הקומבינה שרקח משרד האוצר לטובת אל על ומקורבי ש"ס

אל על תקבל ממשרד האוצר הלוואה של 280 מיליון דולר באמצעות הקדמת השתתפות המדינה בהוצאות הביטחון של החברה ■ קני רוזנברג, אביו של בעל השליטה בחברה, מקורב לרב פנחס אבוחצירא

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

פחות משלושה שבועות לפני הבחירות, עומדת אל על, השקועה במצוקה תזרימית קשה, לקבל מתנה ממשרד האוצר. החברה צפויה לקבל מהמשרד הלוואה של 280 מיליון דולר, שתינתן באמצעות הקדמת השתתפות בהוצאות הביטחון של חברת התעופה לכמה שנים. מדובר בהלוואה ללא ביטחונות, הנושאת ריבית חד ספרתית גבוהה, לתקופה של מעל 10 שנים.

אל על היתה אמורה לקבל הלוואה של 300 מיליון דולר מקבוצת בנקים בראשות לאומי ודיסקונט ומחברת הביטוח מגדל, בערבות מדינה של 82.5%. ההלוואה היתה אמורה לשאת ריבית של 5% על כל הסכום, למרות שהבנקים היו מסכנים מכספם רק 52.5 מיליון דולר (17.5% מ-300 מיליון דולר). המשמעות היא שהבנקים היו מקבלים ריבית שנתית של 15 מיליון דולר על סכום של 52.5 מיליון דולר שהלוו מכספם - כלומר ריבית אפקטיבית של 28.6% לשנה. האוצר דרש מהבנקים להפחית את הריבית, אולם אלה סירבו, משום שלהערכתם מדובר על ריבית סבירה בהתחשב במצב הפיננסי האנוש של אל על - שגרם לכך שלא נמצאו מספיק גופים פיננסיים שייצטרפו להלוואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker