העסקה שסידרה רווחי ענק לטבע ולהראל: אמוול זינקה ב-100% מאז הנפקתה

ההשקעה בחברת הטלרפואה Amwell, שהוקמה בידי שני רופאים, ישראלים לשעבר, והונפקה רק לפני חודש - היתה אחת הטובות של טבע אי פעם, וסידרה גם להראל ביטוח ופיננסים רווח של 90 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
המערכת של אמוול תומכת ב-55 פוליסות ביטוח רפואי של 36 אלף מעסיקים ו-80 מיליון בני אדם
המערכת של אמוול תומכת ב-55 פוליסות ביטוח רפואי של 36 אלף מעסיקים ו-80 מיליון בני אדםצילום: LUISA GONZALEZ/רויטרס

הביקוש הגואה לשירותי רפואה מרחוק בעקבות מגפת הקורונה סידר לחברת טבע את אחת ההשקעות הפיננסיות הטובות שעשתה אי פעם, והניבה גם לחברת הראל השקעות רווח נאה.

טבע השקיעה בחברת Amwell (אמוול) 60 מיליון דולר ב–2015, כשרכשה 1.2 מיליון מניות בכורה שהומרו ל–10.7 מיליון מניות רגילות, שהן 5.4% מהונה של אמוול כיום לאחר שגייסה 850 מיליון דולר לפני חודש. מניית אמוול קפצה מאז ההנפקה ב–97% לשווי חברה של 8.2 מיליארד דולר. כיום השווי של מניות טבע באמוול מגיע ל–379 מיליון דולר - כך שלטבע יש רווח של 319 מיליון דולר (1.08 מיליארד שקל) על השקעתה.

הראל ביטוח ופיננסים השקיעה 5 מיליון דולר באמוול ב–2017, וכיום מגיע שווי אחזקתה בחברה ל–32 מיליון דולר - כך שההשקעה הניבה רווח של 27 מיליון דולר. ההשקעה באמוול מצטרפת להשקעה טכנולוגית אחרת שביצעה הראל ביטוח ופיננסים, כשרכשה מניות בחברת הביטוח הדיגיטלי למונייד תמורת 30 מיליון דולר. מחירה של למונייד נסק ב–103% מאז ההנפקה בנאסד"ק בתחילת יולי 2020.

במקום הנכון בזמן הנכון

גם גוגל מושקעת באמוול

אמוול שהוקמה ביד שני רופאים, ישראלים לשעבר, עידו ורועי שיינברג, פיתחה מערכת תוכנה שמספקת פתרון דיגיטלי מלא לקופות חולים, רופאים וחברות ביטוח רפואי - ומאפשרת להם להציע ללקוחות בדיקות וייעוץ, החל מעזרה ראשונה ועד לייעוץ במקרה של שבץ או תמיכה פסיכיאטרית. המערכת, שנמכרת כמנוי, מאפשרת לחולה ליצור קשר לפי דרישה עם הרופא, או לבצע פגישה מתוכננת. חולים שזקוקים לטיפול במצבים פשוטים יחסית יכולים להיבדק באותו יום, ולחסוך שעתיים וחצי בממוצע בהשוואה לביקור במשרדו של הרופא.

בעל השליטה בהראל, יאיר המבורגר
בעל השליטה בהראל, יאיר המבורגרצילום: מיה כרמי-דרור

המערכת של אמוול תומכת ב–55 פוליסות ביטוח רפואי, שמבטחות 36 אלף מעסיקים ו–80 מיליון בני אדם; וכן 150 חברות שירותי הרפואה הגדולות בארה"ב, שמפעילות 2,000 בתי חולים.

אמוול חתמה באחרונה על הסכם עם גוגל, שתאפשר לשיחות הווידאו של מערכות אמוול להתנהל על מערכת הענן של גוגל, שגם השקיעה בחברה 100 מיליון דולר על פי מחיר ההנפקה.

כתוצאה מההעדפה של מבוטחים שלא לבקר במרפאות פיזיות, כדי להקטין את החשיפה לנגיף הקורונה - קפץ מספר ביקורי הרופא שנערכו באמצעות המערכת של אמוול ב–77% ברבעון השני של 2020 ל–2.2 מיליון ביקורים בארה"ב. הכנסותיה של אמוול צמחו ב–77% במחצית הראשונה של 2020 לעומת התקופה המקבילה ב–2019 והסתכמו ב–122 מיליון דולר. ואולם, ההפסד שלה תפח ב–173% ל–111 מיליון דולר.

מנכ"ל טבע בעת ההשקה, ארז ויגודמן
מנכ"ל טבע בעת ההשקה, ארז ויגודמןצילום: עופר וקנין

סכסוך משפטי סביב הפרת פטנטים

אמוול נקלעה בשבוע שעבר לסכסוך משפטי עם חברת טלדוק (Teladoc), שהיא אחת משלוש המתחרות העיקריות של אמוול בארה"ב. טלדוק, שנסחרת בשווי של 18.4 מיליארד דולר, הגישה בשבוע שעבר תביעה נגד אמוול - שבה דרשה תשלום פיצוי וצו שיורה לאמוול להפסיק את הפרת הפטנטים הרשומים של טלדוק. התביעה מתייחסת לפטנטים שנרכשו כחלק מרכישת חברת InTouch Technologies בידי טלדוק תמורת 600 מיליון דולר במניות ובמזומן בינואר 2020.

הפטנטים, שאת הפרתם מכחישה אמוול על הסף, מאפשרים לחבר לקוחות המאושפזים בבתי חולים למומחים חיצוניים באמצעות מסכי וידיאו שמורכבים על עגלות ניידות. המומחים יכולים, באמצעות מסכי הווידיאו, להורות לאחים ואחיות ורופאים עמיתים לאסוף מידע רלוונטי ולדבר עם המאושפז. המערכות שמבוססות על קניין רוחני זה סיפקו לאמוול 5% מהכנסותיה ב–2019.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker