"בגישה זהירה ושמרנית": בנק ישראל מתיר לבנקים לחלק דיווידנדים

לאחר שחלוקת הדיווידנדים בבנקים נעצרה בתחילתו של משבר הקורונה, כעת הם יוכלו לעשות זאת - בתנאי שלא יחלקו יותר מ-30% מרווחיהם בשנה שעברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקח על הבנקים, יאיר אבידןצילום: אוהד צויגנברג

לאחר שעצר את חלוקת הדיווידנדים בבנקים בתחילתו של משבר הקורונה, כעת מתיר להם בנק ישראל לחלק דיווידנדים, בתנאי שיעשו זאת "בגישה זהירה ושמרנית", ושלא יחלקו יותר מ-30% מרווחיהם בשנה שעברה.

מדד הבנקים

הפיקוח על הבנקים מבהיר בהודעה שפירסם היום (ה') כי נוכח ההתאוששות ממשבר הקורונה ומצבם של הבנקים, "אין מניעה שבנקים יבחנו חלוקת דיווידנד על בסיס גישה זהירה ושמרנית, הלוקחת בחשבון את רמת האי־ודאות הגבוהה של המשך משבר הקורונה והשלכותיו העתידיות. עמדת הפיקוח על הבנקים היא שחלוקה בסכום הגבוה מ-30% מרווחי 2020 אינה נחשבת כתכנון הון זהיר ושמרני".

על פי בנק ישראל, אף שיחסי ההון של הבנקים גבוהים מהמינימום שנקבע להם, עדיין שוררת אי־ודאות באשר להמשך המשבר, "וקיים סיכון שחלק מהשפעות המשבר טרם קיבלו ביטוי או טרם התממשו".

עצירת חלוקת הדיווידנדים, לצד החשש מפני הפסדים כבדים בתיקי אשראי של הבנקים - נוכח הקשיים של העסקים הקטנים והבינוניים, העלייה באבטלה, ופגיעה ביכולת הלווים לפרוע את תשלומי המשכנתאות - הפכו את ההשקעה בבנקים ב-2020 לאחת ההשקעות הגרועות בבורסה. מדד הבנקים ירד ב-20% בשנה שעברה, ומבין מדדי הבורסה המקומית, רק מדד הנפט והגז הפגין ביצועים גרועים יותר. לעומת זאת, מתחילת 2021 עלה מדד הבנקים ב-25%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker