משפט אחד של יאיר אבידן הקפיץ את מניות הבנקים

בנק ישראל עצר לפני כשנה את חלוקת הדיווידנדים של הבנקים, על מנת לשמור על יציבותם ולאפשר להם להזרים אשראי למשק ■ על פי המפקח על הבנקים, בנק ישראל מתכנן לאשר להם לחלק דיווידנדים ולבצע רכישות עצמיות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
המפקח על הבנקים, יאיר אבידן
המפקח על הבנקים, יאיר אבידןצילום: אילנית זינגרמן ונ

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, התראיין היום (ב') לאתר בלומברג, וציין כי בנק ישראל עשוי לאשר לבנקים לחזור ולחלק דיווידנדים לבעלי מניותיהם, וכן לבצע רכישות עצמיות של מניות. ההודעה הביאה לעלייה של 1.6% במדד הבנקים בבורסה, בהובלת מניות הבנקים הבינוניים הבינלאומי ומזרחי טפחות, שעלו ב-2.1%. לאומי עלה ב-1.8% והפועלים ב-1.4%.

שחרור הרסן מצד בנק ישראל יגיע כמובן רק בהנחה שלא תהיה החרפה במשבר מגפת הקורונה, ובמידה שהמשק הישראלי ימשיך להפגין התאוששות. אבידן הסביר שההחלטה לגבי חזרה לחלוקת דיווידנדים תיבחן על ידי הפיקוח על הבנקים באופן פרטני - כדי לשקף ולשקלל את הסיכונים והגורמים הקשורים בעמידה ביעדים רגולטוריים של בנק ישראל.

מדד ת"א בנקים

זוהי בשורה חיובית למשקיעים במניות הבנקים, שכן חלוקת דיווידנדים היא בין השיקולים החשובים ביותר בעת קבלת החלטות לגבי כדאיות כלכלית בהשקעה במניות הבנקים. בנוסף, כשהבנקים לא מחלקים דיווידנדים וגם לא מגדילים בצורה מהותית את תיקי האשראי שלהם, כפי שקורה בעת משבר מגפת הקורונה, הם גורמים להצטברות ההון, וכנגזר מכך פוגעים במדד הרווחיות של הבנקים - תשואה להון, שמחושבת כיחס בין רווח נקי להון עצמי.

בסמוך להתפשטות הגל הראשון של מגפת הקורונה, בנק ישראל הורה לבנקים, בדומה לנעשה בארה"ב ובאירופה, לעצור את חלוקת הדיווידנדים ואת ביצוע הרכישות העצמיות  של המניות – מהלך שדומה במהותו לחלוקת דיווידנדים. זאת על מנת לשמור יציבותם, וכדי לעודד את הבנקים  להגדיל את האשראי לציבור כדי לתמוך בענפי משק שונים.

עצירת חלוקת הדיווידנדים, לצד החשש מפני הפסדים כבדים בתיקי אשראי של הבנקים - נוכח הקשיים של העסקים הקטנים והבינוניים, העלייה באבטלה, ופגיעה ביכולת הלווים לפרוע את תשלומי המשכנתאות - הפכו את ההשקעה במדד הבנקים ב-2020 לאחת ההשקעות הגרועות בבורסה. הדבר התבטא בירידה של 20% במדד הבנקים בשנה שעברה, כשרק מדד הנפט והגז הפגין ביצועים גרועים יותר.

סניף של בנק הפועלים. למצולם אין קשר לכתבהצילום: MENAHEM KAHANA / AFP

"אנחנו עדיין דנים בסוגיה זו, בעיקר בשל חוסר הוודאות הגדול שמאפיין את הכל בימים אלה. בתרחיש האופטימי אני יכול להניח שבמחצית השנייה של השנה ייתכן שהבנקים יחזרו לשלם דיווידנדים", אמר אבידן. הוא ציין כי הבנקים מתחילים להראות שיפור בכל הקשור להגדלת רכיב הפריים במשכנתא, ולהוריד את ההחזר החודשי של נוטלי המשכנתאות החדשות.

אבידן הסביר כי הוא לא מצפה שהבנקים יחזרו באופן מיידי לחלק את אותם שיעורי דיווידנדים כפי שחילקו בעבר, אך אמר כי הם יכולים להתקרב לכך בשנה הבאה, כתלות בהתפתחויות כלכליות.

לא יתקשו לחלק דיווידנדים

הבנקים הגדולים מחזיקים בעודפי הון משמעותיים בהיקף של מיליארדי שקלים, ולכן נראה כי לאחר הסרת המגבלה, הם לא יתקשו לחלק דיווידנדים. יחס הלימות ההון של לאומי (היחס בין ההון העצמי לנכסי סיכון שהבנקים מרתקים לצורך מתן אשראי וביצוע השקעות) עמד נכון לסוף ספטמבר 2020 ברמה של 11.71%, בעוד שלפי הדרישות העדכניות של הפיקוח על הבנקים, על לאומי לעמוד ביחס של 9.25%. יחס הלימות ההון של הפועלים עמד נכון לסוף ספטמבר 2020 על 11.53%, בעוד שנקבע כי עליו לעמוד ביחס של 9.26%.. גם הבנקים הבינוניים דיסקונט והבינלאומי מחזיקים בעודפי הון משמעותיים. מזרחי טפחות, לעומת זאת, מחזיק ביחס הלימות הון של 9.98% נכון לסוף ספטמבר 2020, בעוד שלפי בנק ישראל עליו לעמוד ביחס של 8.79%.

עוד לפני שנוגע על הראיון של אבידן, כתב אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר בלידר שוקי הון, ללקוחותיו בסקירה השבועית כי "החשש מהפסדי אשראי גדולים על רקע משבר הקורונה פחת משמעותית, בין היתר על רקע העוצמה שמפגין שוק הנדל"ן. הביקוש לאשראי חדש לא גבוה מאוד, כאשר יחסי ההון הגבוהים כמעט ולא משפיעים, להערכתנו, על החלטות הבנקים בנוגע למתן אשראי. יחסי ההון הגבוהים עלולים לדחוף את הבנקים לסיכונים במקומות אחרים, בעיקר בשוק ההון".

בלידר שוקי הון מנו שורה של סיבות שמאפשרות לבנק ישראל כבר היום לאשר לבנקים לחזור ולחלק דיווידנדים: יחס הלימות ההון של הבנקים כיום גבוה משמעותית מדרישות בנק ישראל, ומהיחס במשברים קודמים; מצב תיק האשראי הבנקאי סביר, ונצברו כבר כריות הון - הפרשות קבוצתיות להפסדי אשראי, במיליארדי שקלים; הביקושים לאשראי חדש במשק אינם גבוהים; ההחלטה למנוע חלוקת דיווידנדים עלולה לדחוף את הבנקים לסיכונים אחרים, בעיקר דרך שוק ההון; הבנקים יציגו רווחים ב-2020, וב-2021 נראה שיפור ברווח הנקי שלהם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker