רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נטו סודות: מה מסתתר מאחורי העזיבה הפתאומית של עדי עזרא

לכתבה
עדי עזרא ובר רפאלי אביב חופי

האב הדומיננטי שלא שיחרר, השוק שהשתנה, החברה שאיבדה את הדרך או בת הזוג המפורסמת שהסתבכה ■ אחרי ההתפטרות המפתיעה של יו"ר חברת המזון נטו, עדי עזרא, בענף מנסים להבין מה עובר על אחת החברות הגדולות והחשאיות בשוק המזון

48תגובות

מה קורה בחברת המזון נטו היתה אולי השאלה הכי נפוצה בשבוע האחרון בתעשיית המזון בישראל ורשתות השיווק. מדוע הודיע עדי עזרא בסוף השבוע שעבר על התפטרותו מתפקיד יו"ר נטו אחזקות שלוש שנים לאחר שאביו, דודי עזרא, העביר לידיו את אחזקותיו בקבוצה (53%) לנאמנות? מה הן אותן "סיבות אישיות, שאין צורך לפרטן לבורסה", שגרמו לו להשיב את המפתחות לאביו, כחודש בלבד לאחר שהדירקטוריון מינה אותו שוב לתפקידו.

העובדה שמדובר בבעלה ואבי ילדיה של הדוגמנית בר רפאלי, הכניסה לתמונה גם את כתבי הבידור והרכילות. "הבעל של בר רפאלי פורש ואומר שיש משהו אישי, ושהוא רוצה שלא יתערבו", אומר גורם בתחום הבידור. "זה הריח כמו משהו 'עסיסי' יותר מריב בין אבא לבן: אולי בגידה או מחלות".

עזרא מיהר להדוף את הספקולציות: "לאור חרושת השמועות המיותרת והשקרית שנפוצה בסוף השבוע, לרבות בעיתונות הכלכלית, מצאתי לנכון להבהיר את הדברים", כתב במכתב ששלח לעובדי החברה השבוע. "כפי שהודעתי, בצער, ביום חמישי האחרון לדירקטוריון החברה, ביקשתי להתפטר מתפקידי עקב נסיבות אישיות. איני סבור כי ראוי לפרט נסיבות אלה תוך פגיעה בפרטיותי ובפרטיות בני משפחתי הקרובה. צר לי כי שאיפתי, המובנת מאליה, לשמור על פרטיותי ופרטיותם של אחרים, הולידה גל ספקולציות שקריות".

האם אכן מדובר בסיבה אישית, כפי שציין עזרא, או שמא העזיבה הפתאומית מסתירה הסבר אחר, שבהנהלת נטו לא מעוניינת שייחשף? כרגע התשובה לכך לא ברורה, בין היתר, משום שנטו, על אף שהיא חברה ציבורית, שומרת על חשאיות בכל הנוגע להתנהלותה.

ולמרות כל זאת, בחינת הגורמים המרכזיים בחברה, אתגריה העסקיים והדרך שבה מתקבלות בה החלטות - יכולה להאיר במעט על מה שקורה בנטו.

עדי עזרא
שוקה כהן

הבן: חשף את החברה לתקשורת

עדי עזרא (44) הצטרף לנטו אחזקות ב-2010. לאחר שביצע לא מעט עבודות ניהוליות בחברה והיה מעורב ביזמויות עסקיות פרטיות, מונה ליו"ר הדירקטוריון. הוא היחיד מבין שלושת אחיו שהשתלב בעסקים בכלל, ולשם כך, בין היתר, השלים תואר במינהל עסקים במרכז הבינתחומי בהרצליה, אותו סיים בהצטיינות.

התקוות שנתלו בבן היו גבוהות. למרות זאת, קשה לשים את האצבע על מהלכים משמעותיים שביצע בנטו, למעט אולי העובדה שהסיר מעט ממעטה החשאיות שלה, הן כרווק המככב במדורי הרכילות, בעיקר כבן זוגה של רפאלי, סטטוס שהביא לו לא מעט חשיפה תקשורתית.

בכיר בשוק המזון רמז כי רעיונות המכירה של נטו גרמו לחילוקי דעות בין עזרא הבן לאביו. "עדי לא רצה להיות 'מוכר דגים' ולא ראה את עצמו בעסק לאורך זמן"

עזרא, שבניגוד לבני משפחתו שהקפידו להישאר מתחת לרדאר, לא בחל בכניסה חזיתית במתחרים. כך, בתחילת 2012, שנה לאחר המחאה החברתית, פירסם פוסט בפייסבוק שבו תקף את שטראוס ותנובה והתייחס לרווחיות שלהן. "זו התחרות שמכריחה אותנו לשחק ביושר", כתב, "משום שבקטגוריות התחרותיות בענף המזון, ויש רבות כאלה, מי שמתמחר בחזירות מפסיד נתח שוק, מפסיד כסף ויוצא מהמשחק". עזרא אמנם יצא נגד החברות והגדיר אותן חזיריות, מכיוון שהן פועלות בשוק לא תחרותי - אך דו"ח שפירסם משרד הכלכלה ב–2016 חשף כי נטו עצמה כיכבה ברשימה של יבואנים עם רווחיות עודפת בזכות היעדר אותה תחרות.

ייתכן שמהלך חשוב שזרע עזרא והחל לנבוט רק בדו"חות הרבעון הראשון של 2019, עוד ישפיע מהותית על החברה. מדובר בכניסה של נטו בפעם הראשונה לעסקי נדל"ן. בדו"חות פורסם כי החברה פועלת לקידום פרויקט של 63 דירות למגורים, 37 חניות ו-36 מחסנים על המגרשים שבבעלותה ובבעלות חברה בת שבבעלות ושליטה מלאים שלה ברחובות מטלון ולוינסקי בדרום תל אביב, המשמשים את החברה לפעילות שוטפת לאחסון סחורות וחניה.

נטו, כך מסתבר, מעולם לא עסקה בהערכת שווי הנדל"ן שברשותה. הנדל"ן, שרובו הגדול נמצא בקרית מלאכי, רשום לפי שווי היסטורי. למשל, הפרויקט בתל אביב - שעל פי הדו"ח, אומדן השווי העדכני הראשוני שלו הוא כ-60 מיליון שקל - רשום בספרים לפי שווי של 5 מיליון שקל. עזרא, שבעבר היה מעורב במיזמי נדל"ן, שלא באמצעות נטו, ובהם מגדל נוה צדק בתל אביב, הופקד על הפרויקט והובלתו.

בר רפאלי
Thibault Camus/אי־פי

האישה: לא קשורה לעסקי המשפחה

עם הודעת ההתפטרות של עזרא הבן, ולאחר שהנסיבות הרפואיות הוכחשו, מקורבים למיניהם ניסו לרמוז כי עזרא הבן בחר להפנות את זמנו למען אשתו, הנמצאת בהריון השלישי שלה ומתמודדת עם משפט על העלמת מס.

רפאלי אמנם היתה זאת שבזכותה גברה ההתעניינות התקשורתית בעזרא, אך אין לה קשר לעסקי המשפחה. למרות השימוש הנרחב שהיא עושה ברשתות החברתיות, אין היא מזכירה כלל את עסקיו של בעלה ומתמקדת בקידום עצמי וקידום עסקיה, בהם רשת בקרולינה למקה שבה היא שותפה.

אם בתחילת הדרך כיכבו תמונותיהם של השניים בעיתונים, לאחר נישואיהם אט־אט התמעטו ההופעות הפומביות של עזרא והוא החל להתרחק מאור הזרקורים. גם במשך החודשים הארוכים של המשפט שהתנהל מול רפאלי, עדי עזרא לא ניצב עמה מול המצלמות שחיכו לה בבית המשפט. רפאלי הגיעה לשם עם הוריה בלבד.

"מדובר בשני אנשים שאין להם בעיה לשלם 8 מיליון שקל לרשויות המס ולזכות בשקט", אומר אדם המסקר שנים את תחום הבידור. "זאת החלטה שלהם אם לסיים את העניין או להמשיך ולערער", הוא מוסיף.

"אני מחכה לשבת לשאול את בר מה קרה", אומר מקורב לזוג ומוסיף כי יש סיכוי קלוש שעזרא ישתף פעולה עם התקשורת. הוא, כיתר בני משפחתו, "בונקר" כהגדרתו.

דודי עזרא
אביב חופי

האב: לא הניח את המושכות

אז מה בכל זאת קרה שם? בענף היו מי שהציעו לחפש את התשובה במערכת היחסים בין הבן לאב. היו שאמרו כי האב הדומיננטי, שממשיך לצאת מדי יום מביתו בצפון תל אביב למשרדי החברה בקרית מלאכי ולהתייצב בהם לא יאוחר מ-8:00, והבן, שקיבל לכאורה את המושכות - לא ראו עין בעין את ניהול החברה.

עדות לשליטתו המוחלטת של האב אפשר היה לראות בעובדה שמניית החברה לא התרגשה מההודעה על עזיבתו של היו"ר והחלפתו באביו. נטו היתה ונותרה מעצמה של איש אחד.

דודי עזרא החל לעבוד בנטו עוד בזמן שניהל אותה אביו, מאיר עזרא, שהקים את החברה ב–1940. ותיקי הענף מספרים כי עוד בתקופת המנדט ידע עזרא הסב למנף קצבייה ולהפוך לסוחר, כאשר דודי עזרא הצטרף אליו מיד לאחר שהשתחרר מהצבא. החברה, שעסקה בעיקר ביבוא דגים ובשר, הונפקה בבורסה בשנות ה-80. לאורך השנים היא ידעה עליות ומורדות, ובשנות ה-90 נקלעה למשבר, וחברות שונות שרכשה במשך השנים הציגו הפסדים. נטו, שנקראה אז "מאיר עזרא ובנו", נראתה כחברה זניחה למדי.

ואולם מאז עשתה נטו שינוי גדול. יחד עם המנכ"ל עמיהוד (עמי) גולדין, שמלווה את דודי עזרא כבר 30 שנה, התפתחה, רכשה חברות נוספות ונכנסה לתחומים חדשים. בענף מספרים כי גולדין הוא "איש סודו" של דודי עזרא, ויש מי שאומר שלקשר בינו לבין האב יש חלק בקשיים בין דודי לעדי עזרא.

תחת שליטתו של דודי עזרא וניהולו של גולדין התאגדה החברה תחת נטו אחזקות והחלה להציג שיפור ניכר בתוצאות העסקיות. בין 2002 ל-2007 הגיעה החברה למחזור מכירות ממוצע של מיליארד שקל, והרווח הנקי שלה, שהתחיל ב-1.3 מיליון שקל ב-2002 לצמוח בהדרגה עד שזינק ל-106 מיליון שקל ב-2007.

באותו עשור ייחסו במשק את השיפור בתוצאות לניהול ה"רזה" של הקבוצה והעובדה שבניגוד לחברות אחרות בתחום מוצרי הצריכה, נטו כמעט שאינה משקיעה בפרסום. ואולם החברה לא הצליחה לשמור על הרווחיות לאורך זמן.

ב-2011, שנה אחרי שעדי עזרא נכנס לחברה, כבר התקרב מחזור המכירות שלה לכ-2 מיליארד שקל, והרווח הנקי כבר הסתכם ב-86.4 מיליון שקל. ב-2012 מחזור המכירות של החברה חצה את קו ה-2 מיליארד שקל, והרווח הנקי קפץ שוב ליותר מ-100 מיליון שקל ב-2015, אז צמח מחזור המכירות של נטו ל-2.5 מיליארד שקל.

החברה: קשרים עם המגזר החרדי

במקביל לצמיחתה של נטו, רשתות אחרות בתחום המזון, כמו רמי לוי, ויקטורי ויינות ביתן - שבעבר נקראו "הרשת הרביעית" או "רשתות פרטיות" - התחזקו גם הן, וכספקית מזון תרמו רבות לצמיחתה. ואולם רשת המזון העיקרית שעמה עבדה נטו באופן צמוד היתה שופרסל.

"עזרא האב זה אדם ששולט בחברה מלמטה עד למעלה. המנכ"ל, היו"ר ובעל הבית זה דודי עזרא. כולם קליפת שום. הכל זה דודי"

נטו היא ספק חזק מאוד ברשתות השיווק, אך הדו"חות הכספיים שלה חושפים כי ללא שופרסל, שבמשך השנים היוותה כ-24% מההכנסות של נטו, מצבה יכול היה להיות שונה מאוד. בתחילת 2001, כאשר עמיעז סגיס היה מנכ"ל שופרסל, נהגו לומר בכירים בענף שכאשר דודי עזרא מגיע למשרדי החברה, פורשים לו שטיח אדום ישירות ללשכת המנכ"ל.

"לדודי עזרא יש קשרים אישיים עם כל הקמעונאים הגדולים בישראל. גם אם מישהו כועס עליו בתקופה כזאת או אחרת, הוא עדיין לקוח גדול מאוד שלו", אומר עליו קמעונאי גדול.

על אף שבהמשך הצליחה נטו לצמצם את התלות בשופרסל, בשנים האחרונות היא חזרה וצמחה יחד עם התחזקות המותג הפרטי של הרשת הגדולה בישראל, שנטו מייצרת או מייבאת חלק מהמוצרים שהיא משווקת תחתיו. "כל שופרסל שלו", אומר מתחרה של נטו, אבל לדבריו, אין בכך סיכון אמיתי לעסקיו של דודי עזרא. "ככל שהקמעונאי גדול יותר, הוא צריך ספקים גדולים יותר שיכולים לתת מענה. כמו שלנטו יש תלות בשופרסל, היא תלויים בנטו. מי ייתן שירות לשופרסל מחר בבוקר?"

קמעונאי אחר מספר כי דודי עזרא מנהל קשר אמיץ גם עם הרשת החרדית אושר עד בפרט והשוק החרדי בכלל. "במותג עטרה, דודי עזרא משווק בשר ועוף בכשרויות מהודרות. הוא מאוד חזק במגזר החרדי וקשה להחליף אותו שם", הוא אומר. אחרים מספרים שהקשר בין עזרא האב לרשתות בנוי גם על נכונותו לעזור באשראי כשצריך. "הוא מייצר לך סוג של כלוב זהב. לכן, כמעט בלתי אפשרי לעזוב אותו", אומר קמעונאי אחר.

דוגמה למערכת היחסים המורכבת בין נטו אחזקות לרשתות השיווק הגדולות ולדומיננטיות של דודי עזרא בחברה, צפה גם בקיץ 2017, אז עצרה נטו את עבודתה עם יינות ביתן ומגה. בשוק טענו כי הסיבה לכך היא שיינות ביתן היתה חייבת לנטו כ-130 מיליון שקל. עם זאת, בעלי יינות ביתן, נחום ביתן, טען בעבר בראיון ל-TheMarker כי בסך הכל היה מדובר בסכסוך כספי בין רשת לספק. כך או כך, ביתן עצמו הצביע בראיונות על דודי עזרא כמי שקיבל את ההחלטה להפסיק לספק לו סחורה.

בדצמבר אותה שנה יישרו השניים את ההדורים. בשוק טוענים כי ביתן שילם את חובו, אבל המחיר ששילמה נטו על הפסקת העבודה עם ביתן הורגשו בתוצאותיה הכספיות, וב-2017 ספגה החברה ירידה הרווחיות של החברה. "את דודי עזרא לא מעניין שווי המניה. הוא לא מנהל את החברה דרך התקשורת. דודי מנהל את החברה. הוא פרע חוב של 130 מיליון שקל, אז המניה ירדה. הוא הרוויח פחות, אבל הביא הביתה 130 מיליון שקל שהיו באוויר", אומר בכיר בשוק המזון.

המניה מדשדשת

לאן ממשיכים מכאן?

נטו היא אמנם ספק המזון החמישי בגודלו בישראל, אבל דו"חות הספקים שמפרסמת סטורנקסט מעידים על צמצום בנתח השוק של החברה: 3.2% מהמכירות הקמעוניות בישראל ב-2017–2018, לעומת 3.9% ב-2016, 4.1% ב-2015 ו-4.6% ב-2013.

"הם לא יודעים למדוד את נטו", אומר גורם בשוק. "מכיוון שמדובר גם במותגים פרטיים, לא יודעים לשייך את כל הפעילות שלהם לנטו".

את הרבעון הראשון של 2019 נטו סיימה ברווח של 19 מיליון שקל, במחזור של 667 מיליון שקל - בהשוואה לרווח של 21 מיליון שקל במחזור של 689 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. ב-2018 כולה הרוויחה החברה 83 מיליון שקל במחזור של 2.6 מיליארד שקל, בהשוואה לרווח של 79 מיליון שקל במחזור של 2.5 מיליארד שקל ב-2017.

כך או כך, על אף שהמניה עלתה ב-85% בחמש השנים האחרונות, כבר שלוש שנים שהחברה מדשדשת עם אותם שיעורי מכירות בשוק הישראלי. ייתכן שזו הסיבה שלפני כשנה פורסם שהמשפחה שמה את החברה על המדף. תג המחיר שהוצמד לה הוא 1.4 מיליארד שקל.

זו לא היתה הפעם הראשונה שבמשפחה עלה הרעיון למכור את החברה: ב-2011 פורסמו בכלי התקשורת ידיעות דומות. גורם בשוק הקמעונות והמזון רומז כי רעיונות המכירה היו הטריגר לחילוקי הדעות בין עזרא הבן לאביו. "עדי לא רצה להיות 'מוכר דגים' ולא ראה עצמו בעסק לאורך זמן", אמר אחד מהם. לדבריו, עדי מעוניין לממש את העסק המשפחתי ולצאת לדרך משלו. האם השאיפה של הבן למכור את העסק המשפחתי היתה יכולה לגרום לחילוקי הדעות בין הבן לאב? בנטו טוענים כי מדובר ברכילות ובשמועות.

מקורות בשוק הקמעונות והמזון מספרים כי פנו אליהם גורמים בענף כדי לבחון אם ירצו להצטרף לרכישה של נטו, אבל מסבירים כי תג המחיר שניתן לחברה מעיד על כך שאיש לא באמת מתכוון למכור.

"העמידו את החברה למכירה ביותר ממיליארד שקל. זה מכפיל רווח קרוב ל-9 (לפי רווח של 150 מיליון שקל). מדובר בחברת סחר. אין לה נכסים כמעט. במקרה כזה, מכפיל 5 או 6 עוד היה הגיוני. אבל 9?", תוהה בכיר בשוק המזון.

גם בכיר אחר בענף שעמו שוחחנו אומר כי המחיר שבו נקבה החברה גבוה מאוד. לדבריהם, הנכס העיקרי של נטו היה ונשאר עזרא האב. "מה זה נטו? זאת חברה של איש אחד. הקשרים שלו. קונה שיקנה את החברה, גם אם זה יהיה רק ב-800 מיליון שקל, לא יהיה לו כלום בלי דודי עזרא", מסביר הבכיר.

"עזרא האב זה אדם ששולט בחברה מלמטה עד למעלה", מוסיף קמעונאי גדול. "המנכ"ל, היו"ר ובעל הבית זה דודי עזרא. כולם קליפת שום. הכל זה דודי", הוא אומר.

אם לשפוט לפי מה שאומרים על נטו בשוק - למרות המינויים וההודעות לבורסה, היא היתה ונותרה החברה של דודי עזרא. "חברת ביטוח, שהתעניינה ברכישה, בדקה איתי את האפשרות להצטרף", מספר קמעונאי. "אמרתי להם שאי־אפשר להחליף את דודי ולכן לא כדאי לקנות", הוא אומר.

מהן התוכניות של החברה לעתיד? בדו"חות מדווחת החברה על רצון להתרחב ולמצוא חומרי גלם ותחומים נוספים, אך מציינת במפורש כי אין לה תוכניות ספציפיות שצפויות להשפיע על פעילותה.

מנטו נמסר בתגובה: "החברה לא רואה מקום לענות על מרבית השאלות שנשלחו אליה, שמקורן ברכילות ושמועות, וככל שהיה לחברה מה לדווח דיווחה כנדרש. בנוגע לטענה כי אם נכון שבשנים האחרונות החברה דורכת במקום לאחר שעשתה קפיצה מטאורית בפעילתה - נפנה לדו"חותינו הכספיים, שאינם עולים בקנה אחד עם הטענה".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות