ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הייסוף החד בשקל נמשך – חרף האיומים בהליכה לבחירות חדשות. הדולר ממשיך לצנוח הבוקר (רביעי), לשפל של כ-12 שנים, ונסחר ברמה של 3.284 שקלים. בכך מסכם המטבע האמריקאי צניחה של כ-6% מול השקל בחצי השנה. חולשת הדולר נמשכת למרות ההתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח בשבוע שעבר, ורכישה של מאות מיליוני דולרים.

דולר, שקל

במקביל, השקל ממשיך להתחזק מול מטבעות נוספים. הליש"ט צנחה אתמול בכ-0.5% מול השקל, והיא נסחרת לפי שער של 4.40 שקלים. היין היפאני איבד 0.8% ונסחר לפי 31.14 שקלים לכל 100 יין. מנגד, היורו התחזק ב-0.2% מול השקל, ונסחר לפי 3.96 שקלים. ערכו של סל המטבעות – הכולל את שותפויות הסחר המרכזיות של ישראל – צנח מתחילת השנה בכ-3.9%.

חולשה הדולר היא מול כלל המטבעות המרכזיים בעולם, והסיבה לכך היא הדפסת הכסף המאסיבית בארה"ב, עם העלייה בגירעון. מדד הדולר של בלומברג ירד ב-11% מאז מארס – וחלק מהכלכלנים סבורים שמגמות מקרו-כלכליות רחבות יובילו לירידה חדה יותר של הדולר בעתיד.

באחרונה העריכו כלכלי סיטי גרופ, שהדולר יירד ב-20% ב-2021 במקרה שחיסון לקורונה יופץ בעולם והסחר העולמי יתאושש, ויחזיר את הצמיחה הגלובלית. "הפצת החיסון תבטל את כל הסימנים לשוק דובי והדולר ייחלש כפי שקרה בתחילת שנות ה-2000, אז התחילה מגמה רב שנתית של היחלשות", כתבו כלכלני סיטיגרופ בסקירה למשקיעים.

השקל ממשיך לגלות עוצמה מול הדולר – גם מסיבות מקומיות, בהן : הציפייה להגעה של החיסון לישראל בחודשים הקרובים, יחד עם השארת הריבית על ידי בנק ישראל על כנה ותחזית האוצר להתאוששות מהירה יותר מהצפוי בשנה הבאה. מעבר לכך, למרות הקורונה, ואולי אפילו בגללה, ישראל ממשיכה למשוך משקיעים זרים המחפשים הזדמנויות עסקיות - כך שההיי-טק המקומי ממשיך בתנופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker