מדנקנר, דרך הרב פינטו ועד להפסד העצום: אדוארדו אלשטיין סיים את דרכו בישראל

איש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין הפסיד את דסק"ש לקבוצת מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס ■ אלשטיין סיים את ההשקעה בישראל בהפסד כואב של 3 מיליארד שקל ■ שוק ההון ייצא נשכר מכך שאלשטיין כבר לא באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

שבע שנים לאחר שרכש את השליטה באי.די.בי מנוחי דנקנר, בסוף השבוע החולף תם עידן אדוארדו אלשטיין בישראל. ההרפתקה המקומית שלו נעשתה בחסות השושבין לעסקה עם דנקנר, הרב יאשיהו פינטו; והיא הסתיימה בהפסד של 3 מיליארד שקל. ואולם, אין צורך להצטער. שוק ההון המקומי ייצא כנראה נשכר מכך שאלשטיין כבר לא באזור.

בעל הבית החדש

ביום שישי אישר השופט חגי ברנר סגן, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, את מכירת השליטה בדסק"ש לקבוצת משקיעים בראשות חברת הנדל"ן מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס. זאת, לאחר שמחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח מסדרות ט', י"ד ו־ט"ו העדיפו את ההצעה שלהם על פני זו של אלשטיין, בעל השליטה הנוכחי בדסק"ש, שאיבד לפני פחות מחודשיים את השליטה באי.די.בי פיתוח.

דסק"ש היא הנכס המרכזי שנותר מאימפריית אי.די.בי המתפוררת. דסק"ש שולטת בנכסים ובניין (74.2%), סלקום (46.2%), אלרון (61%), מהדרין (44%) ואפסילון (68%). עבור 70% ממניות השליטה בדסק"ש, תשלם קבוצת מגה אור 950 מיליון שקל ועבור 12% נוספים היא תשלם 164 מיליון שקל — כלומר, 1.14 מיליארד שקל, לפי שווי חברה של 1.35 מיליארד שקל.

אלשטיין ניסה בחודש האחרון לעשות כל שביכולתו כדי שהצעתו תועדף על זו של קבוצת מגה אור — ושכר לשם כך יועצי תקשורת ויועצים משפטיים. הוא מיקד את מאמציו בכך שניסה לשכנע את בית המשפט שבאמצעות השתלטות על דסק"ש מגה אור מפירה את החוק לצמצום הריכוזיות.

מניית דסק"ש

השופט חגי ברנר דחה את טענות אלשטיין

ואולם, ברנר דחה את טענות אלשטיין, בנימוק שמגה אור פועלת, בדומה למה שעשתה בהשקעה משותפת עם ביג לרכישת אפי נכסים. ברנר כתב בהחלטתו "לו אכן הייתי מגיע למסקנה שמגה אור צפויה להיות בעלת השליטה בדסק"ש בעקבות אישור מכירת המניות, היה מקום לפסול את הצעת מגה אור... לא ניתן לקבוע לעת הזו שחברי קבוצת מגה אור יפעלו כ'מחזיקים יחדיו' של מניות השליטה בדסק"ש".

עסקת חבילה

ההפסד של מיליארדי השקלים של אלשטיין באי.די.בי הוא אחד הצורמים והגבוהים שהיו בשוק ההון הישראלי אי פעם. ההפסד נוצר בשל המחיר גבוה ששילם אלשטיין על אי.די.בי, וכן בשל שורה של החלטות עסקיות כושלות שהתקבלו, חלקן בעצת רבנים כמו פינטו, יח"צנים ויועצים משפטיים וכלכליים. כל אחד מהם תרם כנראה משהו לנפילתו, ולכך שאלשטיין מסיים את דרכו באי.די. בי, כפי שקרה ב–2014 לדנקנר.

מחזיקי אג"ח י"ד של אי.די.בי פיתוח (הבולטים שבהם — הראל, הפניקס, פסגות, מיטב דש וקרן ברוש), המחזיקים בשעבוד על 70% מדסק"ש, יצטרכו לבחור באחת משתי חולפות שהציעה מגה אור. חלופה אחת היא לקבל את מלוא הסכום (950 מיליון שקל) עבור 70% ממניות דסק"ש, ובכך למעשה לקבל בחזרה את מלוא ערך החוב כלפיהם, 890 מיליון שקל, ולהותיר את העודף למחזיקי אג"ח ט' (הבולטים שבהם — קרנות הגידור ברוש ואלפא), שאינם מחזיקים בביטחונות בגין חוב של 900 מיליון שקל.

חלופה שנייה היא שמחזיקי אג"ח י"ד של אי.די.בי פיתוח יוכלו לבחור בחלופה של קבלת מזומן של 475 מיליון שקל בגין 35% מדסק"ש, והמרת יתר החוב ב–35% מדסק"ש — ובכך להותיר לעצמם אופציה ליהנות מעליית ערך עתידית של דסק"ש ונכסיה תחת ניהולם של נחמיאס ושותפיו העתידיים. את מחזיקי האג"ח מייצגים עוה"ד רענן קליר ואלון בנימיני.

מחזיקי אג"ח ט', המיוצגים בידי עו"ד אופיר נאור (המפרק מטעם בית משפט על נכסי אי.די.בי), הבטיחו לעצמם 60 מיליון שקל כעודף בגין מכירת מניות השליטה לאג"ח י"ד. הם גם יקבלו 164 מיליון שקל בגין מכירת 12% נוספים מדסק"ש שמשועבדות לאי.די.בי פיתוח. הם יוכלו לבחור אם לקבל את התמורה הזו במזומן או במניות דסק"ש, שיאפשרו להם ליהנות מהאפשרות לעליית ערך במניה. כיום השווי הנכסי הנקי (NAV) של דסק"ש מוערך ב–1.6 מיליארד שקל — 18% יותר מהשווי של דסק"ש שנגזר מההצעה של מגה אור.

שווי הכלה

נחמיאס ושותפיו השתדלו להתרחק מהתקשורת בהליך מכירת דסק"ש. הם שמרו על איפוק והתנהלו בעיקר מול בעלי התפקידים בבית המשפט. נחמיאס ואנשיו לא הגיעו לדיון כלשהו בתיק דסק"ש, אך עמדו בכל ההתחייבויות שעליהן סיכמו. עם זאת, מגה אור חיכתה לדקה ה–90 כדי לפרסם את שמות המשקיעים שיצטרפו אליה.

זהות יתר השותפים של מגה אור בעסקה תיקבע בהתאם להחלטה של בעלי אג"ח של אי.די.בי פיתוח, לצד שיעור מניות דסק"ש שהם ימכרו. השמות שהוזכרו כמצטרפים לעסקה הם חן למדן, בעל השליטה בחברת השילוח אוריין ושותף בחברת האופנועים מטרו; רמי לוי, בעל שליטה בקבוצת שיווק השקמה; והקבלן מאשקלון חן שחר, בעל השליטה בחברת שחר ובניו. נחמיאס אף שכר את שירותיהן של החברות ווליו בייס חיתום ופועלים אי.בי.אי חיתום כדי שיפיצו מניות של דסק"ש שלא יירכשו בעסקה.

שושבין העסקה עם דנקנר, הרב יאשיהו פינטוצילום: שאול גולן

ביום שישי אישרה אסיפת בעלי המניות של דסק"ש החלפה של חלק ניכר מהדירקטוריון. כחלק מכך, אלשטיין סיים את כהונתו וכן הדירקטורים מטעמו — אחיו אלחנדרו אלשטיין, אחותו דיאנה אלשטיין, שותפו סאול זאנג ומריו בלכר. במקומם מונו דירקטורים חדשים — יורם טורבוביץ', שצפוי להתמנות ליו"ר זמני של דסק"ש; עומר סרבינסקי, אסנת בלל פיין וקובי נימקובסקי. לאחר השלמת העסקה יוחלפו לפחות חלק מחברי הדירקטוריון שנבחרו בסוף השבוע.

רווח של עשרות מיליוני שקלים

בעקבות פירעון מלוא החוב לבעלי אג"ח י"ד של אי.די.בי, מגה אור צפויה לרשום רווח של עשרות מיליוני שקלים בגין אג"ח בערך נקוב של 60 מיליון שקל, שרכשה ב–60 אגורות לאיגרת. ואולם, כדי לייצר רווח גבוה מזה, נחמיאס נדרש לפעול להשבחת דסק"ש ונכסיה. במגה אור מתכווונים להקטין משמעותית של המינוף של דסק"ש, שסוחבת על גבה חוב ענק של 3.6 מיליארד שקל.

נחמיאס ומגה אור תיכננו לצמצם את החוב של דסק"ש באמצעות שימוש בקופת המזומנים הדשנה שלה, שמכילה 2 מיליארד שקל; וכן באמצעות מימוש נכסים שלא קשורים לנדל"ן. עם התמורה שתתקבל מתכנן נחמיאס להקטין את החוב של דסק"ש, גם אם הדבר יהיה כרוך בתשלום קנס עמלת פירעון מוקדם של החוב. בנוסף, תיכנן נחמיאס להשתמש בקופת מזומנים של נכסים ובניין (כ-2.2 מיליארד שקל, לפחות) כדי להקטין את החוב שלה.

צחי נחמיאס
צחי נחמיאסצילום: לימור זפרני

נחמיאס גם יצטרך להחליט האם לממש כבר היום את החזקת דסק"ש בסלקום — למשל, באמצעות הפצת מניותיה למשקיעים בבורסה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker