מגדל תשקיע 1.2 מיליארד שקל בעסקי האנרגיה המתחדשת של דוראל בארה"ב

החברה תרכוש 20% ממניותיה של החברה הבת האמריקאית של דוראל, לפי שווי של 550 מיליון דולר אחרי ההשקעה ■ מניית דוראל נוסקת ב-10%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יקי נוימן, מנכ"ל דוראלצילום: דניאל שיטרית

מניית דוראל נוסקת ב-9.75% בפתיחת המסחר, לאחר שהחברה חתמה על עסקת ענק לשותפות עם חברת הביטוח מגדל בהשקעות באנרגיה מתחדשת בארה"ב. חברת מגדל תשקיע סכום של 110 מיליון דולר ברכישה ובהקצאה של 20% ממניותיה של החברה הבת האמריקאית של דוראל - Doral Energy Generation (דוראל אנרג'י ג'נריישן). עם השלמת העסקה תרד אחזקתה של דוראל בחברה הבת מ-50.1% ל-41%, והשותף האמריקאי ניקולס כהן שימכור מניות למגדל ב-20 מיליון דולר - יחזיק ב-39% ממניותיה של החברה הבת.

מגדל גם תשקיע 100 מיליון דולר ישירות בחלקו הראשון של פרויקט ענק שמבצעת דוראל אנרג'י ג'נריישן באינדיאנה, וצפויה להחזיק במניות מיעוט בחלקו הראשון של הפרויקט שבמסגרתו תקים החברה הבת האמריקאית פרויקט סולארי שהספקו 480 מגה וואט - בהשקעה כוללת של 420 מיליון דולר. יקי נוימן, מנכ"ל דוראל, אמר שההשקעה של מגדל מספקת את כל צורכי ההון העצמי של דוראל אנרג'י ג'נריישן בחלקו הראשון של הפרויקט, והעריך שעבודות ההקמה יחלו ברבעון הרביעי של 2021.

דוראל אנרג'י ג'נריישן חתמה לפני שבועיים על הסכם עם חברת שירותי חשמל מובילה בארה"ב למכירת כל החשמל שתייצר, וכל התעודות הירוקות שתקבל עבור ייצור האנרגיה המתחדשת בחלקו הראשון של הפרויקט - בתמורה שתנוע בין 345-315 מיליון דולר לאורך חיי ההסכם. לדברי נוימן, כמה חודשים לאחר התחלת עבודות ההקמה של חלקו הראשון של הפרויקט, יחל החלק השני של הפרויקט שהספקו 750 מגה וואט.

מגדל גם תעמיד מסגרת אשראי של 130 מיליון דולר לחברה הבת האמריקאית של דוראל, לפי עקרונות שהוסכמו בין הצדדים, ובסך הכל תקצה 355 מיליון דולר (1.2 מיליארד שקל) להשקעה בפעילות האנרגיה המתחדשת של דוראל בארה"ב. פרויקט אינדיאנה של דוראל משתרע על שטח של 50 אלף דונם והספקו המצרפי הוא 1.65 גיגה וואט, כך שהוא אחד הפרויקטים הפוטו-וולטאים הגדולים בעולם והגדול ביותר שיזמה, מקימה ומחזיקה חברה שנמצאת בשליטה ישראלית בארה"ב.

פרויקט של דוראלצילום: קבוצת דוראל אנרגי

מגדל ביטוח היתה הגוף המוסדי הראשון בישראל שהכריז על אימוץ מדיניות השקעות ESG, לפני יותר מחצי שנה, וביצעה עד כה שורה של השקעות בתחום, בהן השקעה של מיליארד שקל בקרן הדנית Copenhagen Infrastructure Partners IV הפועלת בתחום האנרגיות המתחדשות; השקעה של כ-300 מיליון שקל ב-BayWa Renewable Energy, חברת צמיחה בינלאומית הפועלת בתחום האנרגיות המתחדשות; והשקעה ייחודית של כ-200 מיליון שקל בקרן AMUNDI PLANET שהוקמה בשותפות בין גופים מוסדיים גדולים מרחבי העולם, במטרה לפתח את שוק האג"ח הירוקות במדינות מתעוררות.

בתחילת השבוע הודיעה החברה על השקעה בשותפות ייעודית בתחומי האנרגיות המתחדשות, ביוזמת אפקון, בהיקף של כ-44 מיליון יורו. השקעות אלה מצטרפות לשורה של השקעות שביצעה החברה בשנים האחרונות במניות אנרגיות מתחדשות בסך כולל של כ-3.2 מיליארד שקל, ובכך מהווה החברה את הגוף המחזיק בהיקף הכולל הגדול ביותר של מניות ישראליות בתחום זה. החברה פועלת גם במימון של מקורות אנרגיה מתחדשת, בהם אנרגיה סולארית, רוח ואגירה שאובה בהיקף כולל של כ-2 מיליארד שקל.

לדברי גיא פישר, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל ביטוח: "מדובר בעסקה הדו-צדדית הגדולה בישראל בתחום האנרגיה המתחדשת. ההשקעה המשמעותית שלנו בפעילות דוראל בארה"ב משקפת את אמוננו הרב בתחום ובאופן ספציפי בפעילותה של דוראל. ההשקעה משתלבת עם אסטרטגיית מגדל בהשקעה בתשתיות ליבה בשילוב עם מדיניות ה-ESG, במסגרת מדיניות זו התחייבה מגדל להשקיע יותר מ-3 מיליארד שקל בשנה בהשקעות בפעילויות שמביאות ל-0 פליטות של גזי חממה והשקעה זו מהווה נדבך נוסף בפעילותנו השנה בתחום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker