במה שנוגע לפיננסים, אולי כדאי להתחיל להתנהג כמו בשוק בתאילנד

"שאלתי את הפקיד אם זה באמת גובה העמלה או שאפשר לחתוך אותה ב-50%? להפתעתי, הוא רק אמר לי להמתין רגע, ואז מיד חזר אליי ואמר שזה אפשרי. הייתי בהלם כמה שזה קל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השוק בבנגקוק. "הרגשתי פראיירית"צילום: Bloomberg

בשיחה שגרתית עם הבנק שלה, הבינה י' משהו מרגיז מאוד. "התקשרו אליי מהבנק ואמרו לי שאני צריכה לשלם עמלה על פעולה סטנדרטית שביקשתי לבצע ושכחו להגיד לי עליה בשיחה הקודמת", היא סיפרה.

"שאלתי את הפקיד מה גובה העמלה, והוא ענה לי 3.5%. הנטייה שלי בעבר היתה להגיד בסדר, אבל בעקבות הכתבה לגבי עמלות המסחר, רק שאלתי את הפקיד — 'זה באמת גובה הסכום או שאם אבקש תחתכו את זה ב–50%?'. להפתעתי, הנציג הטלפוני לא ניסה להצדיק את גובה העמלה אלא רק אמר לי להמתין רגע, ואז מיד חזר אלי ואמר שהעמלה תעמוד על 2.25%. הייתי בהלם כמה שזה קל — וישר הרגשתי פראיירית. אני אמנם יודעת לריב על המחירים עם הרוכלים בשוק בתאילנד, למשל, אבל לא חשבתי שצריך לעשות את אותו הדבר עם הבנק", היא מסכמת.

הכתבה שאליה התייחסה י' תיארה את הסכום הגבוה ששילם לקוח בשם רונן לבנק על עמלות מסחר בני"ע, שהסתכמו ב–26 אלף שקל בשנה. מה שהיה מרגיז במיוחד בסיפור של רונן הוא שכדי להוריד את העמלות ב–50%, כל שהיה נדרש הוא שיחת טלפון לבנק. כך, ברגע שהוא התקשר והתרעם על גובה העמלות ששילם — שהיו העמלות לפי התעריפון — הפקידים בבנק מייד חתכו לו את העמלה בחצי.

וזה אכן אחד התירוצים שמשמיעים לעתים בבנקים לגבי עמלות המסחר הגבוהות — אמנם הן גבוהות יחסית בתעריפון, אבל נדיר שמישהו משלם את הסכום הנקוב שם כי יש הנחות שונות למועדוני צרכנות, ללקוחות שסוחרים באופן תדיר או סתם ללקוחות שמתמקחים. אבל מתברר שרבים לא עושים זאת, כי ברירת המחדל חזקה מהכל.

דוגמה נוספת לברירת מחדל שלא כדאית בהכרח היא הקופות המפעליות או הסקטוריאליות שאליהן יכול להצטרף רק מי שעובד באחד מהמגזרים המשתייכים לאיגוד של ההסתדרות. על אף שבשנים האחרונות התשואות שלהן נמוכות משמעותית מהממוצע בציבור הכללי ושום דבר לא מונע מהמשתייכים למגזרים האלה לעבור, נכון להיום עדיין מנוהלים בהן (בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות) יותר מ–100 מיליארד שקל. אמנם יש גם לא מעט שבוחרים לעבור לקופות של הציבור הרחב, אבל כפי שמעיד סכום הכסף המנוהל בהן, מספר לא מבוטל של חוסכים עדיין נמצאים שם.

המסקנה היא שכדאי לשים לב היטב לברירת המחדל שלכם ולהבין שגם בבנק או בכל מוסד פיננסי אחר — אין מנוס אלא להתנהל כמו בשוק בתאילנד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker