שיחת השוק | דילמת הנושה מתחדדת כעת, ארבע שנים אחרי קריסת אליעזר פישמן

למה המוסדיים השתנקו מעסקת נופר אנרגיה וקרן נוי, איזה כלי נשק עלה לכותרות - ואיך עושים כסף מאוויר? ■ על מה ידברו הבוקר בשוק ההון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמן בבית המשפט
אליעזר פישמן בבית המשפטצילום: עופר וקנין

■ לפני ארבע שנים פשט את הרגל אליעזר פישמן. זה היה האות לקבוצת אנשי עסקים - ביניהם דוד פורר, זוהר לוי, כידן דהרי עם ירון אדיב וקבוצת ריאליטי - לרכוש את נכסיו בנזיד עדשים. ארבע שנים אחרי, הם רושמים רווח המוערך בכ-1.6 מיליארד שקל. לא רע. אבל התנהלות זו חושפת את דילמת הנושה. האם להמתין עם הנכסים ולהסתכן בהמשך ירידת ערכם ואז בהגדלת אובדן החוב, או למכור אותם לאיש עסקים שייקח עליו את החוב ואת הסיכון. כך הנושה יקטין את ההפסד שלו ואת אי-החזר ההלוואה. הפעם את הקופון גזרו אנשי העסקים.

■ חברת נופר אנרגיה הונפקה רק בדצמבר 2020 ובכל זאת היא מספקת כותרות כמו חברה ותיקה מאוד בשוק. הפעם מדובר בעסקת מגלים. עסקה שבה קרן נוי 1 שגם מחזיקה בנופר (19.8%) דרך קרן נוי 3, מוכרת לנופר את תחנת הכח מגלים - זו שמזכירה את המגדל משר הטבעות, בדרך לאילת. הפעם המוסדיים קצת משתנקים מהעסקה ולא ממש מרוצים מהמצב - חוץ מאותם מוסדיים שנמצאים בקרן נוי 1 - בצד שמוכר. אולי ניתן ללמוד מכך משהו.

תחנת חשמל סולארית אשליםצילום: אליהו הרשקוביץ

■ אתמול לא התנהל מסחר בבורסה בתל אביב בגלל צום תשעה באב. ואולם הבוקר המסחר ייפתח על רקע התגברות התחלואה מקורונה בעולם ובישראל, מה שנראה כי  יוביל שוב להגבלות על טיסות, חופשות, התקהלויות וכו'. את זה השווקים פחות אוהבים. את הלקח של התנודה החזקה מטה ואז מעלה כפי שהיה במארס-אפריל 2020 - כולם עדיין זוכרים היטב.

עוד כותרות:

1. הדירקטורים חשבו שהם חסינים, הם טעו

2. פז נערכת לפיצול בית הזיקוק באשדוד

3. ככה עושים כסף מעסקי אוויר

4. נטפליקס מחפשת קהלים חדשים

5. תראו מי חזר להיות חביב המשקיעים

6. על הנשק הזה כולם מדברים ב-24 שעות האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker