כך תתאימו את תיק ההשקעות לימים שלאחר הסגר

מניות הבנקאות והביטוח מתומחרות נמוך, ומניות האנרגיה הירוקה משתלמות למרות המחיר הגבוה: ההמלצות של כפיר חסין, מנהל ההשקעות הראשי של הראל פיננסים

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אנרגיה ירוקה - תחום שאי אפשר שלא להיות בו
אנרגיה ירוקה - תחום שאי אפשר שלא להיות בוצילום: אליהו הרשקוביץ

הסגר השני בישראל עוד לא הסתיים לגמרי, אבל שוק ההון כבר צופה קדימה - גם לפתיחה המחודשת של החנויות וגם לבחירות לנשיאות ארה"ב שיתקיימו ב-3 בנובמבר. בהראל פיננסים ממליצים בעת הזו להשקיע יותר דווקא בישראל.

"אין ספק ששוק המניות בישראל סבל מביצועי חסר לעומת השווקים בארה"ב ובאירופה", אומר כפיר חסין, מנהל ההשקעות הראשי של הראל פיננסים. לדבריו, "אם מסתכלים קדימה, גם מכיוון שאנחנו כבר כמעט אחרי הסגר השני והירידה היתה חזקה יותר, אנחנו חושבים ששוק המניות הישראלי הוא מעניין".

לדבריו, המיקוד בישראל צריך להיות בסקטורים שנפגעו בצורה העמוקה ביותר ולכן הם כעת בתמחור חסר, ובהם סקטור הפיננסים - בנקים וחברות ביטוח. "הבנקים וחברות הביטוח עדיין נמצאים במחירים נוחים, עם מכפיל הון של 0.7%. מדו"חות של בנקים בעולם אנחנו יכולים לראות שההפרשות שלהם לחובות מסופקים לא היו גדולות כמו שחשבו, ואפשר להסיק שאולי גם בישראל זה יהיה ככה".

ההמלצה של חסין נשארת בעינה על אף הירידה החדה במניות הבנקים ביום שני. "לטווח ארוך, הבנקים הישראליים הוכיחו כבר שהם יודעים לתת תשואות טובות במחירים כאלה", הסביר.

כפיר חסין
כפיר חסיןצילום: רועי בר

הסקטורים הצומחים

בחלוקה שבין מניות ישראל לבין מניות חו"ל ממליץ חסין על יחס של 40%-60% לטובת ישראל. מבחינת הפילוח בין הסקטורים השונים, התיק המומלץ על ידי הראל פיננסים לעידן שאחרי הקורונה מורכב מ-20% מניות טכנולוגיה, 15% בכל אחד מהסקטורים של ציוד רפואי וצריכה מחזורית, ומשקל דומה במניות קטנות.

לדוגמה, 12% מהתיק מושקע בנדל"ן, 12% נוספים בפיננסים ו-11% בשווקים מתעוררים, בדגש על סין.

בהראל פיננסים מדגישים כי ההתפרצות המחודשת של הקורונה בישראל ובעולם הפנתה את המבט לסקטורים שחווים צמיחה דווקא על רקע המגבלות - לא רק מניות הטכנולוגיה, אלא גם תחומים כמו עבודה מהבית או ציוד רפואי, שנהנים ממדיניות הסגר והריחוק החברתי בעולם. עוד הם מציינים את תחום האנרגיה הירוקה, שתפס תאוצה על רקע משבר הקורונה וצפוי להרוויח עוד יותר בזכות היתרון של ג'ו ביידן בסקרים לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב.

לדברי חסין, "גם משרד האנרגיה הישראלי רוצה לקדם את התחום, ורק לאחרונה פורסם כי מתכננים ש-30% מהאנרגיה בישראל תהיה ירוקה עד 2030". לשאלה אם לא מדובר בבועה, משיב חסין כי "המניות זינקו באלפי אחוזים והן לא זולות, אבל אנחנו נמצאים בשוק שלא קל למצוא בו דברים זולים. באנרגיה הירוקה ראינו שהקמות הפרויקטים נעשות יותר פשוטות, כך שהסיכון בכל פרויקט הולך ומצטמצם.

"אמנם השוק מתמחר כאילו הפרויקטים כבר הושלמו והחברות ימשיכו לזכות בפרויקטים חדשים - אבל אלה חברות טובות שאנחנו מאמינים בהן, וזה תחום שאי־אפשר לא להיות בו, בטח אם מביטים לעתיד". כדוגמה לחברות ישראליות בתחום האנרגיה הירוקה, חסין ממליץ על אנרג'יקס ודוראל.

מדד הבנקים

מגזר נוסף שעליו ממליץ חסין הוא מגזר הטכנולוגיה, ובישראל - חברות כמו חילן ומטריקס. "חברות הטכנולוגיה עשו עבודה יפה. נכון שהן מאוד יקרות, אבל אם היית משקיעה לפי תמחור של מניות ומכפילים - היית נשארת בחוץ. במניות האלה צריך להסתכל על המומנטום. המשבר מקדם תהליכים שהיו צריכים להימשך הרבה שנים, נותן להם כסף זול, ומי שנמצא במקום הנכון עם המוצרים הנכונים פשוט רץ קדימה.

"ייתכן שלתמחור הגבוה יש הצדקה. אנחנו רואים את הדו"חות של החברות ואת התוצאות הטובות שלהן. המניות לא נפלו אחרי הדו"חות כי יש לחברות האלה הנהלה טובה ומוצרים נכונים לתקופה. המשבר עשה להן רק טוב".

"ציפייה שאנשים יחזרו לצרוך אחרי הסגר"

צריכה מחזורית היא סקטור נוסף שאותו מציינים בהמלצה, והוא כולל בתוכו צריכה שאינה בסיסית כמו בגדים, רכב וגם תיירות. לדברי חסין, "אמנם אלה סקטורים שנפגעו במשבר, אבל אחרי הסגר יש ציפייה שאנשים יחזרו לצרוך גם את זה". כחברות לדוגמה בחו"ל הוא מציין את אמזון; ובישראל את תדיראן ופוקס. איסתא, דלק רכב ודור אלון גם הן חלק מהסקטור, אך בהראל פחות אוהבים אותן.

לגבי המניות הקטנות אומר חסין כי אלה מניות שנבחרות בצורה פרטנית על ידי המשקיעים. מדובר בחברות שעדיין לא נכנסו למדדים הגדולים, ויכולות להיות יותר זולות ולעתים גם לתפקד טוב יותר מהמניות הגדולות.

לכו על ציוד

לדברי חסין, "בתחילת העליות בשווקי המניות, פעמים רבות אנחנו רואים את המניות הגדולות נותנות את הטון, ואז כשמרגישים שהן מתחילות להיות יקרות, השוק מחפש את החברות הקטנות יותר ולכן נכון להיות בשלב הזה שם". כדוגמה למניה קטנה הוא מציג את סולגרין, חברה בתחום האנרגיה הירוקה, ואת טיב טעם.

ביחס לשווקים בחו"ל, חסין מציין ששוק ההון כבר לא מתרגש מכך שעליית הדמוקרטים לשלטון בארה"ב צפויה להעלות את מס החברות: "בארבע השנים האחרונות נראה ששוק ההון אהב את טראמפ ופחד מהדמוקרטים, אבל עכשיו ההרגשה היא שונה. הסקרים מראים יתרון לביידן והשווקים עדיין בשיא".

"פיזור רחב באג"ח הקונצרניות"

בכל הנוגע לשוק האג"ח, בהראל פיננסים צופים את המשך הרכישות על ידי בנק ישראל. "על אף שהמרווחים הולכים ונסגרים, אנחנו עדיין אוהבים את האג"ח הקונצרניות", אומר חסין. לכן שומרים בהראל על חשיפה לאג"ח קונצרניות, אך גם על פיזור רחב בין הסקטורים. האג"ח שבהן הם משקיעים הן בדירוגים בינוניים־גבוהים עם מח"מ שבין 2 ל-5 שנים.

כדוגמה לאג"ח מומלצות מציין חסין את הקוקו של הבנקים, אך לדבריו, לאור המשבר, בהשקעה באג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות נדרשת יותר דיפרנציאציה ומחקר מקדים, שכולל אנליזה ממוקדת ושיחות עם החברות.

מדד הטכנולוגיה

מבחינת החלוקה בין המניות לאג"ח, מסביר חסין כי היא תלויה בתיאבון לסיכון: "יש מי שנכון לו להשקיע 40% במניות, ויש מי שנכון לו פחות או יותר מכך, ולכן נדרש ייעוץ פרטני. אחד הדברים הכי חשובים זה להשקיע ברמה כזאת שאתה ישן בלילה טוב עם הסיכון, וזה תלוי בטווח ההשקעה וגם בסך ההון שיש למשקיע".

ביחס לאג"ח הממשלתיות, אומר חסין כי בהראל פיננסים מחזיקים אג"ח במח"מ בינוני של 4–5 שנים, וזאת מפני שהם לא צופים אינפלציה בישראל, לפי החלוקה - מחצית באפיק השקלי ומחצית באפיק הצמוד: "אג"ח ממשלתיות הן רכיב שנמצא בכל תיק, כרכיב מאזן, ולכן זה מאוד תלוי איך התיק נראה. ככל שהתיק סולידי יותר, יהיה יותר רכיב ממשלתי".

בחמישי הקרוב צפויה החלטת ריבית של בנק ישראל. לדברי חסין, ייתכן שהריבית תרד - אך בהפחתה סמלית שלא תשפיע על השוק. "שינוי מ-0.1% ל-0%, אם אכן יקרה, הוא יותר הצהרתי", אמר חסין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker