבורסה ירד בטריליון דולר מאז פברואר, ונראה שזה לא הסוף. המהלכים שמוביל השלטון הסיני נועדו לחנוק את עצמאותן של החברות הפרטיות. מהלכים אלה החלו אחרי שג'ק מא הרגיז את הרגולטורים באוקטובר – ומאז הם עלו מדרגה, עד חיסולו של מגזר החינוך הפרטי.

המתקפה של הממשל הסיני על מגזרי הטכנולוגיה והחינוך מעוררת טלטלה בשוקי המניות ברחבי העולם בימים האחרונים, ומבהירה כי השלטון הסיני רחוק מלהיות קפיטליסטי, גם אם זה היה נראה כך לרגע. מהעליות בסין נהנו בעבר גם מנהלי ההשקעות בישראל – ועכשיו תיקי ההשקעות שלנו משלמים את המחיר. זה היה שווה?

■ פסק דין בעל פוטנציאל התלקחות גבוה, שניתן באחרונה בארה"ב בפרשת אלפאבית (החברה האם של גוגל), מחדד את רף האחריות שנדרש ממנהלים בכירים בנוגע לדיווח על אירועי סייבר, וחושף שלפעמים לא כדאי לכם להסתיר את זה שהותקפתם.

סיכון סייבר הוא אמנם סיכון תפעולי, אבל ממדי ההשפעה העצומים שלו הופכים אותו לסיכון-עלצילום: DADO RUVIC/רויטרס

עוד כותרות:

1. מאסטרקארד העולמית מגדילה את שיתוף הפעולה עם חברות קריפטו. אין בנכתב שום המלצה על הביטקוין, למרות שהוא נסחר הבוקר במחיר של 39 אלף דולר

2. פרוקטור וגמבל חובטת קלות בחברת דיפלומט בדרום אפריקה

3. לידיעת המורים: מיטב דש תנהל לכם חלק מקרנות ההשתלמות

4. ההצעה של האוצר לשנות את מבנה האג"ח שמוקצות לפנסיה עשויה לעודד זרימת כספים לשוק האג״ח. האם המהלך יצליח?

5. אחרי אתמול, אפל בהחלט מודה לכל בעלי האייפון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker