תשובה מוכר 70% מדלק ישראל לאבי לוי, אורי מנצור ולהב - תמורת 525 מיליון שקל

אחרי שהעסקות עם ארבל ורמי לוי נפלו - דלק תישאר עם 30% מדלק ישראל. התמורה שתתקבל תאפשר לפרוע חוב של 342 מיליון שקל לבנקים ולשחרר את מניות דלק קידוחים לטובת בעלי האג"ח ■ בתוך שבועיים דלק תשלים את איגו"ח לווייתן תמורת 630 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובה ועידן וולסצילום: אמיל סלמן

קבוצת דלק סגרה בסוף השבוע את העסקה למכירת השליטה בחברת דלק ישראל. דלק שבשליטת יצחק תשובה סיכמה על מכירת 70% מדלק ישראל תמורת 525 מיליון שקל - כלומר, לפי שווי חברה של 750 מיליון שקל.

דלק ישראל חילקה באחרונה לקבוצת דלק דיווידנד של 150 מיליון שקל, כך שהעסקה משקפת לדלק ישראל - המחזיקה ב-238 תחנות דלק ציבוריות ו-195 חנויות נוחות מרשת מנטה - שווי מניות של 900 מיליון שקל. דלק אמרה לבעלי האג"ח שדלק ישראל תימכר לפי השווי הזה.

הרוכשים הם קבוצת משקיעים, הכוללת את חברת להב אל.אר שבשליטת אבי לוי (לשעבר מנכ"ל מליסרון עם 38% מהעסקה), אלי וחגית להב (16%) ואיליק רוז'נסקי (10%). להב אל.אר פועלת בתחומי הנדל"ן המניב בישראל ואירופה. החברה גם פועלת בתחום האנרגיה הסולארית. מניית החברה עלתה בשלוש השנים האחרונות ב-95%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 430 מיליון שקל.

ללהב אל.אר, שתחזיק ב-35% מדלק ישראל, חובר איש העסקים אורי מנצור, שירכוש 35% נוספים מדלק ישראל. מנצור היה עד לפני כמה שנים מבעלי קבוצת הכדורסל הפועל ירושלים, ושימש נשיא הקבוצה. לפני ארבע שנים הוא החל לשתף פעולה עם להב אל.אר בהשקעות בנדל"ן מניב בגרמניה.

מנצור, אדם שומר מצוות, נחשב נזיל, והוא פעיל בתחומי התעשייה והמסחר. הוא שולט, בין השאר, בחברת פורג'ט מאופקים, שעוסקת בתחום הבד הלא ארוג. בעבר מנצור מימן בכמיליון שקל את עורכי הדין של שולה זקן, לשעבר ראש לשכתו של אהוד אולמרט, במשפט שהתקיים נגדה.

עסקה שהתבשלה כבר זמן רב

השבוע העסקה תיחתם סופית, ועם השלמתה דלק תקבל 500 מיליון שקל. הסכומים הללו יאפשרו לדלק לפרוע את יתרת החוב שלה לבנקים בהיקף של 342 מיליון שקל, ובכך לשחרר משעבוד 40% ממניות דלק קידוחים. המניות ישועבדו לבעלי האג"ח של דלק - שהחברה חייבת להם 5.8 מיליארד שקל. שווי השוק של המניות הללו כיום הוא 1.57 מיליארד שקל. העסקה עם להב־מנצור אינה מחייבת שינוי בשטר הנאמנות של האג"ח של דלק.

בתוך שבועיים צפויה דלק להשלים גם עסקה גדולה של גיוס אג"ח בהיקף של 180 מיליון דולר (630 מיליון שקל) - באמצעות איגוח על תמלוגי העל בגין מאגר הגז לווייתן.

לוי ולהב היו כבר תקופה ארוכה במגעים עם תשובה ועידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק, על רכישתה של דלק ישראל. תחילה דובר על כך שלהב תבצע את העסקה יחד עם רמי לוי, בעל השליטה ברמי לוי שיווק השקמה, שהיה מעוניין בחנויות הנוחות מרשת מנטה של דלק ישראל. ואולם, בשל לחץ מצד החרדים, שאיימו כי אם לוי ירכוש את דלק ישראל ויפעיל את חנויות מנטה בשבת, הם יחרימו את רמי לוי שיווק השקמה - הוא נסוג מהעסקה. במקביל, דלק ניהלה מגעים למכירת דלק ישראל לקבוצת אלקו ולאומי פרטנרס. הן היו מעוניינות לבצע את העסקה באמצעות סופרגז. ואולם, הצדדים לא הגיעו להסכמה לגבי המחיר.

לאחר מכן, דלק סיכמה על עסקה מורכבת עם קרן ההשקעות ארבל בראשות אמיר הסל וגבי לב, שהיו אמורים להעניק בשלב הראשון לדלק הלוואה של 450 מיליון שקל והלוואות נוספות בעתיד. תשובה קיווה בכך שהעסקה תאפשר לקבוצת דלק לשמור על השליטה בדלק ישראל, אך בתנאים שנוסחו העסקה היתה טובה יותר לארבל (המצויה בימים אלה בעיצומו של גיוס של קרן חדשה ביותר ממיליארד שקל) מאשר לדלק.

אבי לוי
אבי לויצילום: אביב אברמוב

מבנה העסקה היה מורכב, ובעלי האג"ח של דלק חששו כי לארבל ניתנו זכויות עודפות בנשייה על פניהם, כשלא כל הסכומים היו מגיעים כעת. לכן, הם העבירו לדלק מסר כי יתנגדו לעסקה כזו.

איבוד שליטה תמורת פירעון חובות

בעקבות כך וולס ותשובה חזרו בימים האחרונים למו"מ זריז עם לוי ומנצור, וסגרו עסקה פשוטה של מכירה. דלק אמנם מאבדת את השליטה בדלק ישראל, אך היא עומדת בכל התחייבויותיה לנושיה. היא גם תישאר עם 30% מדלק ישראל, בתקווה שהתמורה העתידית בגין המניות הללו תהיה גדולה מ-225 מיליון השקלים שמגולמים בעסקת להב־מנצור.

מכירת השליטה בדלק ישראל היא המשך למימושי ענק שדלק ביצעה מאז מארס 2020, בעקבות היקלעותה למשבר נזילות כבד. משבר זה נוצר בשל עסקות ממונפות ויקרות במיליארדי דולרים שדלק ביצעה בשנים האחרונות בים הצפוני - כשתחילה היא השתלטה על חברת איתקה, ובהמשך על נכסיה של ענקית האנרגיה שברון בים הצפוני. המשבר של דלק הואץ בשל התפשטות מגפת הקורונה, שהביאה להאטה כלכלית ניכרת בשווקים ולירידה במחירי הנפט.

בעקבות כך, תשובה והנהלת דלק נאלצו לממש שורה של נכסים, בהם איי.די.איי טכנולוגיות, כהן פיתוח, דלק תמלוגים, מהדרין, נדל"ן של דלק ישראל, תחנות כוח באשקלון ושורק, וכן קרקע בעכו. כל זאת בסכום כולל של 3 מיליארד שקל.

קבוצת דלק גם ביצעה השנה שני גיוסי הון בהיקף כולל של 313 מיליון שקל, שבהם תשובה השתתף חלקית - ובעקבות כך אחזקותיו דוללו מ-64% ל-53%.

למרות מימושי הענק, ועל אף שדלק עומדת בתנאי החוב, איגרות החוב הארוכות של החברה בסדרות ל"א ול"ד נסחרות לפי תשואות לפדיון של 26%-47%, המגלמות מחירים נמוכים של 45–50 אגורות לאיגרת. הם משקפים חשש של משקיעים כי דלק תתקשה לעמוד במלוא התחייבויותיה במועד המקורי שנקבע בלוחות הסילוקין.

גם מנייתה של קבוצת דלק עדיין מתקשה להתאושש, אחרי שנפלה מתחילת השנה ב-88% לשווי חברה של כמיליארד שקל בלבד. זאת אחרי גיוסי ההון של 313 מיליון שקל. שווי השוק הנוכחי של אחזקות תשובה בדלק הוא 530 מיליון שקל, אחרי שהצטמק מתחילת השנה ב-5 מיליארד שקל. הנפילה במניית דלק והמחירים הנמוכים שלפיהם נסחרות איגרות החוב שלה עדיין משקפים מצב של דיסטרס של החברה.

תולים תקוות בדיווידנד - ובאיתקה

מכירת דלק ישראל והשלמת איגוח לווייתן יאפשרו לדלק לעמוד במלוא התחייבויותיה לבעלי האג"ח - בהיקף של 500 מיליון שקל - בחודשים שנותרו עד סוף השנה.

ואולם, לאחר הפירעונות הללו בקופתה של דלק ייוותרו מזומנים של כמה מאות מיליוני שקלים בודדים. ב-2021 מצפה לדלק אתגר לא מבוטל של עמידה בפירעונות לבעלי האג"ח של 1.5 מיליארד שקל.

דלק מקווה שתעמוד במשימה הזו באמצעות משיכת דיווידנדים נכבדים מהחברות הבנות דלק קידוחים (55%) ואיתקה (100%); ממכירת נדל"ן שנותר לה; ובעיקר מהתזרים שינבע מהעסקה, שאותה דלק מקווה להשלים, של הכנסת שותף לאיתקה או מיזוגה לתוך חברת אנרגיה בינלאומית אחרת. עד אפריל 2021 דלק מחויבת לבצע גיוסי הון נוספים של 187 מיליון שקל, כפי שהתחייבה במסגרת ההסדר עם בעלי האג"ח.

תגובת ועד עובדי דלק: "הופתענו לשמוע על הסגירה. לצערנו, בניגוד להבנות התעדכנו שוב מהתקשורת. אנו רואים זאת בחומרה ומקווים שהחברה תעמוד בהתחייבותה לשמור על ביטחונם התעסוקתי ועל זכויות העובדים".להב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker