ציידי הזדמנויות: אנשי העסקים שניצלו את הצרות של תשובה כדי להתחדש בנכסים בזול

קבוצת דלק, המצויה בקשיי נזילות קשים, מוכרת את נכסיה תחת לחץ, ובין הקופצים על המציאות ניתן למצוא את יצחק סוארי, ג'ורג' חורש וצחי אבו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פרופ' יצחק סוארי, יו"ר אלייד
פרופ' יצחק סוארי, יו"ר אליידצילום: עופר וקנין

בעקבות השקעות יקרות וממונפות בתחומי נפט וגז שביצעה בשנים האחרונות במיליארדי דולרים, נקלעה קבוצת דלק למצוקה נזילות שהתגברה עם משבר הקורונה. מצוקת הנזילות אילצה את בעל השליטה בדלק, יצחק תשובה, לצאת למסע מימושים נרחב של נכסי דלק, כדי לעמוד בעומס פירעונות כבד של מיליארדי שקלים לבנקים ולבעלי האג"ח, בלי יכולת למחזר את החוב.

בעקבות זאת בתוך שבעה חודשים מימשה דלק או עומדת להשלים מימוש נכסים בהיקף כולל של כ–3 מיליארד שקל, סכום שאמור לאפשר לדלק לצמצם את חובה לבעלי האג"ח והבנקים בכ–2 מיליארד שקל, כך שיישאר לה חוב של 5.8 מיליארד שקל.

3 מיליארד

למזלה של דלק היו לה נכסים טובים — אך כמו בכל מכירה תחת מצב לחץ של מצוקה תזרימית, היא נאלצה לעתים להתפשר על המחירים. לא מעט גורמים כמו קרנות השקעה פרטיות, שנזילות ומסוגלות להרים עסקות במהירות, וגורמים פרטיים וציבוריים בעלי יכולת פיננסית ניצלו את המצב שאליו נקלעה דלק ורכשו את נכסיה.

המימוש האחרון

בסוף השבוע נחשף ב–TheMarker כי דלק סיכמה על מכירת פעילות שיווק הדלקים וחנויות הנוחות מרשת מנטה של דלק ישראל (70%) תמורת 525 מיליון שקל לידי קבוצת משקיעים הכוללת את חברת להב אל.אר הציבורית (35%) ואיש העסקים אורי מנצור (35%).

להב אל.אר, שפועלת בתחומי האנרגיה והנדל"ן המניב בישראל ואירופה, תממן את חלקה בעסקה — 262.5 מיליון שקל — באמצעות הנפקת זכויות של 100 מיליון שקל לבעלי מניותיה, נטילת מימון בנקאי של כ–60 מיליון שקל והיתר ממקורות עצמיים. יו"ר ובעל השליטה של להב הוא אבי לוי, 66, שמחזיק ב–38% מהחברה.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

איליק רוז'נסקי, 61, וסגניתו בדלק נדל"ן וכיום מנכ"לית להב, חווה זמיר־טואף, מחזיקים יחד כ–10% מלהב. יש להם מוטיבציה גבוהה להצליח בהשקעה החדשה, שכן רוז'נסקי סיים את תפקידו כמנכ"ל דלק נדל"ן לפני 11 שנה, לאחר סכסוך עם תשובה ובנו אלעד וזמן לא רב לפני שדלק נדל"ן קרסה בעקבות השקעות ממונפות שביצעה בתקופת ניהולו. גם לאיש העסקים הוותיק אלי להב, 68, המתמקד בתחומי נדל"ן וקמעונות, שוויתר בתחילת השנה על ההובלה בלהב לטובת לוי, יש מוטיבציה להוכיח שעשה מהלך נכון.

ללוי, שהשקעתו בלהב תגיע ל–190 מיליון שקל, ולשותפיו מצופה עבודה רבה בהשבחת דלק ישראל. הם מתכננים להעביר 54 תחנות דלק שבבעלות דלק ישראל (מתוך 240) לחברה נפרדת שתשכיר אותן כנדל"ן (ששוויו מוערך ב–290 מיליון שקל) תמורת 50 מיליון שקל בשנה לחברה אחות שתוקם. החברה האחות תהיה חברת תפעול של כל התחנות וחנויות הנוחות שהשותפים מתכננים להנפיק בבורסה. מניית להב עלתה אתמול ב–23% — לשווי שוק של 525 מיליון שקל. מניית דלק עלתה אתמול ב–3.4% והאג"ח של דלק עלו בעד 5%, אך הן עדיין נסחרות לפי תשואות לפדיון זבל דו־ספרתיות.

שרשרת המימושים שהחלה באמצע מארס

המימושים של דלק התחילו באמצע מארס עם עסקה למכירת 20% מאיי.די.איי טכנולוגיות (לשעבר הנדסת התפלה) לידי שותפות אלפא מים, בראשות אבשלום פלבר, אמיר לנג וכלל ביטוח. דלק מכרה את יתרת אחזקותיה באיי.די.איי תמורת 164 מיליון שקל, ולפי שווי חברה של 820 מיליון שקל.

יוסי זינגר
יוסי זינגרצילום: דניאל בר און

בסמוך לעסקה הזו נאלצה דלק להיפרד מ–5% מהחברה הבת דלק קידוחים, המחזיקה בזכויות במאגרי הגז תמר ולווייתן. דלק היתה קרובה לאבד כ–12% מדלק קידוחים שהיו משועבדים לסיטי בנק כנגד חוב של כ–57 מיליון דולר לבנק.

סיטי בנק דרש מדלק לפרוע את מלוא החוב וכשהצדדים לא הגיעו להבנות, נמכר החוב לידי אמיר דיין, מבעלי השליטה בקבוצת דיין. דיין נשאר עם אחזקה של 5% בדלק קידוחים שעלתה לו 23.7 מיליון דולר. אם דיין לא מכר את המניות הללו שווי השוק שלהן הוא כ–58 מיליון דולר והרווח המצטבר שלו על ההשקעה מוערך ב–37 מיליון דולר (כ–130 מיליון שקל).

משפחת אבו מאשדוד, בראשות צחי ואביו יחיאל, ניצלה גם כן את מצבה של דלק כדי להגדיל את פעילותה הנדל"נית. המשפחה רכשה את החברה פי גלילות תמורת 720 מיליון שקל מדלק ישראל, עסקה שמומנה בכחצי מהסכום על ידי בנק לאומי.

קרן ג'נריישן, בהובלת יוסי זינגר וארז בלשה, משתתפת אף היא במסע המימושים של דלק כדי להגדיל את פורטפוליו הנכסים שלה. היא צפויה להשלים החודש עסקת רכישה באמצעות רפק אנרגיה שבשליטתה, יחד עם מגדל ועמיתים, לרכישת תחנות הכוח לייצור חשמל בשורק ובאשקלון.

פיני כהן
פיני כהןצילום: רן יחזקאל

העסקה צפויה להיסגר החודש ובמסגרתה השותפים ישלמו לדלק ישראל עבור המניות של תחנות הכוח 367 מיליון שקל, לעומת 400–450 מיליון שקל שדלק דרשה בהתחלה, וכן יטלו על עצמם חוב לבנקים של כ–450 מיליון שקל.

מכירת השליטה בנכסים מניבים

בנוסף דלק, המנוהלת על ידי עידן וולס, מימשה כמה נכסים שהם במהותם נכסים מניבים, שמאפשרים לרוכשים ליהנות מתזרים יחסית יציב וקבוע. כך, באמצע אפריל מכרה דלק את השליטה בחברת כהן פיתוח (52%) בהנחה של כ–8% לעומת מחירן בבורסה ערב ביצוע העסקה. המניות נמכרו תמורת כ–210 מיליון שקל (כולל דיווידנד) לידי קבוצת משקיעים הכוללת את יצחק סוארי, שעומד בראש אלייד השקעות ובנו אדגר סוארי; ג'ורג' חורש, יבואן טויטה; גדעון תדמור, בעל השליטה בנאוויטס ושותפו של תשובה בעבר בדלק אנרגיה; ורונה אורליצקי.

בסוף מאי מכרה דלק את זכויותיה בתמלוגי העל בגין מאגרי הגז כריש ותנין לידי קרן ההשקעות בתשתיות ואנרגיה נוי, תמורת 318 מיליון שקל. נוי בראשות פיני כהן, רן שלח וגיל־עד בושביץ' חטפה את העסקה בדקה ה–90 מידי קרן ארץ ישראל, בהובלת עמוס לסקר, שהיתה אמורה לרכוש את הנכס הזה תמורת 300 מיליון שקל. זו היתה עסקת המימוש היחידה שדלק השתמשה בה בשירותי הבנקאות להשקעות של לידר שוקי הון.

צחי אבו
צחי אבוצילום: אילן אסייג

לפני כחודש דלק מכרה לידי חברת ההשקעות הפרטית אסנס פרטנרס, המנוהלת על ידי מרים גז (לשעבר בכירה בחטיבה העסקית בבנק הפועלים שטיפלה באשראים לקבוצת תשובה), את אחזקותיה בדלק תמלוגים (39.3%) תמורת כ–46 מיליון שקל ובפרמיה של 30% מעל מחיר דלק תמלוגים בבורסה. ההכנסות של דלק תמלוגים נובעות מהזכויות שהיא מחזיקה בקבלת תגמולי על ממאגרי הגז תמר ודלית, שעדיין לא פותח.

דלק גם מכרה תמורת 74 מיליון שקל כ–19% ממניות חברת מהדרין לידי בני ברון, העומד בראש קבוצת ברון שעוסקת בתחומי הנדל"ן, התעשיה והמלונאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker