"סיכון גבוה": ברקת לא אהב את ההשקעה של אלטשולר בביטקוין

בתחילת מארס 2020 הפתיע בית ההשקעות הגדול בישראל כששינה את תפישת עולמו — והחליט להשקיע במטבע הדיגיטלי, ולא רק בטכנולוגיית הבלוקצ'יין ■ רשות שוק ההון פירסמה דו"ח ביקורת, שמצביע על כמה הפרות — בהן ניהול סיכונים וחשיפה שלא תואמת את הסיכון בקרנות עם סיכון נמוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילעד אלטשולר. בית ההשקעות השקיע 100 מיליון דולר בביטקויןצילום: אייל טואג

בתחילת מארס 2020 הפתיע בית ההשקעות אלטשולר שחם, והחליט להשקיע בביטקוין ולא רק בטכנולוגיית הבלוקצ'יין. סכום ההשקעה הסתכם ב–100 מיליון דולר. את ההשקעה ביצע בית ההשקעות באמצע 2020, והיא הניבה תשואה של 100%. לאור הזינוק המהיר במחיר הביטקוין, הוחלט בבית ההשקעות לממש כשליש ממנה.

ההשקעה היתה 0.3% מתיק ההשקעות של העמיתים. בבית ההשקעות לא רכשו ישירות ביטקוין, אלא השתמשו בתעודת GBTC — Grayscale Bitcoin Trust, העוקבת אחר מחיר הביטקוין. התעודה מנוהלת בידי חברת גרייסקייל אינווסטמנטס (Grayscale Investments), שנחשבת לחברת השקעות הקריפטו הגדולה בעולם.

הגוף שפחות אהב את ההשקעה היה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שבדקה את הנושא והעבירה לבית ההשקעות את ההסתייגויות שלה בעניין. מדו״ח הבדיקה עולה כי באלטשולר שחם לא סיווגו את ההשקעה בקרן GBTC ככניסה לתחום פעילות חדש, על סמך חוות דעת משפטית שקיבל בית ההשקעות. מנגד, ברשות חושבים כי עמדת בית ההשקעות בעניין היא שגויה: "חוות הדעת המשפטית קבעה כי מטבע וירטואלי הוא מטבע, ולכן ההשקעה בקרן GBTC דומה להשקעות שהחברה ביצעה בעבר שבהן הושגה חשיפה למטבעות שונים.

משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: דוברות משרד האוצר

"רשות שוק ההון סבורה כי חוות הדעת המשפטית הניחה כהנחת מוצא כי מטבע וירטואלי הוא מטבע בעל מאפיינים דומים למטבעות אחרים שבהם נעשה שימוש במערכת הפיננסית, ובפרט מטבעות שהם הילך חוקי, ולא התמודדה עם ההבדלים המשמעותיים בין מטבעות לבין מטבעות וירטואליים. לא הוצגו בחוות הדעת טיעונים מבססים לשאלה זו והתשובה עליה — כאילו מדובר בחשיפה דומה להשקעות שהחברה ביצעה בעבר — ניתנה כעובדה מוגמרת״.

ברשות גם הביאו את קביעת רשות המסים בהתייחסותה למיסוי מטבעות קריפטו, שלפיה "אמצעי התשלום המבוזר המשמש כאמצעי סחר חליפין אינו בגדר 'מטבע' או 'מטבע חוץ' בהתאם לחוק בנק ישראל ולעניין פקודת מס הכנסה“. בנוסף, גם GBTC עצמה קבעה במסגרת התשקיף כי מטבע הביטקוין שבו היא משקיעה אינו מטבע אלא נכס דיגיטלי (Digital Commodity).

ביטקוין-דולר

ברשות שוק ההון הסתייגו בנוגע להשקעה הזו גם מההיבט של ניהול הסיכונים. ברשות טענו כי ״בחוזר המאוחד, שעניינו ניהול סיכונים, הקובע כי בעת כניסה לתחום פעילות חדש מנהל הסיכונים יעריך ויתייחס לסיכונים הגלומים בהשקעה — דו"ח מנהל הסיכונים לא כלל התייחסות מקיפה למכלול הסיכונים שגלומים בהשקעה שמייצרת חשיפה בראשונה לתחום הקריפטוגרפיה". הערכה כזו לא בוצעה שכן ״במכתב התשובה של החברה, מ–21 במארס 2021 נכתב כי לחברה אין מדיניות השקעה במטבעיות קריפטוגרפים — והנושא נדון ונבחן לעומק עם הצגת הבקשה להשקיע בסוג נכסים זה״. בכך רואים ברשות הפרה, לכאורה, של ניהול הסיכונים.

חשיפה גבוהה ברמות הסיכון הנמוכות

נקודה אחרונה בדו"ח היא חשיפה לתחום הקריפטוגרפיה בקופות עם רמות סיכון נמוכות. תחום הקריפטוגרפיה מתאפיין במידת תנודתיות גבוהה מאוד וסיכון גבוה לאובדן כספי השקעה בו — חלקו מאופיין בתנודתיות קיצונית בשערי מסחר, עד כדי שינויים של עשרות אחוזים בתוך זמן קצר.

"שינויי המחיר התכופים במחירם של מטבעות אלה עשויים להוות סיכון משמעותי עבור ציבור החוסכים לטווח ארוך. חשיפה של מסלולים סולידיים (ובעיקר מסלולים לבני 60 ומעלה) לתחום הקריפטוגרפיה בכלל ולקרן GBTC בפרט אינה 'טבעית', ומן הראוי כי לכל הפחות תיבחן התאמתה של ההשקעה למאפייני המסלולים", נכתב בדו"ח של ברשות.

ברשות שוק ההון ציינו עוד כי "בדיקה של המסמכים של החברה העלתה כי לא התקיים בוועדת ההשקעות דיון מעמיק בעניין אופן ההקצאה האופטימלי בין המסלולים השונים, בהתייחס למאפייני הסיכון של ההשקעה ושל המסלולים.

דווקא מסלולי ההלכה, כלומר — אלה המושקעים בהתאם להלכה היהודית — נהנו מחשיפה גבוהה יותר לביטקויןצילום: Bloomberg

יתרה מכך, מהדיון שהתקיים בוועדת ההשקעות, שיטת ההקצאה שלפיה נקבע פיצול העסקה בין הקופות לא הוגדרה בצורה ברורה. נאמר שהפיצול ייעשה בהתאם לפרופורציות הנכסים, אף שפיצול, כאמור, אינו משקף את פרופיל הסיכון של כל מסלול". כך, למשל, במסלול חיסכון לכל ילד (סיכון בינוני), שיעור החשיפה הוא 0.13% — בעוד שיעור החשיפה במסלול פנסיה כללית לבני 50 עד 60 הוא 0.23%. מבחינת הסיכון בקרן, זה היה אמור להיות הפוך. בנוסף, מהתבוננות בטבלת החשיפה עולה כי דווקא מסלולי ההלכה, כלומר — אלה המושקעים בהתאם להלכה היהודית — נהנו מחשיפה גבוהה יותר לביטקוין מאחרים. בית ההשקעות יצטרך להשיב על הדו"ח עד 15 ביולי.

מאלטשולר שחם נמסר בתגובה: "קיבלנו את טיוטת דו"ח הרשות רק שעות ספורות לפני הפנייה מהעיתון ולכן לא נוכל להתייחס בפירוט, וצר לנו על דרך פעולה זו. מדובר בתחום חדש, שגם בו הבאנו ערך ותשואה ללקוחות שלנו. את המשך הפירוט, ניתן, כמקובל, מול אנשי המקצוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker